مقالات

آنتی اکسیدان چیست

آنتی‌اکسیدان چیست و انواع آنتی‌اکسیدان طبیعی

آنتی‌اکسیدان چیست و انواع آنتی‌اکسیدان طبیعی 1200 799 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند از آسیب سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد جلوگیری کرده یا آن را کاهش دهند. درواقع رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که بدن در واکنش به فشارهای محیطی و سایر فشارها از خود نشان می‌دهد.

آنها می‌توانند خطر التهاب و مشکلات مختلف سلامتی را افزایش دهند. منابع آنتی‌اکسیدان‌ها همچنین می‌توانند طبیعی یا مصنوعی باشند. تصور می‌شود برخی از غذاهای گیاهی سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند. به عبارتی آنتی‌اکسیدان‌های گیاهی نمونه‌ای از فیتونوترینت یا ماده مغذی گیاهی به شمار می‌روند.

بدن همچنین برخی از آنتی‌اکسیدان‌ها را تولید می‌کند که به عنوان آنتی‌اکسیدان‌های درون زا شناخته می‌شوند. آنتی‌اکسیدان‌هایی که از خارج از بدن می‌آیند اگزوژن نامیده می‌شوند. رادیکال‌های آزاد مواد زائدی هستند که به وسیله سلول‌ها تولید می‌شوند؛ زیرا بدن غذا را پردازش و به محیط واکنش نشان می‌دهد. اگر بدن قادر نباشد رادیکال‌های آزاد را به شیوه اثربخش پردازش و حذف کند، استرس اکسیداتیو می‌تواند بروز پیدا کند.

 این عملکرد می‌تواند به سلول‌ها و عملکرد بدن آسیب برساند. رادیکال‌های آزاد به عنوان گونه‌های اکسیژن فعال  نیز شناخته می‌شوند. عواملی که باعث افزایش تولید رادیکال‌های آزاد در بدن می‌شوند می‌توانند به دو صورت داخلی و خارجی باشند. داخلی مانند التهاب و خارجی مانند آلودگی، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و دود سیگار.

 استرس اکسیداتیو با بیماری قلبی، سرطان، آرتریت، سکته مغزی، بیماری‌های تنفسی، نقص ایمنی، آمفیزم، بیماری پارکینسون و سایر شرایط التهابی یا ایسکمیک مرتبط است.

اهمیت آنتی‌اکسیدان‌ها

آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که می‌توانند از سلول‌های بدن در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت کنند که ممکن است در اختلالات قلبی، سرطان و بیماری‌های مختلف نقش داشته باشند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی هستند که وقتی بدن غذا را تجزیه می‌کند یا زمانی که در معرض دود یا تشعشعات تنباکو هستید تولید می‌شوند.

آنتی‌اکسیدان‌ها، متشکل از مواد مغذی C و E و کاروتنوئیدها، ممکن است به محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک کنند. سایر آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی شامل تانن‌ها، فلاونوئیدها، لیگنان‌ها و فنل‌ها هستند. غذاهای گیاهی بهترین منابع هستند. اینها شامل غلات کامل، سبزیجات، میوه‌ها، دانه‌ها، آجیل، ادویه‌جات ترشی‌جات، گیاهان و حتی کاکائو است.

به عنوان یک مزیت، میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند و همچنین معمولاً دارای فیبر بالا، چربی اشباع شده و کلسترول کم و منابع خوبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند.

گلوتاتیون در میان آنتی‌اکسیدان‌هایی که بدن تولید می‌کند موثرترین است. این ترکیبی از 3 اسید آمینه است. از طریق روده‌ها و سیستم گردش خون با پیری مقابله می‌کند. خواص ضد پیری قوی دارد، از سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های بدن محافظت می‌کند و همچنان آنها را جوان نگه می‌دارد.

در این مقاله قصد داریم راجب اهمیت و انواع آنتی‌اکسیدان‌ها به خصوص آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی صبحت کنیم. پس با این مقاله همراه باشید.

آنتی اکسیدان چیست

انواع آنتی‌اکسیدان‌ها

انواع مختلفی از آنتی‌اکسیدان‌ها وجود دارد که در طول تاریخ در صنایع غذایی و همچنین در صنایع دیگر مانند آرایشی و بهداشتی، داروسازی یا تغذیه حیوانات مورد استفاده قرار گرفته‌اند. از یک طرف آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی هستند که به طور کامل از منابع طبیعی به دست می‌آیند و از طرف دیگر آنتی‌اکسیدان‌های مصنوعی که از فرآیندهای شیمیایی ایجاد می‌شوند.

با توجه به روندهای فعلی در جامعه برای تلاش برای عادات سالم‌تر و انتظارات بیشتر از قوانین ایمنی مواد غذایی (به ویژه در اروپا، آمریکای شمالی و برخی از کشورهای آسیایی)، آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی در چند سال اخیر رشد پایداری را تجربه کرده‌اند.

آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی

به توجه به اهمیت آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی در زیر نمونه هایی از آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی را که امروزه بیشتر در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، شرح خواهیم داد.

توکوفرول‌ها

توکوفرول‌ها یکی از اولین آنتی‌اکسیدان‌های لیپو محلول جدا شده از گیاهان بودند. توکوفرول‌ها به دلیل غلظت زیاد و حضور معمول در روغن‌های گیاهی مانند روغن سویا یا آفتابگردان به عنوان رایج‌ترین آنتی‌اکسیدان در طبیعت معرفی می‌شوند.

توکوفرول‌ها به طور طبیعی به صورت مخلوطی از چهار ایزومر (آلفا، بتا، گاما و دلتا) وجود دارند. فعالیت آنتی‌اکسیدانی هر ایزومر و همچنین قدرت ویتامین آنها متفاوت است.

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که ظرفیت آنتی‌اکسیدانی عمدتاً در ایزومرهای گاما و دلتا نهفته است و در ایزومرهای آلفا و بتا عملاً پوچ است. این آنتی‌اکسیدان‌ها با توقف واکنش‌های زنجیره‌ای رادیکال‌های آزاد از اکسیداسیون لیپیدها جلوگیری می‌کنند.

توکوفرول‌ها یک آنتی‌اکسیدان طبیعی با فواید زیادی مانند مقاومت در برابر دماهای بالا، حلالیت بالا، عدم تاثیر آن بر رنگ یا بوی محصول نهایی و یا امکان استفاده در محصولات ارگانیک هستند.

اسید اسکوربیک

اسید اسکوربیک یک پودر کریستالی سفید است که برای تثبیت نوشیدنی‌ها، میوه‌ها و سبزیجات استفاده می‌شود. اما کاربرد آن در چربی‌ها و روغن‌ها به دلیل نامحلول بودن در چربی محدود است.

این افزودنی به عنوان یک آنتی‌اکسیدان از طریق انقراض اکسیژن، کاهش رادیکال‌های آزاد و بازسازی آنتی‌اکسیدان‌های اولیه عمل می‌کند.

علاوه بر فعالیت آنتی‌اکسیدانی، به عنوان ویتامین C، طعم‌دهنده، اسیدی، تثبیت‌کننده رنگ و عامل کاهش‌دهنده عمل می‌کند. اسید اسکوربیک به عناصری مانند گرما، نور یا اکسیژن بسیار حساس است، بنابراین اغلب لازم است آن را به صورت برون‌زا به غذا اضافه کرد.

اسید فرولیک

اسیدهای فنولیک پتانسیل آنتی‌اکسیدانی بسیار خوبی دارند. اسید فرولیک، یکی از اسیدهای هیدروکسی سینامیک، به طور طبیعی در بسیاری از گیاهان وجود دارد. معمولا در گوجه فرنگی، زغال اخته، تمشک، توت فرنگی، غلات یافت می‌شود.

فرولیک اسید ممکن است با مکانیسم‌های مختلفی مانند مهار گونه‌های فعال اکسیژن، کیلاسیون فلزی و مهار پراکسیداسیون لیپیدی به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل کند. علاوه بر این، فرولیک اسید UV را جذب کرده و واکنش‌های التهابی ناشی از UV مانند اریتم، آفتاب سوختگی را مهار می‌کند. چنین عملی در به تاخیر انداختن پیری پوست و پیشگیری از سرطان نقش دارد.

علاوه بر این، اسید فرولیک ویتامین C را تثبیت و که آن را مؤثرتر می‌کند. همه این خواص باعث می‌شوند که اسید فرولیک به عنوان یک تقویت‌کننده سلامت مورد استفاده قرار گیرد.

عصاره رزماری

این آنتی‌اکسیدان عصاره‌ای است که از گیاه رزماری با استفاده از حلال‌های مناسب برای مصرف انسان به دست می‌آید. مهمترین ترکیبات آن از نظر آنتی‌اکسیدانی عبارت‌اند از رزمارینیک اسید، کارنوسول و اسید کارنوزیک.

عصاره رزماری یک آنتی‌اکسیدان با عملکرد خوب در چربی‌های حیوانی است؛ اما دارای مشکلاتی در رابطه با بو و طعم در دوزهایی است که پایداری خوب را تضمین می‌کند، به همین دلیل گاهی اوقات لازم است که فرآیند بوزدایی و تغییر رنگ انجام شود. عصاره رزماری معمولاً با آنتی‌اکسیدان‌های دیگر مانند توکوفرول‌ها ترکیب می‌شود و با هم اثر هم‌افزایی پیدا می‌کنند.

اسید کافئیک

یکی دیگر از اسیدهای هیدروکسی سینامیک که دارای فعالیت آنتی‌اکسیدانی است، اسید کافئیک است که در میوه‌ها، شراب، قهوه و روغن زیتون وجود دارد.

اسید کافئیک اثر مهار رادیکال بسیار خوبی دارد. خواص آنتی‌اکسیدانی اسید کافئیک بر بسیاری از بیماری‌های جهانی تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، اصلاح اسید کافئیک با افزودن گلوکز می‌تواند خواص بیولوژیکی آن را بهبود بخشد. مطالعات نشان می‌دهد که گلوکوزیلاسیون آنزیمی اسید کافئیک باعث بهبود فعالیت‌‎ آنتی‌اکسیدانی آن در مدل‎های سلولی پوست می‌شود.

پلی فنول‌ها – اسید الاژیک

پلی فنول‌ها پتانسیل آنتی‌اکسیدانی فوق‌العاده‌‎ای دارند. اسید الاژیک، یکی از ترکیبات پلی فنلی، به طور طبیعی در میوه‌ها و دانه‌های مختلف مانند توت‌فرنگی، تمشک، انگور، انار وجود دارد. این آنتی‌اکسیدان بالقوه را می‌توان با رژیم غذایی، آماده‌سازی دارویی یا به عنوان عامل ضد پیری برای کاربرد خارجی روی پوست استفاده کرد.

کورکومین

کورکومین یک پلی فنول مشتق شده از زردچوبه است که اغلب به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می‌شود. کورکومین با مهار بیان متالوپروتئینازهای ماتریکس ناشی از UVB در فیبروبلاست‌های پوستی انسان، که مسئول تخریب کلاژن در پوست هستند، اثر ضد پیری دارد. علاوه بر این، کورکومین تشکیل گونه‌های فعال اکسیژن در سلول‌های فیبروبلاست را سرکوب می‌کند.

جنستئین

جنستئین در بسیاری از گیاهان حبوبات به ویژه در سویا وجود دارد. این فلاونوئید در محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب‌های اکسیداتیو DNA موثر است. جنیستئین عملکرد میوکارد دیابتی را با اثرات ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی خود بهبود می‌بخشد.

هیدروکسی تیروزول

هیدروکسی تیروزول یکی از ترکیبات فنلی اصلی است که در روغن زیتون وجود دارد. جزء اصلی زیتون- هیدروکسی تیروزول یک پاک‌کننده کارآمد از چندین گونه رادیکال‌های آزاد مانند رادیکال‌های هیدروکسیل، رادیکال‌های سوپراکسید و پراکسی نیتریت است.

استرس اکسیداتیو در پاتوژنز بیماری‌های مختلف نقش دارد. هیدروکسی تیروزول می‌تواند آن را کاهش دهد. این ماده با مهار تولید محصولات اکسیداسیون در سلول‌های کلیه، یک اثر آنتی‌اکسیدانی اعمال می‌کند؛ بنابراین از آنها در برابر آسیب و اختلال عملکرد کلیوی محافظت می‌کند.

