مقالات

تاثیرات خوردن نوشابه برای بدن

در مورد تاثیرات خوردن نوشابه برای بدن بدانید

در مورد تاثیرات خوردن نوشابه برای بدن بدانید 842 561 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

انواع مواد غذایی دارای فواید و مضراتی برای بدن هستند اما جالب است بدانید که نوشابه جز ضرر چیزی عایدتان نمی‌کند! در واقع بلافاصله پس از مصرف نوشابه، فرایند آسیب‌رسانی به بدن توسط این غول بی شاخ و دم آغاز می‌شود و اگر به صورت روزانه یا هفتگی مصرف نوشابه‌ را ادامه دهید باید منتظر عوارض جدی‌تری باشید.

به‌همین‎دلیل در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با تاثیرات خوردن نوشابه برای بدن اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار دهیم.

تاثیرات خوردن نوشابه برای بدن در کوتاه‌مدت

آسیب دندان‌ها

نوشابه از موادی مانند اسید فسفریک و آسپارتام تشکیل شده که به مینای دندان و فضای بین‌ دندانی آسیب می‌زنند. بنابراین بهتر است تا نهایتاً 10 دقیقه بعد از مصرف نوشابه حتماً دندان‌های خود را مسواک بزنید و کمی از عوارض مصرف نوشابه را کم کنید.

افزایش احتمال ابتلا به دیابت

یکی از مهم‌ترین تاثیرات خوردن نوشابه برای بدن احتمال ابتلا به دیابت می‌باشد، چراکه مصرف یک لیوان نوشابه در روز تمامی قند مورد نیاز بدن شما را تامین می‌کند و همچنین باعث ترشح غیرعادی انسولین در خون می‌شود. به این ترتیب میل شما به مصرف شیرینی و غذاهای چرب افزایش پیدا می‌کند و ممکن است پس از گذشت مدتی به دیابت نوع دوم و بیماری‌های قلبی مبتلا شوید. البته همانطور که می‌دانید دیابت نوع دوم ناشی از اضافه وزن یا چاقی است و چاقی نیز عوارض مختلفی مانند فشار خون بالا را به همراه دارد.

رفع خواب آلودگی

ممکن است با خواندن تیتر «رفع خواب آلودگی» تصور کنید که این اتفاق یکی از فواید نوشابه برای بدن است! می‌توان گفت که این تصور تا حدی درست است چراکه حدوداً ۴۰ دقیقه بعد از مصرف نوشابه کافئین موجود در آن جذب بدن شما شده و با افزایش سطح انرژی، جلوی خواب‌آلودگی‌تان گرفته می‌شود.

اما این فایده‌ی کوتاه‌مدت نوشابه است و مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار به‌خصوص نوشابه که دارای آسپارتام نیز می‌باشد باعث اعتیاد به مصرف کافئین شده و اگر قصد داشته باشید تا این نوشیدنی‌ها را کنار بگذارید تا مدتی طولانی عوارض آن از جمله سردرد را باید تحمل کنید.

همچنین با مصرف نوشابه فشار خون افزایش پیدا می‌کند. بنابراین مصرف نوشابه به افرادی که دارای فشار خون بالا هستند به هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.

تاثیرات خوردن نوشابه برای بدن

دفع کلسیم مورد نیاز بدن

یکی از تاثیرات خوردن نوشابه برای بدن دفع کلسیم مورد نیاز از طریق ادرار می‌باشد. در واقع یک ساعت پس از آنکه انواع نوشابه‌های گازدار رژیمی یا ساده را مصرف کردید اسید فسفریک موجود در این نوشیدنی‌ها به زینک، منیزیم و کلسیم دستگاه گوارشتان متصل می‌شود و به این ترتیب ترشح کلسیم افزایش پیدا خواهد کرد. در نهایت سیستم گوارشی بدن مختل شده و کلسیم بیشتری از بدنتان دفع می‌شود.

