شگفت‌انگیزترین خواص گل ساعتی و انواع آن را بشناسید

خواص گل ساعتی

شگفت‌انگیزترین خواص گل ساعتی و انواع آن را بشناسید

شگفت‌انگیزترین خواص گل ساعتی و انواع آن را بشناسید 773 562 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

در طب سنتی گیاهان زیادی خاصیت دارویی دارند. یکی از این گیاهان گل ساعتی است که این گل زیبا دارای گلربگهایی به رنگهای آبی، یاسی و بنفش و البته سفید دارد. این گیاه را با نامهای دیگری همچون انگور آلویی ومای پاپ نیز می شناسند. در طب سنتی گیاهان زیادی خاصیت دارویی دارند. یکی از این گیاهان گل ساعتی است که این گل زیبا دارای گلربگهایی به رنگهای آبی، یاسی و بنفش و البته سفید دارد. این گیاه را با نامهای دیگری همچون انگور آلویی ومای پاپ نیز می شناسند. در این مطلب به بررسی خواص گل ساعتی و انواع آن پرداخته‌ایم.

 گل ساعتی با نام علمی (Passiflora یا Passion) می‌باشد و  شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید شکل این گیاه خیلی شبیه به ساعت است. ظاهر گل ساعتی در نگاه کسانی که تا به حال این گیاه را از نزدیک ندیده اند کمی عجیب به نظر می رسد. علت این نام گذاری آن به ساعت ، خارهای نازکی است که در مرکز گل  وجود دارد و خیلی شبیه به ساعت است.

انواع گل ساعتی

فعلا از این گیاه تنها بیست نوع کاشته شده است.

1-     گل ساعت قرمز رنگ  (Passiflora Kermesina)رنگ  گل هایش قرمز مایل به بنفش است.

2-    گل ساعت دارای چهار گوشه (Passiflora Quadrangularis)  رنگ گل های این چهار گوشه ارغوانی  می باشد.

3-    گل ساعت بالدار (Passiflora Alata) که ساقه های چهار گوشه بالدار و گل های قرمز مایل به ارغوانی دارد.

4-    گل ساعت خوشه (Passiflora Racemosa) خوشه ای است و دارای گل های قرمز رنگی است.ُ

5-    گل ساعت شنجرفی (Passiflora Incarnata) که گل های قرمز کم رنگی دارد.

6-    گل ساعت نخلی (Passiflora Palmata) رنگ گل هایش کم رنگ است.

7-    گل ساعت خوراکی  (Passiflora Edulis) این نوع از  گیاه نیز گلبرگ هایش کمی کمرنگ است.

این گیاه چندساله اغلب به رنگ سبز است و بیشتر در کشورهایی چون آرژانتین و برزیل وجود دارد. در سال 1529 یک محقق اسپانیایی این گیاه را برای اولین بار کشف کرده است. گل این گیاه شهد بسیاری دارد و بسیار خوشبو نیز هست.

گیاهان دارویی چون گل ساعتی به دلیل خواص کاربرد درمانی دارند. از نظر طب سنتی این گیاه جزو گیاهانی با طبع گرم است و در کنار گیاهان دیگری چون بابونه  وسنبل الطیب استفاده میشود.

کاربرد گل ساعتی

این گیاه شگفت انگیز دارای کاربردهای وسیعی است که با دیدن این موارد مطمعنم که شما هم عاشق این گل زیبا خواهید شد .

از جمله این کاربردها می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

Ø     کاهش فشار خون

Ø     مسکن جهت تسکین التهاب و کاهش اضطراب

Ø     کاهش افسردگی

Ø     بهبود و کمک به داشتن خوابی خوب

Ø     ضد سرطان

Ø     داشتن قلبی سالم

Ø     کنترل قندخون

Ø     عوارض یائسگی

Ø     درمان کودکان بیش فعال

Ø     رفع لرزش افراد مسن

Ø     رفع تشنج

خواص گل ساعتی

خواص درمانی

گل ها و گیاهان فراوانی در طب سنتی رایج در کشور ما به عنوان دارو مورد استفاده قرار می گیرند؛ همان طور که گفتیم یکی از این گیاهان، گل ساعتی است که به دلیل خواص چشم گیری که دارد به عنوان یک داروی موثر در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد.

گل ساعتی در درمان سرطان

این گیاه به دلیل دارا بودن موادی همچون ویتکسین و آپیژنین به عنوان یک ضد سرطان قوی است.  این مواد نقش موثری در از بین رفتن سلول های سرطانی و تکثیر این سلول ها در بدن دارد.

گل ساعتی و داشتن قلب سالم

داشتن قلب سالم نشانه سلامتی هر فردی است مطالعات و آزمایشات حاکی از این مطلب است که گل ساعتی به دلیل دارا بودن موادی حاوی کریستین ، ویتکسین و آپیژنین از آسیب های جدی به قلب جلوگیری می کند و از قلب شما و سلول های قلبی شما در برابر آسیب جدی محافظت می کند.