این امر بقای نورون را پس از تجویز هیدروکسی تیروزول بهبود بخشید. علاوه بر این، هیدروکسی تیروزول نقش محافظتی در برابر تغییرات اکسیداتیو و مورفولوژیکی ناشی از جیوه در گلبول‌های قرمز انسان را نشان می‌دهد.

رسوراترول

رسوراترول، یک پلی فنول گیاهی طبیعی، معمولاً در انگورهای تیره، شراب قرمز، گریپ فروت وجود دارد که دارای فعالیت آنتی‌اکسیدانی قوی و همچنین مهار سرطان‌زایی است.

رسوراترول نشان‌دهنده فعالیت مهارکننده DPPH است و در مهار اکسیداسیون لیپید مؤثر است. همچنین، مشاهده شد که دایمرهای طبیعی رسوراترول مانند پارتنوسیسین، کوادانگولارین و پالیدول نسبت به مونومر پالیدول طبیعی، اثرات مهارکنندگی بهتری نسبت به رادیکال DPPH دارند.

دایمر رسوراترول از شراب قرمز و اثرات خاموش‌کنندگی قوی بر روی اکسیژن منفرد را نشان می‌دهد. رسوراترول با افزایش بیومارکرهای آنتی‌اکسیدانی از تغییرات هیستوپاتولوژیک در ریه در طول اندوتوکسمی محافظت می‌کند.

ویتامین  C

ویتامین‌ها همچنین دارای فعالیت آنتی‌اکسیدانی هستند. ویتامین C (اسید ال اسکوربیک)، عمدتا در مرکبات، همچنین در گل رز وحشی، تمشک، توت فرنگی و زغال اخته وجود دارد. فعالیت اصلی ویتامین C اهدای الکترون و خنثی کردن رادیکال‌های آزاد است. علاوه بر این ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان دیگر – ویتامین E را بازسازی می کند. ویتامین C نشان‌دهنده یک فعالیت آنتی‌اکسیدانی است که توسط سنجش آنتی اکسیدانی تایید شده است.

ویتامین E

ویتامین E در گندم، ذرت، آجیل، کاهو، اسفناج، کلم وجود دارد. یکی از اصلی‌ترین عواملی است که از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد جلوگیری، از پروتئین‌ها در برابر اکسیداسیون محافظت و بنابراین فیبرهای الاستیک و کلاژن در پوست را نیز حفظ می‌کند. با توجه به این خواص آنتی‌اکسیدانی، ویتامین E از پوست در برابر پیری نیز محافظت می‌کند.

استفاده موضعی از ویتامین E با خاصیت آنتی‌اکسیدانی و جذب اشعه ماوراء بنفش، محافظت از نور را فراهم می‌کند. استفاده از فرمولاسیون ویتامین E در برابر تحریکات ناشی از اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند و از آسیب‌های پوستی جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، ترکیب ویتامین E با ویتامین C به دلیل افزایش فعالیت آنتی‌اکسیدانی توصیه می‌شود. ویتامین C و E محافظت نوری ضروری برای پوست هستند. با هم در فرمولاسیون‌های موضعی، از اریتم ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌شود و تعداد سلول‌های آفتاب سوختگی را کاهش می‌دهد.

سخن آخر

آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که با محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش و رادیکال‌های آزاد اثرات مفیدی بر سلامت انسان از خود نشان می‌دهند. سلول‌های انسانی به طور دائمی توسط حملات مداوم رادیکال‌های آزاد آسیب می‌بینند که ممکن است منجر به سرطان‌زایی، سرکوب سیستم ایمنی و پیری نوری شود.

که باعث بسیاری از بیماری‌ها و همچنین تأثیر نامطلوب بر وضعیت پوست می‌شود. آنتی‌اکسیدان‌ها از چنین تغییراتی جلوگیری می‌کنند، بنابراین ممکن است در روند درمان استفاده شوند و روند پیری را به تاخیر بیندازند.

ترکیبات فنلی موادی هستند که دارای فعالیت آنتی‌اکسیدانی فوق‌العاده هستند. مهم‌ترین آنتی‌اکسیدان‌هایی که توانایی خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را دارند، پلی‌فنول‌هایی مانند: الاژیک اسید، کورکومین، جنیستئین، هیدروکسی تیروزول، رسوراترول و همچنین اسیدهای فنولیک: اسید فرولیک و اسید کافئیک می‌باشند.

علاوه بر این ویتامین C و E نیز فعالیت آنتی‌اکسیدانی برجسته‌ای از خود نشان می‌دهند. این اجزا با فعالیت خاص، مکانیسم‌های اثر متفاوت و امکان کاربرد، می‌توانند هم در صنعت پزشکی و هم در صنایع آرایشی و بهداشتی و غذایی مورد استفاده بیشتری قرار گیرند.

پودر تالک چیست؟

پودر تالک چیست؟

پودر تالک چیست؟ 1200 594 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

از نظر شیمیایی، تالک به عنوان سیلیکات منیزیم آبدار شناخته می‌شود و ممکن است حاوی بخش کوچکی از سیلیکات آلومینیوم باشد. یک ماده معدنی طبیعی است که از زمین استخراج می‌شود و از مولکول‌های منیزیم، سیلیکون، اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده است.

ویژگی بارز تالک نرمی آن است، در حالی که ساختار شیمیایی آن اجازه می‌دهد تا لایه‌ها به راحتی روی یکدیگر سر بخورند و آن را به یک روان‌کننده خشک موثر تبدیل می‌کند. کاربردهای دیگر تالک در گچ خیاطی، لعاب سرامیک، تولید کاغذ و در برخی از پلاستیک‌ها است.

استخراج تالک در بسیاری از مناطق در سراسر جهان انجام می‌شود و چین در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده جهان است. آزبست نیز یک ماده معدنی طبیعی است، اما سرطان‌زا شناخته شده است و برای سلامتی انسان مضر است.

تالک و آزبست را می‌توان در مجاورت زمین یافت، به همین دلیل است که امکان آلودگی متقاطع وجود دارد و به همین دلیل مکان‌های استخراج تالک باید به دقت انتخاب و ارزیابی شوند

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به طور منظم محصولات تالک تجاری را از نظر آلودگی آزبست غربال می‌کند و به ارزیابی روش‌شناسی علمی می‌پردازد.

بیشتر نگرانی‌ها در مورد ارتباط مابین پودر تالک و سرطان بر روی موارد زیر است؛

اگر افرادی که در محل کار در معرض طولانی مدت ذرات تالک قرار دارند، مانند کارگران معدن تالک، در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه ناشی از تنفس آنها هستند. همچنین اگر پودر تالک به طور منظم در ناحیه تناسلی استفاده شود، خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می دهد.

پودر تالک چیست؟

کاربردهای رایج پودر تالک

از تالک در سایر لوازم آرایشی مانند رژگونه، ریمل و سایه چشم نیز استفاده می‌شود. می‌توان آن را به عنوان تالک، پودر تالک یا سیلیکات منیزیم برچسب‌گذاری کرد. پودر تالک به دلیل ویژگی‌های زیر در بسیاری از محصولات استفاده می‌شود:

 • جذب‌کننده رطوبت و روغن
 • جذب بو
 • روان‌کننده
 • جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست.
 • کاهش‌دهنده اصطکاک و سایش
 • جلوگیری از جوش‌های پوستی

چه کسانی در معرض آزبست در پودر تالک قرار دارد؟

کارمندانی که با یا اطراف تالک کار می‌کردند و مصرف‌کنندگانی که به طور منظم از محصولات پودر تالک استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد در معرض آزبست قرار می‌گیرند و در نتیجه آسیب می‌بینند.

افرادی که در مشاغل پرخطر زیر کار می‌کنند با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط با پودر تالک مواجه هستند:

 • تکنسین‌های شیمی
 • کارگران ساختمانی
 • کارگران کارخانه
 • کارگران کارخانه کاغذ
 • کارگران پلاستیک
 • معدنچیان تالک

این امر به ویژه زمانی صادق است که کارگران فاقد تجهیزات ایمنی مناسب باشند یا کارفرمایان مقررات ایمنی را نادیده بگیرند. علاوه بر این، کارگران ممکن است اعضای خانواده را با آوردن الیاف آزبست به خانه روی مو، پوست یا لباس کار خود در معرض آزبست قرار داده باشند. این نوع قرار گرفتن در معرض آزبست به عنوان قرار گرفتن در معرض ثانویه شناخته می‌شود.

آیا تالک بی‌خطر است؟

تالک زمانی ایمن است که طبق دستور مصرف شود و به طور کلی توسط FDA ایمن شناخته می‌شود. اما در مقایسه با نشاسته ذرت، تالک دارای ذرات ریزتری است که استنشاق آنها راحت‌تر است. استنشاق پودر تالک باعث التهاب و تحریک سینوس می‌شود و حتی می‌تواند منجر به بیماری‌های مزمن ریوی نیز شود.

خطرات پودر تالک چیست؟

محققان به طور پیوسته در حال بررسی ارتباط بین پودر تالک و سرطان هستند. پودر تالک با مزوتلیوما، سرطان ریه و سرطان تخمدان مرتبط است.

مزوتلیوما

استنشاق یا استفاده از پودر تالک آلوده به آزبست با افزایش خطر ابتلا به مزوتلیوما، سرطان نادر و تهاجمی که پوشش ریه‌ها، شکم و سایر اندام‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مرتبط است.

در حالی که نهادهای نظارتی مانند FDA دستورالعمل‌هایی را برای به حداقل رساندن آلودگی آزبست در محصولات تالک آرایشی ایجاد کرده‌اند، افزایش موارد ابتلا به مزوتلیوما پس از قرار گرفتن در معرض پودر تالک باعث افزایش آگاهی در مورد خطرات بالقوه سلامتی شده است.

سرطان ریه

مطالعات پودر تالک با تمرکز بر معدنچیان تالک نشان می‌دهد که این کارگران در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان ریه و سایر بیماری‌های تنفسی هستند. معدنچیان در دوزهای سنگین در معرض تالک خام قرار می‌گیرند.

در مورد سرطان‌های مرتبط با آزبست، کارگران معدن اغلب بیشترین آسیب را از مزوتلیوما و سایر بیماری‌های مرتبط با آزبست می‌بینند.

سرطان تخمدان

میلیون‌ها زن آمریکایی از پودرهای حاوی تالک به عنوان بخشی از برنامه بهداشت روزانه خود استفاده می‌کنند. متأسفانه مطالعات اخیر پودر تالک ارتباط بین مصرف تالک و سرطان تخمدان را نشان داده است.

یک دهه بعد، محققان از شرکت‌ها خواستند که برچسب‌های هشدار دهنده را روی محصولات پودر تالک به دلیل خطر برای سلامت زنان نصب نمایند.

IARC  استفاده از پودر بر پایه تالک در ناحیه تناسلی را به عنوان “احتمال سرطان  برای انسان” طبقه‌بندی می‌کند. این شامل تمام پودر تالک می‌شود – نه تنها پودر تالک که حاوی آزبست است.

محققان ذرات تالک را در تومورهایی که روی تخمدان‌ها رشد می‌کنند، پیدا کرده‌اند که نشان‌دهنده ارتباط بین تالک و سرطان تخمدان است.

امروزه، محققان به بررسی ارتباط احتمالی پودر تالک و سرطان تخمدان می‌پردازند. برخی از مطالعات افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان را گزارش می‌کنند در حالی که برخی دیگر هیچ افزایشی را گزارش نمی‌کنند. انجمن سرطان آمریکا می‌گوید تشخیص افزایش خطر دشوار است زیرا سرطان تخمدان یک بیماری شایع نیست.

آیا پودر تالک برای کودکان بی‌خطر است؟

بحث در مورد خطرات سرطان پودر تالک و چرایی تاثیر آن بر کودکان دو مفهوم متناقض است. برای رفع مشکلات، پودر تالک می‌تواند بر کودکان تأثیر بگذارد و می‌تواند برای آنها مضر باشد.

متخصصان اطفال از انجمن پزشکان اطفال آمریکا شدیداً به والدین توصیه می‌کنند از استفاده از هرگونه پودر بچه همراه با تالک به عنوان یکی از مواد تشکیل‌دهنده روی کودکان خود، به ویژه نوزادان، خودداری کنند. زیرا کودکان و نوزادان به راحتی می‌توانند ذرات تالک موجود در هوا را استنشاق کرده به سلامت خود آسیب وارد کنند.