کاهش استحکام استخوان‌ها

از دیگر تاثیرات خوردن نوشابه برای بدن می‌توان به کاهش استحکام استخوان‌ها اشاره کرد. در واقع کافئین موجود در نوشابه ادرارآور است. بنابراین زمانی‌که اسید فسفریک به منیزیم، زینک و کلسیم مورد نیاز بدن متصل می‌شود؛ باتوجه به افزایش میزان ادرار نسبت به حالت عادی، این مواد ضروری از بدن دفع می‌شوند و علاوه‌برآن آب بدن نیز کاهش پیدا می‌کند.

کاهش کلسیم، زینک و منیزیم باعث مشکلاتی مانند پوکی استخوان و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. همچنین کاهش آب بدن مشکلاتی مانند ضعف حافظه، گیجی، اختلال در تمرکز و دیگر مشکلات مغزی را به‌دنبال خواهد داشت.

این موارد حدوداً 75 دقیقه پس از مصرف نوشابه اتفاق می‌افتند اما پس از شنیدن سوت پایان بازی، یعنی دقیقاً 90 دقیقه بعد از مصرف نوشابه تشنگی و گرسنگی شدید به سراغتان می‌آید و احتمالاً خبر از این می‌دهد که بازی هنوز ادامه دارد!

به این ترتیب میل به مصرف شیرینی‌جات افزایش پیدا می‌کند و با گذشت دو تا سه ساعت دیگر بدن نیاز به نوشابه‌ای تازه خواهد داشت چراکه کافئین بدن با گذشت سه تا چهار ساعت پس از خوردن نوشابه کم می‌شود.

تاثیرات خوردن نوشابه برای بدن در طولانی‌مدت

افزایش جوش و آکنه‌های پوستی

اگر قصد داشته باشیم تا در رابطه با تاثیرات خوردن نوشابه برای بدن در طولانی‌مدت صحبت کنیم مطمئناً یکی از مهم‌ترین تاثیرات آن در پیری پوست صورت و بدن می‌باشد.

برای بسیاری از خانم‌ها و آقایان سلامت پوستشان از اهمیت بالایی برخوردار است اما باید گفت که با مصرف انواع نوشابه احتمال پیری زودرس پوست، افزایش جوش و آکنه‌های پوستی در طولانی‌مدت وجود دارد و دلیل آن استفاده از ترکیبات قندی، دی‌اکسیدکربن و دیگر مواد شیمیایی در تولید نوشابه می‌باشد.

اختلال خواب

بیشتر افرادی که نوشیدنی‌های کافئین‌دار به‌خصوص نوشابه را مصرف می‌کنند دچار اختلال خواب هستند. بنابراین برای داشتن خوابی آرام حتماً این نوشیدنی‌ها را کنار بگذارید. همچنین در صورت ضرورت، نوشیدنی‌های کافئین‌دار را در طول روز مصرف کنید.

مرگ زودرس

مطمئناً عوارض بسیار زیاد نوشابه از جمله چاقی، دیابت، فشار خون بالا، کاهش استحکام استخوان‌ها و غیره باعث مرگ زودرس در مصرف‌کنندگان نوشابه می‌شود. همچنین احتمال سکته یا حمله قلبی با مصرف زیاد نوشابه تا ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت!

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا در رابطه با عوارضی که نوشابه برای بدن دارد اطلاعات کاملی در اختیارتان قرار دهیم و تاثیرات خوردن نوشابه برای بدن در کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت را بررسی کنیم. بنابراین توصیه می‌کنیم تا نهایتاً سالی یک یا دو بار انواع نوشیدنی‌های گازدار را مصرف کنید و نوشیدنی‌های خوش‌طعمی مانند آب‌میوه‌های طبیعی را جایگزین نوشابه‌های مضر نمایید.

همچنین توجه داشته باشید که نوشابه‌های رژیمی عوارضی مشابه و گاهاً بیشتر از نوشابه‌های معمولی دارند بنابراین بهتر است تا درگیر بازی‌های تبلیغاتی نشوید.