درمان اضطراب با گل ساعتی

اضطراب و استرس شایع ترین بیماری در عصر جدید است و درمان آن به زندگی و حال خوب همه ما کمک می کند. شاید از خوردن قرص و بسیاری از داروهای شیمیای دیگر خسته شده اید. من دراین مقاله به شما پیشنهاد می کنم برای از بین بردن اضطراب و استرس خود حتمااز عصاره گل ساعتی استفاده کنید.این گیاه به دلیل دارا بودن موادی حاوی آکالوئیدها و فیتوکمیکال ها سبب بهبود وضعیت شما شده و به میزان چشم گیری از تولید هورمون های استرس در بدنتان جلوگیری می کند. ترکیبات گل ساعتی به دلیل خواصی که دارد بر سیستم مغزی شما اثر دارد و همین عامل در بهبود خلق و کنترل اعصاب شما موثر می باشد.

بهبود خواب با گل ساعتی

کم خوابی یا بی خوابی و عدم داشتن خواب خوب در طول شب و یا هر زمان از روز روی عملکرد شما در زندگی موثر است. اگر به هر طریقی نتوانید درست بخوابید بدون شک کسل و بی حال خواهید بود. اما خاصیت شگفت انگیز گل ساعتی به عنوان یک آرام بخش قوی به شما کمک می کند تا با خوردن این دم نوش خواب خوب وشیرینی را تجربه کنید.

البته اگر جزو افرادی هستید که نیاز به یک خواب طولانی دارید از ترکیب گل ساعتی با سنبل الطیب غافل نشوید.

درمان بیش فعالی با گل ساعتی

دمنوش های زیادی هستند که در درمان بیش فعالی توصیه می شوند، ولی آیا در مورد تاثیرات دمنوش گل ساعتی بربیش فعالی چیزی شنیده اید؟! حتما این دمنوش را برای کنترل بیش فعالی در مواردی که علائم آن برای شما و یا یکی از عزیزان وجود دارد، امتحان کنید. این گیاه با تنظیم کردن هورمون های بدن باعث کنترل بیش فعالی و علائم آن می شود.

گل ساعتی مسکن قوی در التهابات

گل ساعتی مملو از آنتی اکسیدانها و فیتونوترینتها ست. این مواد موجود در گل ساعتی خاصیت ضد التهابی موجود در بدن شما را به صورت چشم گیری کاهش می دهد. دمنوش این گیاه دارویی تاثیر بسیار فراوانی در درمان بیماری هایی چون درد در ناحیه مفاصل وآرتروز دارد . نقش دیگر این گیاه پرفایده این است که شما با مصرف مقداری از آن می توانید خطر ابتلا به دیگر بیماری ها را کاهش دهید.

اثر گل ساعتی بر یادگیری و حافظه

یک تحقیقات علمی در ایران حاکی از آن است که عصاره این گیاه می تواند تا حد زیادی یادگیری و حافظه را تقویت کند .

نحوه مصرف گل ساعتی

روزی نیم تا یک گرم را به صورت دمنوش مصرف کنید.البته عصاره این گیاه را نیز با همان مقدار م، می توانید در مصرف روزانه خود برای رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده نمایید.

عوارض گل ساعتی

همان طور که می دانید مصرف داروهای شیمیایی عوارضی درپی دارند، اما گیاهان دارویی که به صورت طبیعی هستند هم  درصورت مصرف به مقداری برای بیمار عارضه دارند. از جمله این عوارض می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

1-    عوارض عمومی چون سرگیجه، تهوع و خواب آلودگی

2-    موارد منع مصرف برای خانم ها باردار و کودکان زیر دوازده سال

3-    تداخل دارویی با داروهای شیمیایی همچون داروهای افسردگی ، داروی کاهش قند خون(دیابت) و… .

نحوه پرورش گل ساعتی

گل  ساعتی علاوه بر اینکه یک گیاه دارویی است و در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود، به عنوان یک گیاه تزئینی می توان آن را در باغچه خود کاشت. خاصیت این گیاه رشد سریع آن است و رونده است به خاطر همین می تواند برای حصار کشی با آن گزینه مناسبی باشد. طاقت گرما را دارد و در خاک های مرطوب تمایل بیشتری برای رشد دارد. اما در خاک های شنی و خشک به صورت درخچه کوتاه است و احتمالا گل نمی دهد و بر عکس در زمستان و در هوای سرد گیاه از بین می رود.

گلدهی این گیاه بسته به نور کافی می باشد. در سایه گلدهی بسیار کم است.نیاز به آب فراوان دارد و به همین دلیل اگر اب مناسبی به این گیاه نرسد خشک می شود.