چگونه می‌توان قرار گرفتن در معرض پودر تالک را کاهش داد؟

هنوز از نظر علمی ثابت نشده است و شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد سایر محصولات آرایشی دارای پودر تالک می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

این به این دلیل است که مطالعات فعلی هنوز نتایج متفاوتی را نشان می‌دهد. اما در حال حاضر می‌توان گفت  پودر تالک بی خطر است. همچنین توصیه می‌شود از هر محصولی که حاوی پودر تالک است دوری کنید یا استفاده از آن را محدود کنید.

جایگزین‌های پودر تالک

در بخش‌های قبلی به این سوال پرداخته شده است که چرا پودر تالک خطر دارد؟ اما فقظ این نیست. اگر به دنبال جایگزین‌هایی برای استفاده به جای پودر تالک هستید، در اینجا به معرفی برخی از اینها می‌پردازیم؛

نشاسته ذرت

نشاسته ذرت پر مصرف‌ترین جایگزین برای پودر تالک است. نشاسته ذرت، به عنوان ماده اصلی پودرهای ارگانیک بچه، عملکردی مشابه پودر تالک دارد. همچنین می‌تواند به طور موثر رطوبت را جذب کند.

این از مواد غذایی ساخته شده است و به دلیل داشتن ذرات بزرگ‌تر ایمن‌تر است. همچنین به راحتی در فروشگاه‌های مواد غذایی، نانوایی‌ها و سایر کالاهای عمومی قابل دسترسی است. با این حال، به گفته آکادمی اطفال آمریکا، استنشاق نشاسته ذرت می‌تواند خطر ایجاد نماید.

جوش شیرین

جوش شیرین فقط برای پخت نیست. جدای از کاربردهای زیاد در خانه، استفاده از آن به عنوان جایگزینی برای پودر بچه نیز بی‌خطر است. جوش شیرین را می‌توان با نشاسته ذرت مخلوط کرد تا از ساییدگی برای افراد دارای پوست حساس جلوگیری شود.

خاک رس کائولن

خاک رس کائولن ماده‌ای جاذب است و برای افراد دارای پوست حساس ملایم است. یکی از مواد تشکیل‌دهنده انواع صابون، پودر و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی است.

نشاسته تاپیوکا

این نوع از نشاسته از گیاهان کاساوا به دست می‌‎آید و می‌تواند رطوبت و روغن را جذب کند.

نشاسته برنج

نشاسته برنج عمدتا برنج آسیاب شده است و حتی قبل از کشف تالک به عنوان پودر صورت استفاده می‌شده است.

آرد جو دو سر

مانند نشاسته برنج است؛ فقط از جو تهیه می‌شود.

پودر تالک همیشه برای بسیاری از محصولات شخصی و آرایشی استفاده می‌شود، اما هنوز هم افراد زیادی هستند که می‌پرسند آیا این پودر خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد یا خیر. اگر نگران خطر ابتلا به سرطان با قرار گرفتن در معرض تالک هستید، از مصرف محصولاتی که دارای این ماده معدنی خاک رس هستند اجتناب کنید یا آن را محدود کنید.

سخن آخر

تالک، که از نظر فنی به عنوان سیلیکات منیزیم آبدار شناخته می‌شود، یک ماده معدنی است که به طور طبیعی در زمین یافت می‌شود. تالک از منیزیم، سیلیکون، اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده است.

تالک از سنگ استخراج و سپس آسیاب می‌شود. طلق استخراج شده و آسیاب شده در طیف گسترده‌ای از محصولات استفاده می‌شود، اما مواردی که بیشترین تالک را به خود جلب می‌کند موارد مراقبت شخصی مانند موارد زیر هستند:

 • پودر بچه (پودر تالک)
 • پالت های سایه چشم، هایلایتر و کانتور
 • پودرهای تنظیم کننده
 • برنزها
 • سرخ شدن
 • عطرها

هدف اصلی تالک در این محصولات جذب رطوبت و چربی، کاهش اصطکاک و بوی پوست، جلوگیری از کیک شدن و ایجاد حسی صاف است.

تالک در حالت طبیعی خود ممکن است حاوی ماده معدنی آزبست باشد، ماده‌ای که به عنوان عامل سرطان شناخته شده است، به خصوص اگر کسی آن را تنفس کند.

همچنین بسیاری از محصولات حاوی پودر تالک هستند تالک در همه چیز از کاغذ گرفته تا پلاستیک و وسایل مراقبت شخصی یافت می‌شود. از آن برای ساختن زونا سقفی و به عنوان یک عامل ضد چسبندگی در آدامس استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند از خوردگی جلوگیری کند و چسبندگی رنگ را افزایش دهد، قابلیت چاپ را به کاغذ بدهد، به لوازم آرایشی مانند رژگونه و سایه چشم حالت ابریشمی بدهد و به پردازش لاستیک کمک کند.

کاربرد آمونیاک برای شستشو در خانه

از کاربرد آمونیاک برای شستشو  در خانه چه می‌دانید؟

از کاربرد آمونیاک برای شستشو  در خانه چه می‌دانید؟ 1200 801 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

آمونیاک، ترکیبی از نیتروژن و هیدروژن، اغلب به عنوان یک پاک‌کننده طبیعی شناخته می‌شود. آمونیاک به خاطر بوی بسیار تندش معروف است. این بو به تنهایی می‌تواند بسیار تندرو باشد و به محض استشمام، چشمان شروع به اشک ریختن کند، حتی در غلظت‌های پایین که معمولاً برای نظافت خانه در نظر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ماده به قدری قوی است که بسیاری از مردم با این بو کارشون به بیمارستان کشیده می‌شود و تعجب می‌کنند که چگونه چیزی که به شدت بو می‌دهد می‌تواند اینقدر برای تمیزی موثر باشد. در کل باید توجه داشت که آمونیاک یک پاک‌کننده بسیار موثر است و در صورت استفاده صحیح، بی‌خطر است.

چه زمانی از پاک‌کننده آمونیاکی استفاده کنیم؟

شما می‌توانید از آمونیاک به طور موثری برای تمیز کردن سطوح، شیشه، پارچه‌ها و کثیفی مواد غذایی سخت استفاده کنید. در ادامه بطور مفصل به بیان کاربردها و موارد استفاده آمونیاک می‌پردازیم.

تمیز کننده سطوح

آمونیاک معمولاً به عنوان پاک‌کننده سطوح برای وان، سینک، توالت، میز و کاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آمونیاک چربی و خاک را از بین می‌برد. بنابراین، یکی از بهترین پاک‌کننده‌ها برای تولید سطوح شیشه‌ای درخشان است.

در واقع، بسیاری از پاک‌کننده‌های شیشه‌ای موجود در بازار به آمونیاک به عنوان یک ماده اولیه متکی هستند. به همین دلیل، Big Apple Window Cleaning پیشنهاد می‌کند که می‌توانید با استفاده از آمونیاک برای ساختن شیشه پاک کن خانگی خود، در هزینه خود صرفه جویی کنید.

مخلوطی از آمونیاک، آب، سرکه و صابون ظرفشویی مایع به نسبت مناسب می‌تواند به عنوان یک پاک‌کننده موثر برای پنجره‌ها، آینه‌ها، میزها و سایر سطوح شیشه‌ای عمل کند.

برای شیشه‌هایی که لکه کمتری دارند، محلولی از 1 فنجان آمونیاک را با 1 فنجان آب گرم، 1 قاشق غذاخوری سرکه سفید و 1 قطره صابون ظرفشویی مخلوط کنید. اگر لیوان به شدت لکه‌دار یا کثیف است، از همان دستور‌العمل استفاده کنید در غیر این صورت مقدار سرکه را به ½ فنجان افزایش دهید.

مواد را در یک بطری اسپری بریزید و قبل از اسپری کردن روی لیوان خود خوب تکان دهید. اگر لیوان شما بسیار کثیف است، اجازه دهید محلول تمیزکننده برای چند دقیقه روی سطح شیشه بماند.

کاربرد آمونیاک برای شستشو  در خانه

پاک‌کننده روغن‌ها و لکه‌ها

آمونیاک  می‌تواند لکه‌ها و جرم‌های چربی حیوانی، روغن‌های گیاهی، چربی پخت و پز و لکه‌های دیگر را روی سطوح، پارچه‌ها، اثاثه یا لوازم داخلی و فرش‌ها را از بین ببرد.

پاک‌کننده شیشه

آمونیاک به سرعت تبخیر می‌شود. به همین دلیل هنگام تمیز کردن پنجره‌ها، آینه‌ها و کریستال از ایجاد رگه‌ها جلوگیری می‌کند.

قدرت تمیز کنندگی زیاد

آمونیاک یکی از روش‌های متعددی است که برای تمیز کردن مایکروویو و اجاق‌های برقی استفاده می‌شود.

پاک‌کننده جواهرات

 خیساندن جواهراتی از جنس طلا، نقره، پلاتین یا الماس در آمونیاک گزینه مناسبی است. (برای مروارید یا سایر سنگ‌های قیمتی ایمن نیست.)

غلبه بر لکه‌های بتنی

تغییر رنگ در راهروی بتنی، کف گاراژ یا پاسیو می‌تواند باعث درد چشم شود. 1 فنجان آمونیاک را با 1 گالن آب در یک سطل مخلوط کنید و آن را با استفاده از یک اسفنج بزرگ بر روی لکه‌ها بمالید.

اجازه دهید حدود 20 دقیقه بماند و سپس با یک برس موی لکه را بشویید. محل را با آب تمیز بشویید. اگر پس از خشک شدن ناحیه لکه به طور کامل از بین نرفته است، این کار را تا زمانی که از نتایج راضی باشید تکرار کنید.

لکه‌گیری البسه

لکه‌های سرسخت روی پارچه‌های پنبه‌ای، پلی‌استر یا نایلونی را با فرمول زیر برای همیشه از بین ببرید.

⅔ فنجان آمونیاک شفاف، ⅔ فنجان صابون ظرفشویی، 6 قاشق غذاخوری جوش شیرین و 2 فنجان آب گرم را در یک کاسه یا سطل مخلوط کنید و با یک اسفنج بر روی لکه لباس بمالید. بگذارید حدوداً 30 دقیقه روی لباس بماند و سپس بشویید.

توجه: از این روش روی پارجه‌هایی از جنس پشم یا ابریشم استفاده نکنید. آمونیاک می‌تواند این نوع از پارچه‌ها را خراب کند و به یاد داشته باشید که هرگز آمونیاک را با محصولات لباسشویی حاوی سفیدکننده مخلوط نکنید.

پاک‌کننده اجاق گاز

با این ترفند با چربی‌های بسیار سخت روی مشعل‌های اجاق گاز مقابله کنید. هر مشعل را در یک کیسه پلاستیکی قابل مهر و موم جداگانه  در  ¼ فنجان آمونیاک قرار دهید. هر کیسه را ببندید تا دود دور بماند و به مدت هشت تا 12 ساعت در سینک یا وان شستشو قرار دهید.

کیسه‌ها را در یک منطقه تهویه شده باز کنید و تمام چربی‌ها و کثیفی‌ها را به راحتی با یک اسکراب سریع صابون ظرفشویی و آب پاک کنید. مشعل‌ها را کاملاً با آب بشویید تا بقایای آمونیاک از بین برود. فراموش نکنید قبل از استفاده بگذارید کاملاً خشک شود.

تمیزکننده فر برقی

فر را روی 150 درجه گرم کنید و یک قابلمه بزرگ آب روی اجاق گاز بجوشانید. فر را خاموش کنید و پنجره‌ها را باز کنید تا آشپزخانه تهویه شود. یک ظرف، مانند یک پیمانه شیشه‌ای یا کاسه فلزی، پر از ½ فنجان آمونیاک را در قفسه بالای فر و قابلمه آب جوشیده را در قفسه پایینی قرار دهید. در فر را ببندید و بگذارید هشت تا 12 ساعت بماند سپس آمونیاک و آب را خارج کنید.

درب فر را باز نگه دارید و اجازه دهید حداقل یک ساعت قبل از انجام کار تمیز کردن هوا خارج شود. از آنجایی که کثیفی در دود آمونیاک نشسته است، باید با اسفنج، آب گرم و صابون ظرفشویی آن را شل کرده و به راحتی پاک کنید.

این روش فقط برای اجاق‌های برقی توصیه می‌شود؛ زیرا مخلوط آمونیاک با گاز می‌تواند خطرناک باشد. همچنین اگر می‌خواهید از این روش در فر گازی خود استفاده کنید، مطمئن شوید که چراغ راهنما و خطوط گاز خاموش است.