کاربرد اسید سیتریک در صنایع آرایشی و بهداشتی

کاربرد اسید سیتریک در صنایع آرایشی و بهداشتی

کاربرد اسید سیتریک در صنایع آرایشی و بهداشتی 842 561 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

مطمئناً بسیاری از شما عزیزان در رابطه با خواص آب‌لیمو برای پوست چیزهایی شنیده‌اید؛ برای مثال آب‌لیمو به‌عنوان ضد لک و پاک‌کننده طبیعی پوست شناخته می‌شود که به کاهش چربی اضافه پوست نیز کمک می‌کند، اما به نظر شما چه ماده‌ای در آب‌لیمو باعث ایجاد چنین خواصی می‌شود؟ اسید سیتریک یا جوهرلیمو که با فرمول مولکولی C6H8O7 شناخته می‌شود در مرکبات گوناگون از جمله پرتقال، نارنگی، نارنج و لیمو وجود دارد. بنابراین تاثیرات مثبت آب‌لیمو روی پوست را می‌توان به دلیل وجود اسید سیتریک در آن دانست. البته توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان آب‌لیمو را مستقیماً روی پوستتان اسپری نکنید.

در ادامه در رابطه با کاربرد اسید سیتریک در صنایع آرایشی و بهداشتی توضیحات کامل‌تری ارائه خواهد شد که امیدواریم مورد توجه‌تان قرار گیرد.

مهم‌ترین کاربرد اسید سیتریک در صنایع آرایشی و بهداشتی

کاربرد اسید سیتریک در صنایع آرایشی و بهداشتی بسیار گسترده است چراکه از این ماده در ساخت لوازم آرایشی، مراقبت پوست و مو استفاده می‌شود.

کاربردهای اسید سیتریک در محصولات آرایشی و مراقبت پوست

تنظیم PH لوازم آرایشی

از مهم‌ترین کاربردهای اسید سیتریک در محصولات آرایشی و مراقبت پوست می‌توان به تنظیم PH این محصولات اشاره کرد. در واقع اگر از اسید سیتریک در فرمولاسیون لوازم آرایشی استفاده نشود سطح قلیایی آن‌ها افزایش پیدا کرده و در حین استفاده باعث از بین بردن لیپیدها یا چربی طبیعی پوست می‌شوند. به این ترتیب مشکلات پوستی عدیده‌ای مانند حساسیت پوستی، پوسته‌پوسته شدن و قرمزی پوست ایجاد خواهد شد. بنابراین می‌توان با استفاده از اسید سیتریک سطح PH محصولات آرایشی و مراقبت پوست را متعادل نمود.

کاربرد اسید سیتریک در صنایع آرایشی و بهداشتی

لایه برداری پوست

اسید سیتریک به‌عنوان اسیدی نسبتاً ضعیف شناخته می‌شود که در بدن تمامی موجودات زنده وجود دارد و همچنین در بسیاری از میوه‌جات نیز می‌توان این ماده ارزشمند را یافت. اما جالب است بدانید که این اسید به لایه برداری سطح پوست شما کمک می‌کند و باعث از بین رفتن سلول‌های مرده پوست می‌شود. با از بین رفتن این سلول‌ها پوست صورت و بدن روشن‌تر خواهد شد، لکه‌های پوستی از بین می‌روند و همچنین به کاهش جوش‌های سرسیاه کمک چشم‌گیری می‌شود.

البته توجه داشته باشید که اسید سیتریک در ترکیب با اسید مالیک سیب و اسید لاکتیک شیر در مواد آرایشی به‌کار می‌رود و با نام آلفا هیدروکسی اسید یا AHA نیز شناخته می‌شود.