تمیزکننده کاشی

برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن کاشی‌ها، ¼ فنجان آمونیاک را با 1 گالن آب در یک سطل مخلوط کنید و محلول را با یک اسفنج یا یک دستمال پاک کنید. اگر ناحیه‌ای کثیفی زیادی دارد، از یک برس خشن استفاده کنید تا کثیفی‌ها را بیشتر بتراشید.

دفع بوهای آزاردهنده

آمونیاک برای هر بو از رنگ تازه گرفته تا لازانیا سوخته مناسب است. یک ظرف کوچک پر از آمونیاک شفاف را در نزدیکی بوی آزاردهنده قرار دهید، سپس بعد از چند دقیقه متوجه حذف بوها خواهید شد.

دفع آفات

رایحه قوی آمونیاک می‌تواند موجودات ناخواسته را دفع کند. یک نعلبکی را با آمونیاک شفاف و بدون عطر پر کنید یا یک تکه پارچه یا تکه‌های پنبه را با آن اشباع کنید. سپس در مناطقی که آفات را جذب می‌کنند، مانند نزدیک سطل‌های زباله یا در کنار شکاف‌های زیرزمینی که موش‌ها وارد آن می شوند قرار دهید. ابا این بود حشرات بدون هیچ آسیبی از منطقه مورد نظر دور می‌شوند. فقط توجه داشته باشید که آمونیاک دور از دسترس بچه‌ها و حیوانات خانگی قرار گیرد.

کفش کتانی سفید Dingy را روشن کنید

کفش‌های کتانی سفید جزء اصلی هر کمد لباسی هستند، اما حتی چند ذره کثیفی نیز می‌تواند آنها را فرسوده نشان دهد. با استفاده از آمونیاک برای روشن‌تر کردن کفش‌های ورزشی یا کفش‌های سفید، آن‌ها را به بهترین شکل ممکن برگردانید. آمونیاک رقیق شده برای کفش‌های ورزشی به خوبی عمل می‌کند؛ اما از آمونیاک برای کفش‌های چرمی استفاده نکنید.

دستورالعمل استفاده:

 • ظرفی را که برای مصارف غذایی استفاده نمی‌شود، با یک قسمت آمونیاک و یک قسمت آب پر کنید.
 • با استفاده از دستکش، یک پارچه تمیزکننده را در مخلوط آمونیاک خیس کنید.
 • کفش‌های سفید را با پارچه تمیز کنید.
 • کفش‌ها را با آب گرم بشویید و بگذارید کاملا خشک شوند.

از نیش پشه خلاص شوید

برای نیش پشه تازه، فقط با یک قطره کوچک آمونیاک روی نیش می‌توانید به خوبی تسکین پیدا کنید. آمونیاک اولیه (آمونیاک دارای  pH 11.6) ترکیبات موجود در بزاق پشه را تجزیه می‌کند.

با این حال، آمونیاک را به نیش‌هایی که خراشیده شده‌اند نمالید؛ در غیر این صورت ممکن است دچار آسیب جدی شوید. همچنین برای نیش پشه بیش از یک قطره آمونیاک استفاده نکنید.

  غذایی برای گیاهان

همانطور که بیان شد آمونیاک از نیتروژن و هیدروژن تشکیل شده است و برای بسیاری از کودها استفاده می‌شود. می‌توانید از آمونیاک رقیق شده به عنوان غذای گیاهی گاه به گاه برای گیاهان داخلی و خارجی استفاده کنید.

همچنین درنطر داشته باشید کهحتماً برای گیاهان از آمونیاک شفاف استفاده کنید، نه آمونیاک سودی (که حاوی صابون است). و قبل از اینکه آن را روی گیاهان خود قرار دهید، دستورالعمل‌های مراقبت از گیاهان خاص خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ایمن هستند.

گیاهان در فضای باز: 0.25 فنجان آمونیاک را با یک گالن آب برای کود دادن به گیاه مخلوط کنید.

گیاهان داخلی: می‌توانید از آمونیاک برای کمک به مراقبت از گیاهان داخلی استفاده کنید. گیاهان آپارتمانی با کمی آمونیاک حدود یک بار در ماه رشد می‌کنند. فقط به یاد داشته باشید چند قطره آمونیاک را به یک لیتر آب برای گیاهان داخلی اضافه کنید.

نکاتی برای کار با آمونیاک

نکات زیر می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک کند و هنگام استفاده از این ماده قوی دچار آسیب نشوید.

 • همیشه دستورالعمل‌های روی بطری را با دقت بخوانید: با خیال راحت آمونیاک را استفاده و نگهداری کنید. آمونیاک را به درستی رقیق کنید. یاد بگیرید که چگونه اتفاقات ناشی از آمونیاک را مدیریت کنید.
 • هنگام استفاده از آمونیاک از دستکش استفاده کنید: تماس پوست با آمونیاک می‌تواند باعث قرمزی، درد، سوزش و سوختگی شود.
 • فرمول پاک‌کننده شیشه: محلول آمونیاک (5 تا 10 درصد وزنی) را با مخلوط کردن 1 قاشق غذاخوری آمونیاک شفاف با 2 فنجان آب در یک بطری اسپری تهیه کنید. روی سطح بپاشید و بلافاصله با یک پارچه نرم و بدون پرز خشک کنید.
 • برای لکه های معمولی در لباسشویی استفاده کنید: لکه‌های سرسخت را روی پارچه‌های پنبه‌ای، پلی‌استر یا نایلونی با محلولی از 2/3 فنجان آمونیاک شفاف، 2/3 فنجان صابون ظرفشویی، 6 قاشق غذاخوری جوش شیرین و 2 فنجان آب گرم خیس کنید. اجازه دهید حدود 30 دقیقه خیس بخورد، سپس طبق معمول بشویید. هرگز از آمونیاک روی پشم یا ابریشم استفاده نکنید. و همچنین همانط.ر که بیان شد هرگز با سفید کننده مخلوط نکنید.

کارهایی که نباید با آمونیاک انجام داد.

 • آمونیاک را دور از دسترس اطفال قرار دهید. اگر در غلظت‌های بالا استنشاق شود می‌تواند خطرناک باشد. اگر بلعیده شود، می‌تواند خورنده باشد و باعث آسیب به دهان، گلو و معده شود. این یک محرک رایج پوست و چشم است، بنابراین هنگام تمیز کردن با آن از دستکش استفاده کنید و از چشمان خود محافظت کنید.
 • اگر برای شستشو استفاده می‌شود، هرگز آن را با سفید کننده مخلوط نکنید.
 • هرگز آن را روی سنگ‌های قیمتی یا مروارید استفاده نکنید. می‌تواند پوشش طبیعی را از بین ببرد.
 • از استفاده از آمونیاک به عنوان پاک‌کننده اجاق گاز خودداری کنید. ترکیب گاز آمونیاک و شعله روشن ممکن است مشتعل شود و خطری ایجاد کند.

سخن آخر

وقتی صحبت از تمیز کردن لوازم می‌شود؛ آمونیاک یک گزینه قوی و اقتصادی برای کارهای متعدد در خانه است. آمونیوم هیدروکسید نام مناسب شکل مایع آمونیاک است که ما معمولاً به عنوان یک پاک‌کننده خانگی مورد استفاده قرار می‌دهیم.

دستور‌العمل‌های محلول‌های تمیزکننده معمولاً به نسبت 5 تا 10 درصد آمونیاک مخلوط با آب شفاف نیاز دارند. بنابراین، آمونیاک قوی هنگامی که برای کارهای تمیز کردن استفاده می‌شود، بسیار رقیق می‌شود. محلول‌های آمونیاک مخلوط شده با آب به عنوان یک پاک‌کننده موثر برای کاربردهای متعدد در آشپزخانه‌ها، حمام‌ها، زیرزمین‌ها، گاراژها و مناطق بیرونی اطراف خانه عمل می‌کنند.

هنگام استفاده از آمونیاک برای تمیز کردن، چند دستورالعمل و اقدامات احتیاطی اعمال می‌شود. آمونیاک بخارهایی تولید می‌کند که ممکن است برای چشم، گلو و ریه‌ها مضر باشد. بنابراین، Chemical Safety Facts توصیه می‌کند که هنگام کار با آمونیاک، پنجره‌ای را برای اطمینان از تهویه باز کنید.

در صورت امکان، یک فن اگزوز را روشن کنید تا دود از آن منطقه خارج شود. اقدامات احتیاطی اضافی شامل پوشیدن دستکش‌های محافظ و همچنین محافظت از چشم است.

همیشه آمونیاک را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید، زیرا این ماده مایع در هنگام بلع سمی است و بخار آن هنگام استنشاق مضر است. در نهایت به خاطر داشته باشید که هرگز نباید آمونیاک را با سفید‌کننده کلر مخلوط کنید. این ترکیب یک گاز بسیار سمی تولید می‌کند که می‌تواند باعث آسیب جسمی جدی یا حتی مرگ شود.

استفاده از جوهرلیمو در ترشی

استفاده از جوهر لیمو در ترشی چه کاربردی دارد؟

استفاده از جوهر لیمو در ترشی چه کاربردی دارد؟ 861 574 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

ترشی آماده کردن یک روش محبوب برای نگهداری میوه ها و سبزیجات است، اما گاهی اوقات ممکن است طعم آن کم باشد یا عمر مفید آن به اندازه دلخواه نباشد.  یکی از راه حل های این مشکلات استفاده از جوهر لیمو یا همان اسید سیتریک به عنوان افزودنی است.  در این مقاله به بررسی فواید و روش های استفاده از جوهر لیمو در ترشی و همچنین برخی نکات دیگر برای بهبود طعم و ماندگاری می پردازیم.

آشنایی با آبلیمو و کاربرد آن در ترشی

جوهر لیمو یک منبع طبیعی حاوی اسید سیتریک است که یک عنصر رایج در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها است. اسید سیتریک یک اسید آلی ضعیف است که به عنوان یک نگهدارنده و تقویت کننده طعم استفاده می شود. در ترشی، اسید سیتریک به جلوگیری از رشد باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌هایی که می‌توانند باعث فساد شوند، کمک می‌کند و همچنین طعمی مطبوع و با طراوت به ترشی‌ها می‌دهد.

استفاده از جوهر لیمو در ترشی نیز می تواند به تعادل سطح pH محلول ترشی کمک کند. سطح pH عامل مهمی در ترشی است، زیرا بر حفظ و طعم ترشی تأثیر می گذارد. اکثر دستور العمل های ترشی نیاز به سطح pH 4.6 یا کمتر دارند، که نقطه ای است که میکروارگانیسم ها نمی توانند رشد کنند. جوهر لیمو می تواند به کاهش سطح pH محلول ترشی کمک کند و آن را اسیدی تر کند و در نتیجه در جلوگیری از فساد آن موثرتر باشد.

 فواید استفاده از جوهر لیمو در ترشی

استفاده از جوهر لیمو در ترشی فواید متعددی دارد، از جمله:

 طعم تقویت شده

جوهر لیمو می تواند طعمی شدید‌تر و بیش‌تر به ترشی ها اضافه کند که می تواند به متعادل کردن شیرینی یا طعم های دیگر در دستور غذا کمک کند. اسید سیتریک موجود در آب لیمو نیز به افزایش طعم طبیعی میوه ها و سبزیجات در حال ترشی کمک می کند.

 عمر مفید طولانی مدت

جوهر لیمو به دلیل ماهیت اسیدی آن می تواند به افزایش ماندگاری ترشی کمک کند. اسیدی بودن جوهر لیمو محیطی را ایجاد می کند که با میکروارگانیسم ها دشمنی می کند، که می تواند به جلوگیری از فساد و تازه نگه داشتن ترشی ها برای مدت طولانی تری کمک کند.

 طبیعی و ایمن

جوهر لیمو یک افزودنی طبیعی و بی خطر است که حاوی هیچ گونه مواد شیمیایی مضر یا نگهدارنده نیست. این یک انتخاب عالی برای کسانی است که می خواهند از افزودنی های مصنوعی اجتناب کنند یا نگران ایمنی مواد غذایی خود هستند.

 نحوه استفاده از جوهر لیمو در ترشی

استفاده از جوهر لیمو در ترشی یک فرآیند ساده و راحت است.  در اینجا مراحل اساسی وجود دارد:

 • میوه ها یا سبزیجات تازه و باکیفیت را برای ترشی انتخاب کنید.
 • محصول را طبق دستور العمل تمیز کرده و آماده کنید.
 • محلول ترشی را مطابق دستورالعمل دستور با استفاده از جوهر لیمو به عنوان جایگزین مقداری یا تمام سرکه مخلوط کنید.
 • محصول را در شیشه ها بسته بندی کنید و محلول ترشی را روی آنها بریزید.
 • شیشه ها را ببندید و در مکانی خنک و تاریک برای مدت زمان توصیه شده نگهداری کنید.

توجه به این نکته ضروری است که آب لیمو نباید به عنوان جایگزین سرکه در همه دستور العمل های ترشی استفاده شود. برخی از دستور العمل ها نیاز به استفاده از سرکه برای اهداف خاصی مانند ایجاد طعم یا بافت خاص دارند. همیشه دستورالعمل دستور غذا را به دقت دنبال کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی با یک متخصص و شخص حرفه‌ای در زمینه تهیه ترشی مشورت کنید.

 نکات مهم برای استفاده از جوهر لیمو در ترشی

در اینجا نکات مهمی وجود دارد که باید هنگام استفاده از جوهر لیمو در ترشی رعایت کنید:

 • همیشه از آب لیمو ترشی تازه استفاده کنید، زیرا آب بطری ممکن است حاوی مواد افزودنی یا نگهدارنده باشد که می تواند بر طعم و ایمنی ترشی ها تأثیر بگذارد.
 • از یک منبع قابل اعتماد اسید سیتریک مانند آب لیمو یا پودر اسید سیتریک استفاده کنید تا مطمئن شوید که سطح pH محلول ترشی دقیق است.
 • در استفاده از آبلیمو زیاده روی نکنید، زیرا می تواند ترشی ها را خیلی ترش یا اسیدی کند.  از آن در حد اعتدال استفاده کنید، دستورالعمل های دستور العمل را با دقت دنبال کنید.
 • ترشی ها را در جای خنک و تاریک نگهداری کنید تا مطمئن شوید که تازه و خوش طعم می مانند.
 • برای جلوگیری از فساد و آلودگی از شیشه ها و درب هایی با کیفیت بالا که برای ترشی طراحی شده اند استفاده کنید.

 راه حل های دیگر برای بهبود طعم و ماندگاری

علاوه بر استفاده از جوهر لیمو در ترشی، راهکارهای دیگری نیز برای بهبود طعم و ماندگاری ترشی وجود دارد.  در اینجا چند ایده وجود دارد:

 • از محصولات باکیفیت و تازه و مناسب فصل استفاده کنید.
 • گیاهان و ادویه جات ترشی جات را به محلول ترشی اضافه کنید تا ترکیبات منحصر به فرد و خوش طعمی ایجاد کنید.
 • از آب نمکی استفاده کنید که به اندازه کافی قوی باشد که از فساد آن جلوگیری کند، اما نه آنقدر قوی که طعم ترشی ها را تحت الشعاع قرار دهد.
 • به جای نمک خوراکی از نمک ترشی یا نمک دریا استفاده کنید، زیرا حاوی مواد افزودنی کمتری هستند و می توانند بافت و طعم ترشی ها را بهبود بخشند.

استفاده از جوهر لیمو برای ترشی میوه ها و سبزیجات

از جوهر لیمو می توان برای ترشی میوه ها و سبزیجات مانند لیمو، لیمو ترش، پرتقال و خیار نیز استفاده کرد. این فرآیند شبیه ترشی کردن سایر محصولات است، اما افزودن آب لیمو می تواند طعم های منحصر به فرد و خوشمزه ای ایجاد کند.  در اینجا چند نکته برای ترشی میوه ها و سبزیجات با آب لیمو آورده شده است:

 • میوه ها و سبزیجاتی را انتخاب کنید که فصل و رسیده هستند.
 • از محلول ترشی مناسب با نوع محصولی که در حال ترشی است استفاده کنید.
 • از آب لیمو در حد اعتدال استفاده کنید، زیرا می تواند طعم طبیعی محصول را تحت تأثیر قرار دهد.
 • با گیاهان و ادویه های مختلف آزمایش کنید تا ترکیبات منحصر به فرد و خوش طعمی ایجاد کنید.

 سوالات متداول در مورد استفاده از آبلیمو در ترشی

آیا می توانم از جوهر لیموی شرکتی برای ترشی استفاده کنم؟

بهتر است از آب لیموی تازه برای ترشی استفاده کنید، زیرا آب بطری ممکن است حاوی مواد افزودنی یا نگهدارنده باشد که می تواند بر طعم و ایمنی ترشی ها تأثیر بگذارد.

چه مقدار جوهر لیمو در ترشی استفاده کنم؟

مقدار جوهر لیمو مورد نیاز به دستور غذا و سطح pH محلول ترشی بستگی دارد. همیشه دستورالعمل دستور غذا را به دقت دنبال کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی با یک متخصص ترشی مشورت کنید.

آیا می توانم از جوهر لیمو به جای سرکه در همه دستور العمل های ترشی استفاده کنم؟

خیر، در همه دستور العمل های ترشی نمی توان به جای سرکه از آب لیمو استفاده کرد. برخی از دستور العمل ها نیاز به استفاده از سرکه برای اهداف خاصی مانند ایجاد طعم یا بافت خاص دارند. همیشه دستورالعمل دستور غذا را به دقت دنبال کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی با یک متخصص ترشی مشورت کنید.

 نتیجه

جوهر لیمو یا اسید سیتریک است که به جلوگیری از فساد و افزایش طعم طبیعی میوه ها و سبزیجات ترشی کمک می کند. با پیروی از نکات و دستورالعمل های ذکر شده در این مقاله، می توانید ترشی های خوشمزه و مطمئنی درست کنید که ماه ها ماندگاری دارند. پس ادامه دهید و سعی کنید از آب لیمو در دستور العمل ترشی بعدی خود استفاده کنید.

طرز تهیه جوهرلیمو در منزل

طرز تهیه جوهر لیمو در منزل

طرز تهیه جوهر لیمو در منزل 861 574 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

هر آشپز خانگی یا حرفه‌ای معمولا به دنبال راه‌های جدیدی برای درست کردن مواد اولیه هست. یکی از موادی که احتمالا شما همیشه برای تهیه آن در خانه کنجکاو بوده‌اید جوهرلیمو است. جوهر‌لیمو نه تنها یک افزودنی رایج در بسیاری از غذا‌ها و نوشیدنی‌های فروشگاهی است، بلکه کاربرد‌های عملی زیادی در خانه دارد.

مقدمه‌ای بر تهیه جوهر لیمو

جوهر لیمو یک اسید آلی ضعیف است که به طور طبیعی در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات مانند لیمو، لیموترش و پرتقال یافت می‌شود. معمولاً به عنوان یک نگهدارنده، تقویت‌کننده طعم و عامل اسیدی در محصولات غذایی و نوشیدنی مانند نوشابه‌ها، آب نبات‌ها و کنسرو‌ها استفاده می‌شود. اسید سیتریک همچنین یک عنصر کلیدی در بسیاری از محصولات پاک‌کننده است، زیرا می‌تواند به از بین بردن لکه‌ها، زنگ زدگی و رسوبات معدنی کمک کند.

در حالی که اسید سیتریک به راحتی در اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی و خرده‌فروشی‌های آنلاین موجود است، ساختن اسید سیتریک در خانه می‌تواند یک پروژه سرگرم‌کننده و مفید باشد. با تهیه جوهر لیمو در منزل نه تنها بر کیفیت و خلوص اسید سیتریک کنترل خواهید داشت، بلکه می‌توانید با ساختن جوهر لیمو در منزل در درازمدت در هزینه خود نیز صرفه‌جویی کنید.

فواید ساخت اسید سیتریک در خانه

ساخت جوهر لیمو در خانه فواید زیادی دارد. اولاً، اسید سیتریک خانگی اغلب خالص‌تر و با کیفیت‌تر از اسید سیتریک خریداری شده در فروشگاه است، زیرا حاوی هیچ گونه افزودنی یا نگهدارنده نیست. علاوه بر این، ساختن اسید سیتریک خود می‌تواند گزینه مقرون به صرفه‌تری باشد، به خصوص اگر از اسید سیتریک زیادی در آشپزی یا تمیز کاری‌های منزل خود استفاده می‌کنید.

یکی دیگر از مزایای ساخت اسید سیتریک در خانه این است که می‌توانید طعم و اسیدیته آن را مطابق میل خود تنظیم کنید. به عنوان مثال، اگر طعم ترش را ترجیح می‌دهید، می‌توانید از میوه‌های اسیدی‌تر مانند لیمو یا لیمو ترش استفاده کنید. اگر طعم ملایم‌تری را ترجیح می‌دهید، می‌توانید از میوه‌های شیرین‌تری مانند پرتقال یا گریپ فروت استفاده کنید.

در نهایت، ساخت اسید سیتریک در خانه می‌تواند یک پروژه سرگرم‌کننده و آموزشی باشد. شما در مورد شیمی اسید‌ها و باز‌ها یاد خواهید گرفت و همچنین مهارت‌های عملی را به دست خواهید آورد که می‌تواند در سایر پروژه‌های عملی اعمال شود.

مواد مورد نیاز برای ساخت جوهر لیمو

برای تهیه اسید سیتریک در خانه، به چند ماده اولیه نیاز دارید:

 • میوه‌ها: می‌توانید از هر مرکباتی مانند لیمو، لیموترش، پرتقال یا گریپ فروت استفاده کنید. برای تولید مقدار قابل توجهی اسید سیتریک به مقدار زیادی میوه نیاز دارید.
 • آب: برای استخراج اسید سیتریک از میوه به آب نیاز دارید.
 • صافی: یک صافی مشبک یا پارچه پنیر برای صاف کردن آب و حذف هر گونه خمیر یا دانه لازم است.
 • قابلمه: برای گرم کردن آب و تبخیر آب به یک قابلمه بزرگ نیاز دارید.
 • ورقه پخت: از یک ورقه پخت برای پخش کردن اسید سیتریک و اجازه دادن به خشک شدن آن استفاده می‌شود.
 • غذاساز یا مخلوط کن: از غذاساز یا مخلوط کن برای پوره کردن میوه و استخراج آب آن استفاده می‌شود.
 • نوار‌های آزمایش pH: از نوار‌های آزمایش pH برای آزمایش اسیدیته اسید سیتریک استفاده می‌شود.

دستورالعمل گام به گام ساخت اسید سیتریک

 • میوه را بشویید و پوست بگیرید: میوه را کاملاً بشویید و پوست میوه را جدا کنید. پوست حاوی بالاترین غلظت اسید سیتریک است، بنابراین حتماً آن را برای استفاده بعدی ذخیره کنید.
 • میوه را پوره کنید: با استفاده از غذاساز یا مخلوط کن، میوه را پوره کنید و آب آن را از طریق یک صافی مشبک یا پارچه پنیر صاف کنید.
 • آب میوه را گرم کنید: در یک قابلمه بزرگ، آب میوه را روی حرارت متوسط ​​رو به بالا گرم کنید تا بجوشد.
 • آب را تبخیر کنید: اجازه دهید آب بجوشد تا بیشتر آب تبخیر شود و آب غلیظ شود و تقریباً به نصف کاهش یابد.
 • آب میوه را روی یک ورقه پخت بریزید: اسید سیتریک را روی یک ورقه پخت بریزید و بگذارید چند ساعت یا یک شب خشک شود.
 • اسید سیتریک را آسیاب کنید: هنگامی که اسید سیتریک خشک شد، از هاون و هاون یا غذاساز استفاده کنید تا آن را به صورت پودر ریز خرد کنید.
 • تست اسیدیته: از نوار‌های تست pH برای تست اسیدیته اسید سیتریک استفاده کنید. PH آن باید در حدود ۲. ۲-۲. ۵ باشد.
 • اسید سیتریک را نگهداری کنید: اسید سیتریک را در ظرف دربسته و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

کاربرد‌های جوهر لیمو

اسید سیتریک کاربردهای خلاقانه متعددی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • ساخت محصولات پاک کننده خانگی، مانند پاک کننده های همه منظوره، پاک کننده های کاسه توالت و مواد شوینده ظرفشویی.
 • افزودن طعم و اسیدیته به دستور العمل های غذا و نوشیدنی، مانند ماریناد، سس، و کوکتل.
 • روشن کردن لباس های سفید با افزودن یک قاشق غذاخوری اسید سیتریک به چرخه شستشو.
 • از بین بردن رسوبات معدنی و زنگ زدگی از لوازم خانگی مانند قهوه ساز و کتری.
 • ساخت بمب حمام و سایر محصولات آرایشی به دلیل خاصیت لایه بردار و آنتی اکسیدانی آن.

اقدامات احتیاطی هنگام ساخت اسید سیتریک

اگرچه ساخت اسید سیتریک در خانه به طور کلی بی خطر است، اما رعایت برخی اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از هر گونه حادثه مهم است. در اینجا چند نکته وجود دارد:

 • هنگام دست زدن به مرکبات از دستکش و محافظ چشم استفاده کنید تا از هر گونه بریدگی یا جراحت جلوگیری کنید.
 • از دماسنج مواد غذایی برای نظارت بر دما و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد مخلوط استفاده کنید که می تواند باعث سوختگی شود.
 • برای جلوگیری از استنشاق بخار، ناحیه را به خوبی تهویه کنید.
 • اسید سیتریک را در مکانی امن و دور از کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

عیب یابی مشکلات رایج در ساخت اسید سیتریک

گاهی اوقات تهیه اسید سیتریک در خانه می تواند منجر به برخی مشکلات رایج شود. در اینجا نحوه عیب یابی آنها آمده است:

 • اگر کریستال ها تشکیل نمی شوند، سعی کنید مایع بیشتری تبخیر کنید یا شکر بیشتری به مخلوط اضافه کنید.
 • اگر کریستال‌ها خیلی آهسته تشکیل می‌شوند، سعی کنید دما را چند درجه افزایش دهید یا مخلوط را برای چند روز دیگر بگذارید بماند.
 • اگر کریستال ها به هم چسبیده اند، سعی کنید آنها را با ضخامت بیشتری روی ورقه پخت پخش کنید و بگذارید چند روز دیگر خشک شوند.

نتیجه

تهیه جوهر لیمو در خانه یک راه سرگرم کننده و مقرون به صرفه برای داشتن یک محصول خالص و باکیفیت و خانگی است.  با پیروی از این دستورالعمل های گام به گام، نکات و اقدامات احتیاطی ایمنی، می توانید اسید سیتریک خود را بسازید و از آن در کاربردهای مختلف در خانه خود استفاده کنید.

بنابراین، چرا آن را امتحان نکنید واز مزایای داشتن آن بهره‌مند نشوید؟ قبل از مصرف هر گونه اسید سیتریک خانگی، توصیه می شود با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید، به خصوص اگر شرایط پزشکی دارید.

عوارض مصرف پودر گلوکز در بارداری

عوارض مصرف پودر گلوکز در بارداری

عوارض مصرف پودر گلوکز در بارداری 1200 800 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

مادران باردار برای کنترل دیابت در بارداری نیاز به یک سری آزمایشات دارند که مرتب از ابتدای بارداری تا انتهای آن باید تحت نظر پزشک انجام دهند. یکی از این آزمایشات کنترل دیابت به وسیله آزمایش تحمل گلوکز می باشد که انجام آن برای مادران طبق دستور پزشک متخصص زنان و زایمان صورت می گیرد و جالب اینکه در انجام آن هیچ گونه اجباری نیست ولی بهتر است مادران باردار برای اینکه جنین آنها از خطرات احتمالی در امان باشد بهتر است این آزمایش را انجام دهید.

پیشنهاد می‌کنم برای آگاهی از انجام این آزمایش و البته عوارض ناشی از آن تا انتهای این مقاله را مطالعه نمایید .

تست تحمل گلوکز

بررسی میزان قند خون در بارداری توسط آزمایش   O G T T   (تست تحمل گلوکز) سنجیده می شود. این آزمایش که در هفته های ۲۴ تا ۲۸ بارداری انجام می شود می تواند تشخیص مناسب و به موقعی از دیابت در بارداری باشد چرا که دیابت در بارداری بسیار خطرناک است و طبق دستور پزشکان متخصص این آزمایش به بارداران توصیه می شود.

از خطرات  دیابت در بارداری می توان به مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی ، افسردگی و در مواردی حتی باعث زایمان سزارین نیز شود. آزمایش   O G T T هم اکنون با خوردن پودر گلوکز و سنجیدن میزان تحمل قند خون سنجیده می شود.

عوارض مصرف پودر گلوکز

ما در این مقاله سعی داریم شما را با عوارض مصرف پودر گلوکز آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات خوبی را در این زمینه در اختیارتان بگذاریم.

اگر در هفته های ۲۴ تا ۲۸ به دکتر زنان و زایمان مراجعه کنید بدون شک آزمایش   O G T T را برای شما تجویز خواهد کرد . قبل از انجام آزمایش به یک ناشتایی 8تا 12 ساعته نیاز دارید و حتما قبل از رفتن به آزمایش از حدود زمان 9 شب دیگر چیز نخورید. اگر شما ناشتا نباشید جواب تحمل گلوکز شما اشتباه است و مجبورید آزمایش را تکرار کنید. این آزمایش در سه مرحله انجام می شود و چند ساعتی را باید گرسنه باشید پس حتما مقداری خوراکی با خود بیاورید تا بعد از انجام آزمایش میل کنید.

و اما آزمایش به این صورت است که در مرحله اول  مسءول آزمایشگاه از شما مقداری خون می گیرد و به شما می گوید که بعد از تایم مشخص بیایید و یک بطری حاوی پودر گلوکز به شما می دهد شما باید آن را در مقداری آب حل کرده و میل کنید .

و اما عوارض ناشی از خوردن پودر گلوکز عبارتند از :

تهوع و استفراغ

بعد از خوردن گلوکز بدن در سطح بالایی از قند خون قرار می گیرد و همین امر باعث عوارضی می شود. شایع ترین عوارض مصرف گلوکز حالت تهوع و در مورد زیادی استفراغ است که البته اگر بالا آوردید دیگر آزمایش شما مورد اطمینان نیست و باید تکرار شود.

سرگیجه

از دیگر عوارض مصرف گلوکز در آزمایش   O G T T سرگیجه است در مواردی هم ممکن است دچار تعریق فراوانی شوید. حتی به مراتب دیده شده که خانم های باردار با مصرف این پودر دچار لرزش بدن و ضعف نیز می شوند ولی به یاد داشته باشید که همه این عوارض شاید خیلی کوتاه و گذرا باشند و برای انجام صحیح آزمایش خیلی اهمیتی نداشته باشند ولی به هر صورت در صورت هر نوع عوارض بهتر است مشاور آزمایشگاه و دکتر مربوطه را در جریان آن قرار دهید.

در مواردی خانم های بارداری که ویار شدید صبحگاهی دارند بهتر است حتما با یک همراه برای انجام آزمایش در آزمایشگاه حضور داشته باشند و قبل از خوردن گلوکز مقداری آبلیمو به آن اضافه کنند.

نگرانی و دل آشوبی

از دیگر عوارض مصرف پودر گلوکز ایجاد دلواپسی در فرد است که با خوردن آن ناگهان دلواپسی و دل آشوبی برای او ایجاد می شود که گاهی قابل تحمل نیست به هر صورت در اثر هر نوع عارضه بهتر است کمی مقاوم باشید تا زمان بگذرد و مجبور نباشید که آزمایش را تکرار کنید.

نفخ و اسهال

از عوارض شایع دیگر می توان به نفخ و اسهال نیز اشاره کرد که بسیار ممکن است شما را اذیت کند.

تعریق و ضعف

تعریق و ضعف نیز از عوارضی است که مادران باردار در مواردی با خوردن پودر گلوکز در این آزمایش با ان مواجه می شوند.

لرزش

در موارد نادری مادران باردار با مصرف مقداری از پودر گلوکز دچار لرزش ناگهانی می شوند که بهتر است حتما در صورت رفع نشدن آن بهتر است این مطلب را با مسئولان آزمایشگاه در میان بگذارید.

نکته قابل توجه دیگری که باید در مورد عوارض جانبی مصرف گلوکز به آن اشاره کرد این است که عوارض باید خیلی طولانی نباشند و دقت کنید که تغییر حالات شما نباید تا زمان زیادی با شما همراه باشد و اگر این تغییر حالات طولانی شد حتما به مشاور آزمایشگاه اطلاع دهید.

نتیجه گیری

 عوارض ناشی از مصرف پودر گلوکز هر چند ناخوشایند است ولی اولا به سرعت با مصرف مقداری غذا و حتی افزودن مقداری آب لیمو به شربت از بین می رود و ثانیا عوارض آن در مواردی در بسیاری از بارداران رخ نمی دهد و همین عوامل سبب می شود که این آزمایش را به همه مادران توصیه کنیم.

بهترین زمان برای مصرف ویتامین سی یا اسکوربیک اسید

بهترین زمان برای مصرف ویتامین سی یا اسکوربیک اسید

بهترین زمان برای مصرف ویتامین سی یا اسکوربیک اسید 861 574 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

ویتامین C یا همان اسکوربیک اسید درواقع یکی از انواع ویتامین‌های محلول در آب است که بدن خودش قادر به ساختن آن نیست و باید حتما از طریق غذا تامین شود. اسید اسکوربیک را می‌توان شده‌ترین آنتی اکسیدان موجود در بازار دانست که برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی و مراقبت بهتر از پوست مفید است. از طرفی این مکمل یکی از پرطرفدارترین مکمل‌های موجود در بازار هم هست. این ویتامین در شکل‌های مختلفی مانند قرص جوشان، قرص جویدنی، آمپول و پودر در دسترس است که به نسبت نوع نیازتان می‌توانید هر کدام را تهیه کنید. با مصرف این ویتامین به واسطه بهبود و تقویت سیستم ایمنی از بروزبسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کنید و حتی روند ترشح کلاژن را بهبود می‌دهید تا آسیب بافت‌ها و زخم‌های پوستی سریع‌تر درمان شوند. این ویتامین حتی برای نارسایی‌ها و مشکلات قلبی هم مفید است و به سلامت شاهرگ‌ها و بهبود فشار خون کمک می‌کند. همچنین روند گردش خون به سمت مغز را افزایش داده و سلامت استخوان در افراد مسن را تضمین می‌کند.  اگر بهترین زمان برای مصرف هر مکمل را بشناسید می‌توانید بازده آن مکمل را افزایش داده و مزایای بیشتری از آن دریافت کنید همچنین می‌توانید عوارض احتمالی از سو مصرف مکمل را کاهش دهید. در این مقاله می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم و ببینیم که بهترین زمان برای مصرف ویتامین C چه زمانی است.

قرص یا قرص جوشان یا پودر ویتامین C؟

ویتامین C در شکل‌ها و انواع مختلفی مانند پودر، سرم، قرص معمولی، قرص جویدنی و قرص جوشان، آمپول و غیره در بازار وجود د دارند. هر کدام از این موارد را می‌توانید به نسبت نیازی که دارید، استفاده کنید. پرفروش‌ترین انواع ویتامین C موجود در بازار قرص‌ها و پودر این ویتامین هستند. به نظر شما کدام شکل از این ویتامین کاربرد بیشتری برای شما دارد؟

مکمل ویتامین C به شکل قرص ساده یا قرص جوشان تولید می‌شود. هر کس می‌تواند روزانه تا 2000 میلی گرم ویتامین C مصرف کند. البته افراد سیگاری بهتر است 35 میلی گرم بیشتر استفاده کنند تا تاثیر این قرص شامل حال آن‌ها هم بشود. در مقایسه بین قرص ویتامین C و قرص جوشان باید گفت که هر دو شکل ویتامین C جذب خوبی دارند اما قرص جوشان ممکن است روی معده تاثیر منفی داشته باشد و باعث رفلاکس معده یا درد و ناراحتی معده شود. به همین خاطر است که  پزشکان اکثرا استفاده از قرص ساده ویتامین C را پیشنهاد می‌کنند. همچنین بهتر است که همراه این ویتامین آب زیادی مصرف نکنید. چرا که خود ویتامین C از انواع ویتامین‌های محلول در آب است.

پودرهای ویتامین C هم ساشه‌های پودر هستند که باید در یک لیوان آب حل شده و استفاده شوند. این شکل از ویتامین سی معمولا به شکل اسموتی، شیک و آب میوه استفاده می‌شوند. اگر ورزشکار هستید و می‌خواهید شیک‌ها و اسموتی‌های مقوی استفاده کنید، پودرهای ویتامین سی کاربرد بیشتری برای شما دارند.

بهترین زمان مصرف ویتامین سی

مانند همه مکمل‌ها زمان و شیوه مصرف ویتامین سی یا اسکوربیک اسید هم بسیار مهم است. چرا که این ویتامین در آب حل می‌شود و نیازی به چربی برای جذب کامل ندارد. پس نیازی نیست که آن را با غذا استفاده کنید. خیلی از پزشکان توصیه می‌کنند که ویتامین سی همراه با غذا استفاده شود چرا که ممکن است مشکلات و ناراحتی‌های معده را در پی داشته‌باشد.

به خصوص اگر این ویتامین را در دوزهای بالا استفاده می‌کنید، ممکن است معده شما بعد از مصرف کمی درد بگیرد و در موارد جدی‌تر مانند کسانی که مشکلات گوارشی دارند، ممکن است دچار نفخ یا اسهال و انقباض شکم شوید. توصیه ما این است که این ویتامین را همراه با وعده‌های غذایی یا بعد از آن استفاده کنید. بیشتر افراد ترجیح می‌هند که این مکمل را صبح‌ها استفاده کنند.

جالب است بدانید که استفاده از ویتامین C بعد از ورزش می‌تواند تاثیرات سو داشته باشد. چرا که مصرف این ویتامین به خصوص در دوزهای بالا می‌تواند از دم کردن عضلات و بزرگ‌تر شدن آن‌ها بعد از یک برنامه ورزشی، جلوگیری کند. محققان تاکید می‌کنند که برای استفاده از مکمل ویتامین سی حداقل باید 6 ساعت از زمان ورزش‌تان گذشته باشد.

قیمت خرید اسیدسیتریک خشک و آبدار

قیمت خرید اسید سیتریک خشک و آبدار چقدر است؟

قیمت خرید اسید سیتریک خشک و آبدار چقدر است؟ 870 562 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

سؤال بسیاری از شماها این است که قیمت خرید اسید سیتریک خشک و آبدار چقدر است؟ تصمیم گرفتیم در این مطلب راهنمایی در این مورد داشته باشیم. پس برای اطلاع دقیق از قیمت خرید اسیدسیتریک خشک و آبدار با ما همراه باشید.

اسیدسیتریک خشک (بدون آب)

اسیدسیتریک خشک یا جوهر لیمو (بدون آب-anhydrous) از لیموترش و پرتقال به دست می‌آید. این ماده اسیدی بیش‌تر به‌عنوان نگه‌دارنده در صنایع غذایی مورد استفاده تولیدکنندگان واقع‌شده است. اسید سیتریک خشک خاصیت اسیدی دارد به همین دلیل برای طعم‌دهنده، نگه‌دارنده مواد غذایی و براق‌کننده میوه‌های سردخانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این ماده به شکل پودر و کریستالهای بی‌رنگ است.

اسید سیتریک در صنایع غذایی

در صنعت غذا و آشامیدنی و نوشیدنی به‌عنوان مواد ترش، طعم ‌دهنده، ماده نگه‌دارنده به کار می‌رود. دلیل به‌کارگیری در صنایع غذایی بسیار واضح است؛ زیرا جوهر لیمو PH اسیدی داشته و با افزایش اسیدیته محصولات غذایی از فعالیت باکتری‌هایی که باعث خرابی مواد غذایی می‌شوند، جلوگیری می‌کند.

هم‌چنین در کنسروها برای نگهداری از مواد غذایی پراستفاده بوده و در تهیه پنیرها مخصوصاً پنیر موتزارلا نیز از این نوع اسید استفاده می‌گردد. به خاطر این‌که اسید سیتریک خشک به حالت پودری است می‌توان برای طعم دهندگی در غذاهای خشک و آبدار نیز استفاده کرد، در فروشگاه‌های معتبر مانند نمک به فروش می‌رسد.

اسید سیتریک در صنایع آرایشی

این اسید باعث می‌شود که یکلایه از پوست را برداشته و لایه‌های جدیدی به وجود آید. به همین دلیل در بسیاری از محصولات آرایشی و لوسیون به کار می‌رود. این اسید حاوی مقابری بسیاری آنتی اکسیدان است که باعث ضد پیری در محصولات می‌شود.

اسید سیتریک در ضدعفونی‌کننده‎‌ها

در این صنعت برای تمیز کردن سطح الیاف، زیبا کردن رنگ نسوج خیلی تأثیرگذار است. همچنین برای از بین بردن کف صابون، در محلول‌های تمیزکننده مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته اسید سیتریک خشک در پاک‌کننده‌های همه منظوره، پاک‌کننده‌های تمیزکننده صابون، پاک‌کننده‌های حمام و صابون‌های ظرف و بسیاری موارد دیگر به کار می‌رود.

قیمت خرید و فروش اسید سیتریک

اسیدسیتریک آبدار

اسیدسیتریک آبدار (مونوهیدرات- monohydrate) که از مرکبات ترش‌طعم استخراج می‌شود. جوهر لیموی آبدار یک ماده نگه دارنده و طعم‌دهنده کاملاً طبیعی است؛ و در صنایع مختلف غذا، نوشیدنی، ضدعفونی‌کننده و کشاورزی و دارو استفاده می‌شود.

اسیدسیتریک درصنایع دارویی

همچنین اسید سیتریک آبدار در تهیه گرانول های جوشان به کار می‌رود. البته که به‌طور گسترده در تهیه و تولید قرص‌های جوشان نیز این اسیدسیتریک آبدار وجود دارد. طبق تحقیقات، این نوع اسید در بهبود پایداری پودر انسولین خشک بسیار مؤثر است. همچنین این ماده یکی از اجزای تشکیلدهنده محلول سیترات ضد انعقاد است و ازنظر درمانی، محلول‌هایی که حاوی اسیدسیتریک هستند برای حل کردن سنگ کلیه به کار می‌روند.

اگر از این اسید به شکل سیترات پتاسیم استفاده کنید مانع از تشکیل سنگ کلیه شده و اگر از قبل تشکیل شده باشد آن‌ها را خردکرده و از بین می‌برد.

کاربرد اسید سیتریک در صنایع کشاورزی

به خاطر این که این ماده برای رهاسازی عنصر پتاسیم، روی، آهن مس و… کمک شایانی می‌کند، باعث افزایش رشد گیاهان و در نتیجه بهبود روند رشد آن‌ها می‌شود. در پروسه کاشت و برداشت محصولات کشاورزی اکثراً از کودهای شیمیایی که حاوی اسیدسیتریک آبدار هست استفاده می‌کنند. این اسید تأثیرات مخرب آفت‌ها و حشرات را بر محصولات کاهش داده و باعث قابل رشد قابل توجه گیاهان می‌شود.

قیمت خرید اسیدسیتریک خشک و آبدار چقدر است؟

اسیدسیتریک خشک و آبدار به دلیل اینکه طبیعی است و باید در خرید آن دقت شده و از مراکز معتبر خریداری شود. یکی از مراکزی که در خرید اسیدسیتریک خشک و آبدار فعال است و محصولات کاملاً طبیعی را برای بازار ارائه می‌دهد. درصورتی‌که می‌خواهید از قیمت خرید اسیدسیتریک خشک و آبدار اطلاع داشته باشید. می‌توانید با استفاده از شماره تلفن‌های موجود در وب‌سایت، با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و یا از فرم استعلام قیمت استفاده کنید و سپس نسبت به خرید اقدام نمایید.

محصول قیمت
اسید سیتریک خشک به دلیل نوسان قیمت‌ها برای اطلاع از قیمت دقیق با بخش فروش تماس بگیرید
اسید سیتریک آبدار به دلیل نوسان قیمت‌ها برای اطلاع از قیمت دقیق با بخش فروش تماس بگیرید

اسید سیتریک از کجا بخرم؟

برای تهیه اسید سیتریک راه‌های مختلفی وجود دارد. چه از این ماده برای کنسرو کردن، برای ساخت و تهیه بمب حمام استفاده می‌کنید و یا مصارف دیگری از این ماده دارید، دانستن اینکه از کجا اسید سیتریک بخرید، مفید است. از آنجا که اسید سیتریک می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشید، بایستی قبل از خرید این ماده، هدف خود را از مصرف و تهیه آن مشخص کنید. اینکه اسید سیتریک از کجا بخریم، می‌تواند بسته به هدف شما متفاوت باشد.

اگر قصد دارید اسیدسیتریک خوراکی تهیه کنید و از آن برای کنسرو کردن استفاده می‌کنید، اولین جایی که بایستی به دنبال اسید سیتریک باشید، قفسه‌های مواد غذایی است که در فروشگاه‌ها باید به دنبال آن باشید. به طور معمول، در این قفسه‌ها، معمولا اسید سیتریک را در کنار سایر ادویه‌جات قرار می‌دهند. توجه کنید که این ماده می‌تواند مثل شکر یا نمک باشد. بنابراین در هنگام خرید، حتما روی بسته را نگاه کنید. اگر در محله خود سوپرمارکتی دارید، می‌توانید در بخش کنسروها هم این ماده را پیدا کنید.

جای دیگری که بایستی برای خرید اسید سیتریک آن را جستجو کنید، در صورتی که فروشگاه‌ها این ماده را نداشته باشند، داروخانه‌ها است. البته بایستی نوع ماده‌ای که می‌خواهید را تعیین کنید. خواروبار فروشی‌ها مقصد دیگری برای تهیه این ماده هستند. اگر این ماده را به صورت بدون آب یا خشک می‌خواهید، می‌توانید آن را در قالب بسته‌های پودر مانند دریافت کنید.

فروشگاه‌های صنایع دستی، رستوران‌ها و در نهایت برای مقیاس بزرگتر، تامین آن از طریق شرکت‌های بازرگانی که در حوزه مواد اولیه شیمیایی و غذایی، واردات دارند و یا کارخانه‌های داخلی امکان پذیر است. شما می‌توانید برای خرید عمده اسید سیتریک از طریق شرکت ما اقدام کنید، همچنین اگر قصد خرید اسید سیتریک آنلاین را دارید، لطفا فرم سفارش خرید کالا  را پرکنید تا کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

مالتودکسترین در بدنسازی

مالتودکسترین در بدنسازی

مالتودکسترین در بدنسازی 861 574 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

مقاله زیر می‌تواند برای افرادی که کار بدنسازی انجام می‌دهند و درحال آموزش اصول اولیه هستند کاربردی باشد. همچنین مربیان با سابقه و کارکشته نیز می‌توانند برای به‌روز‌رسانی اطلاعات خود از این مقاله استفاده کنند. شما با مطالعه این مقاله خواهید دانست که مالتودکسترین چیست و آیا مصرف آن برای سلامت بدن عوارضی به‌دنبال دارد یا نه.

مالتودکسترین چیست؟

نشاسته‌ای که ما از سیب زمینی ، برنج و سایر مواد دارای نشاسته می‌گیریم و سفید رنگ است ماده اولیه‌ی ساخت مالتودکسترین به‌حساب می‌آید. در صورت افزودن این ماده به غذا شاهد افزایش طعم و عطر و همچنین زیاد شدن ماندگاری غذا خواهیم بود. این ماده غذایی به صورت روتین می‌تواند در مکمل‌ها و شیر‌های مخصوص بالا بردن وزن استفاده شود. آیا احتمالا شما به‌دنبال این هستید که بدانید مصرف این ماده خطری به دنبال دارد یا خیر، پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

مالتودکسترین در بدنسازی

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) که معمولاً مواد غذایی مختلف را بررسی می‌کند و بر روی آن‌ها تأیید یا عدم تأیید می‌چسباند مالتودکسترین را به‌عنوان یک ماده غذایی بی‌خطر شناسایی کرده و افزودن آن را به مواد غذایی مختلف و یا شیر بدون ضرر دانسته است. جایگاه این ماده غذایی در جدول ارزش‌های غذایی در قسمت کربوهیدرات‌ها است.

افرادی که کار بدن‌سازی انجام می‌دهند احتیاج دارند که مواد مغذی بسیاری را از طریق مواد خوراکی جذب کنند. حال استفاده از مالتو دکسترین به‌عنوان یک مکمل و کمکی می‌تواند برای افرادی که علاقه‌ای به مصرف زیاد مرغ ماهی و… ندارند مفید باشد. همچنین مالتودکسترین به‌علت این‌که یک نشاسته‌ی خالص شده‌است سرعت جذب بالاتری نسبت به مواد غذایی دیگر دارد و می‌تواند برای بدنسازانی که می‌خواهند بدنی خوش فرم و زیبا داشته باشند مفید باشد.

تهیه‌ی مالتودکسترین برای مصرف در بدنسازی

هرچند که در نگاه اول با توجه به این‌که مالتو دکسترین از مواد گیاهی مانند ذرت سیب‌زمینی برنج و بدست می‌آید تولید آن را ساده فرض کنید، اما برای بدست آوردن این نشاسته خالص فرایندهای بسیار زیادی باید پشتش سر گذاشته شود و می‌توان گفت نحوه تهیه آن بسیار پیچیده است.

نحوه تهیه مالتودکسترین را می‌توان بدین صورت شرح داد که ابتدا لازم است نشاسته را بپزیم و سپس با اضافه کردن انواع آنزیم و یا اسید به آن باعث تبدیل شدن نشاسته به قطعات بسیار ریز شویم. این آنزیم‌ها می‌توانند شامل باکتری‌هایی که مقاوم به دمای بالا هستند یا همان آلفا آمیلاز باشند.

طی انجام این فرآیند یک ماده پودری شکل که می‌توان آن را در آب محلول کرد بدست می‌آید. که رنگ سفید و طعمی تقریباً خنثی دارد.  درنهایت طی هیدرولیز کردن این ماده، شربت ذرت و مالتودکسترین به وجود می‌آید که تفاوت آن‌ها در میزان قندشان است. که در مالتودکسترین ما کم‌تر از بیست درصد قند و در شربت ذرت بیشتر از بیست درصد قند را مشاهده می‌کنیم

عوارض مصرف مالتودکسترین

همان‌طوری‌که قبلاً ذکر کردیم سازمان غذا و داروی آمریکا مالتودکسترین را یک ماده کاملاً بی‌خطر برای استفاده در انواع مکمل و افزودن به مواد غذایی مختلف دانسته است. جایگاه ملتودکسترین در جدول ارزش غذایی قسمت کربوهیدرات‌ها است. همچنین طی مطالعه‌ی برنامه‌ی غذایی رایج در آمریکا دانستیم که کربوهیدرات از شصت و پنج درصد انرژی مصرفی تجاوز نمی‌کند.

پس بهتر است که ما کربوهیدرات‌هایی را مورد استفاده قرار بدهیم که اندکی پیچیده‌تر باشند و دارای فیبر باشند تا به‌صورت ناگهانی و سریع باعث بالا رفتن قند خون ما نشود. همچنین می‌دانیم که مالتودکسترین شاخص گلیسمی بسیار بالایی دارد و می‌تواند قند خون ما را فوراً بالا ببرد و جذب آن شود.

از طرفی طی تحقیقاتی که انجام‌شده است این ماده می‌تواند میزان باکتری‌های روده را جابه‌جا کند و تعادل آن را برهم بزند و از این طریق باعث ایجاد بیماری در انسان شود. همچنین قند مالتودکسترین می‌تواند باعث افزایش برخی باکتری‌ها مانند ecoli شود که در بیماری خود ایمنی نقش دارند.

از طرفی افرادی که به‌دنبال کاهش وزن و لاغری هستند نباید از مالتو دکسترین استفاده کنند زیرا این قند باعث جذب سریع انرژی شما می‌شود. برخی افراد نیز سابقه حساسیت دارند و با مصرف مالتودکسترین ممکن است حساسیت در آن‌ها بروز کند و علائمی مانند بثورات پوستی و آسم و یا سایر مشکلات تنفسی و گرفتگی عضلات در آن‌ها رخ بدهد. افرادی که به بیماری سلیاک دچار هستند نیز باید مراقب باشند و از مالتودکسترینی که از گندم مشتق شده‌است استفاده نکنند تا دچار عواقب ناخواسته نشوند.

فواید مالتودکسترین برای بدنسازی

یکی از فواید بزرگ مالتودکسترین برای بدنسازان این است که می‌تواند به‌سرعت کربوهیدرات مورد نیاز آن‌ها را در اختیارشان قرار بدهد و باعث افزایش وزن و حجم دهی ورزشکاران شود. ازآن‌جایی‌که مالتودکسترین یک کربوهیدرات سریع الهضم است آن را به‌صورت ترکیبی با نوشیدنی‌ها و میان وعده‌های مختلف ارائه می‌دهند. همچنین برای هضم مالتودکسترین نیازی به آب زیاد نداریم و برای حفظ قدرت یک ورزشکار این ماده می‌تواند بسیار مناسب باشد.

از طرفی چون این ماده می‌تواند فورا جذب خون شود و قند خون را بالا ببرد می‌تواند برای افرادی که دچار هایپوگلایسمی مزمن هستند می‌تواند مفید باشد و قند خون آن‌ها را سریع بالا بیاورد.

تفاوت اسید سیتریک و آسکوربیک اسید

تفاوت اسید سیتریک و آسکوربیک اسید

تفاوت اسید سیتریک و آسکوربیک اسید 1200 795 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

سیتریک اسید و اسکوربیک اسید از جمله اسید های ضعیف هستند که در طبیعت یافت می شوند میوه ها و دیگر مرکبات،  سبزیجات تازه و برگ های تازه میوه ها  از جمله منابع غنی از اسید های سیتریک و آسکوربیک هستند.

در این مقاله سعی داریم که شما را با تفاوت های این دو اسید آشنا کنیم . هرچند اسید سیتریک و آسکوربیک  هر دو جزو منابع تغذیه ای هستند و عموما جزو مواد غذایی اند و شما آنها را در ترکیبات مواد تشکیل دهنده خوراکی ها به عنوان نگهدارنده می بینید ولی این تنها بخش کمی از اطلاعاتی است که شما از این دو اسید می دانید. من در این مقاله سعی دارم اطلاعات مفیدتر دیگری را در اختیارتان قرار دهم.

برای بررسی تفاوت های این دو اسید بهتر است یکسری اطلاعات کلی از هر دو اسید در اختیارتان قرار دهیم تا به تفاوت این دو اسید پی ببرید البته سعی داریم که تفاوت ها را با تقسیم بندی به چند بخش مورد بررسی قرار دهیم.

فرمول مولکولی

اولین تفاوت عمده این دو اسید در ساختار شیمیایی این دو است که همین عامل سبب تفاوت های زیادی از جمله میزان اسیدیته ، تفاوت در نقطه ذوب ، حلالیت و… می شود .

اسید آسکوربیک  دارای فرمول مولکولی C 6H 😯 6  و اسید سیتریک نیز دارای  با فرمول C 6H 😯 7 شناخته می شود. تفاوت این دو اسید در ساختار این دو اسید است که اسید سیتریک یک اتم اکسیژن بیشتری نسبت به اسید آسکوربیک دارد.

دمای ذوب

آسکوربیک  در ۱۹۰ تا ۱۹۲ درجه سلسیوس و اسید سیتریک در دمای 153 درجه سلسیوس ذوب می شود پس آسکوربیک اسید در دمای بالاتری ذوب می شود .

انحلال پذیری

از نظر انحلال پذیری اسید سیتریک 73   g /100 m  L و اسیداسکوربیک  33    g /100 m  Lمی باشد که مشخص است که انحلال پذیری اسید سیتریک بالاتر است.

شکل ظاهری

شکل اسیداسکوربیک به صورت کریستال هایی سفید یا زرد رنگ است ولی اسید سیتریک به دو صورت خشک و آبدار می باشد که اسید سیتریک خشک به صورت پودر جامد سفید رنگ است و اسید سیتریک آبدار به صورت کریستال سفید رنگ موجود می باشد.

طعم و مزه

اسید سیتریک دارای طعم و مزه ای ترش شبیه به سرکه می باشد ولی اسید آسکوربیک طعم تلخی دارد و همین امر سبب کاربردهای متفاوت این دو ماده شده است که به مراتب اسید سیتریک به دلیل طعم ترشش کاربرد بیشتری در صنعت دارد. اما هر دو اسید به دلیل عطر و طعم متفاوت در پردازش مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. البته طعم ترش اسید سیتریک سبب شده است که در صنایع غذایی و انواع نوشیدنی ها و حتی دارو سازی نیز از این اسید  بیشتر استفاده شود.

کاربرد

و اما کاربرد متفاوت این دو اسید از جمله وجه تمایز آن ها محسوب می شود. اسید سیریک در صنایع غذایی کاربرد های زیادی دارد از جمله آن می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 • در ساخت نوشابه
 • در تولید انواع آبمیوه ها
 • در ساخت انواع وسایل آرایشی و بهداشتی
 • تولید داروها
 • در تنظیم P H (کنترل اسیدیته بدن)

و اما آسکوربیک اسید که درواقع به عنوان ویتامین سی نیز شناخته می شود یک آنتی اکسیدان قوی است و یک ماده مغذی مهم برای بدن محسوب می شود که در کنترل اسیدیته بدن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این اسید نیز به عنوان نگهدارنده موادغذایی مورد استفاده است ولی بیشترین کاربرد آن مربوط به بدن انسان می شود. به عنوان مثال آسکوربیک اسید یک ترمیم کننده مهم برای ترمیم بافت های از بین رفته بدن در اثر زخم و … محسوب می شود.

محافظت از سلول ها یک وظیفه  مهم اسید آسکوربیک است. علاوه بر این این اسید می تواند عملکرد سیتم ایمنی بدن را بهبود ببخشد.

سلامتی

اسید سیتریک جزو اسید هایی است که هم به صورت مصنوعی و هم طبیعی موجوداست البته نوع مصنوعی آن نیز گویا مورد تایید سازمان بهداشتی جهانی است ولی خوب به هر صورت این به منظور بی خطر بودن و سلامتی کامل و صد در صدی اسید سیتریک مصنوعی نیست. دلیل این موضوع نیز گزاراشات مبنی بر آلرژی و بیماریهایی است که در اثر استفاده از اسید سیتریک مصنوعی داده شده است.

اما اسکوربیک اسید در مقایسه با اسید سیتریک مضرات کمتری از آن دیده شده است و بیماری و یا آلرژی نیز در اثر مصرف این  اسید فعلا گزارش نشده است و همین موضوع سبب این شده است که اسید آسکوربیک به عنوان یک ویتامینی مفید و کم خطر مورد استفاده همگان قرار گیرد.  پس یکی از تفاوت های دیگر این دو اسید آثار متفاوت آن ها بر سلامتی بدن انسان است.

قیمت

از دیگر تفاوت های اسید سیتریک و آسکوربیک اسید در قیمت آنهاست که اسید سیتریک ارزان تر است و همین عامل سبب شده که تولید کنندگان از اسیدسیتریک بیشتر استقبال کنند. حجم قابل توجه موجود در بازار و تنوع آن برای تولیدکندگان  مواد غذایی این امکان را فراهم آورده است که از هر دو نوع خشک و آبدار آن بیشتر استفاده کنند .

تفاوت اسید سیتریک و اسید آسکوربیک به عنوان نگهدارنده

نکته مورد توجه در در بین اسید آسکوربیک و اسید سیتریک این است که هر دو دارای خاصیت آنتی اکسیدانی هستند وهمین امر سبب شده است در فرآیند تولید و نگهداری مواد غذایی از هر دو آنها استفاده شود ولی سوال مهم این است که این دو اسید به عنوان نگهدارنده چه تفاوتی دارند؟!

از جمله تفاوت این دو ماده در نگهدارندگی این است که اسید سیتریک به عنوان نگهدارنده بیشتر مورد توجه تولید کنندگان است چرا که اسید سیتریک از رشد باکتری ها در مواد غذایی جلوگیری می کند که دروقع به دلیل این است که اسید سیتریک بهمیزان بیشتری p H غذاها را کاهش می دهد و همین امر از رشد میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند البته این به این معنی نیست که اسکوربیک اسید به عنوان نگه دارنده مورد استفاده قرار نگیرد.

سخن پایانی

از جمله تفاوت های مهم آن ها این بود که اسید آسکوربیک یک ویتامین محلول در آب است . البته علاوه بر آن کاربرد های متفاوت آنها به دلیل طعم و مزه نیز سبب شده که اسید سیتریک کاربرد بیشتری در صنایع غذایی و دارویی داشته باشد. و نکته مورد توجه دیگر در تفاوت این دو اسید این بود که اسید سیتریک به عنوان نگهدارنده اهمیت بیشتری دارد و با قیمت ارزانتر و حجم بیشتری در بازار نسبت به اسید آسکوربیک موجود است.