کاهش جوش‌های پوستی

اولین‌ کاری که برای کاهش جوش‌های پوستی باید انجام داد استفاده از محصولاتی است که منافذ باز پوست را کمتر می‌کنند؛ اما در صورتی‌که پوست شما دارای منافذ باز باشد سلول‌های مرده پوست و آلودگی‌های مختلف در این نقاط تجمع پیدا می‌کنند و با بستن منافذ پوست باعث ایجاد جوش (به‌خصوص جوش‌های سرسیاه) می‌شوند. اما اگر از محصولاتی که دارای اسید سیتریک هستند استفاده کنید این آلودگی‌ها از بین رفته و منافذ پوستتان باز خواهد شد. به این ترتیب جوش‌های پوستی کمتر شده و همچنین به از بین رفتن جای جوش نیز کمک می‌شود.

تولید کلاژن در پوست

پوست انسان به‌طور طبیعی به ساخت کلاژن می‌پردازد و به این ترتیب از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند. اما با افزایش سن میزان کلاژن‌سازی در پوست کاهش پیدا کرده و برای جلوگیری از پیری زودرس و ایجاد چین و چروک‌های سطحی و عمیق نیاز به استفاده از محصولات مراقبتی که باعث جوانسازی و جلوگیری از ایجاد چین و چروک می‌شوند وجود دارد. جالب است بدانید که اسید سیتریک یکی از مواد بسیار مهم در تولید کلاژن پوست است و اگر چین و چروک سطحی در پوستتان ایجاد شده باشد می‌توانید با استفاده از محصولات مراقبتی دارای اسید سیتریک آن‌ها را محو کنید و از ایجاد چروک‌های بعدی جلوگیری نمایید.

با توجه به موارد گفته شده کاربرد اسید سیتریک در صنایع آرایشی و بهداشتی را می‌توان برای تولید انواع پاک‌کننده صورت و بدن، تونر، مرطوب‌کننده، دئودورانت، اسپری بدن و… در نظر گرفت.

کاربرد اسید سیتریک در محصولات مراقبت مو

جالب است بدانید که علاوه‌بر محصولات مراقبت پوستی، اسید سیتریک در سلامت مو نیز تاثیرات مثبتی دارد.

در واقع اسید سیتریک در محصولات پوست و مو باعث کلاژن‌سازی می‌شود که به این ترتیب از خشکی، شکنندگی و ایجاد موخوره در موها جلوگیری خواهد شد. همچنین اسید سیتریک باعث تنظیم PH پوست سر شده و از ایجاد شوره سر و تجمع قارچ‌ها و باکتری‌ها جلوگیری می‌کند.

بنابراین علاوه‌بر پاک‌کننده‌های صورت از اسید سیتریک برای ساخت شامپوی موی سر نیز استفاده می‌شود.

نکات مهم در کاربرد اسید سیتریک در صنایع آرایشی و بهداشتی

 • جالب است بدانید که یکی از دلایل کاربرد اسید سیتریک در صنایع آرایشی و بهداشتی امکان استفاده از آن در نقاط حساس مانند نزدیک چشم و لب‌ها می‌باشد.
 • با وجود خواص بسیار زیاد اسید سیتریک برای پوست ممکن است برخی از افراد به این ماده حساسیت داشته باشند. بنابراین حتماً پیش از مصرف، تست حساسیت را انجام دهید. برای این‌کار می‌توانید محصول مورد نظر را روی نقاط حساسی مانند نبض دست و گردن مالش داده و به مدت یک ربع صبر کنید. در این مدت اگر پوستتان دچار سوزش نشد به اسید سیتریک حساسیت ندارید. البته با توجه به این‌که این ماده به میزان کم در محصولات آرایشی و مراقبت پوست به کار می‌رود احتمال ایجاد حساسیت پوستی بسیار کم است.
 • مصرف زیاد اسید سیتریک باعث تحریک و قرمزی پوست می‌شود.
 • پس از استفاده از محصولاتی که حاوی اسید سیتریک هستند پوستتان اندکی حساس خواهد شد و بهتر است تا در تماس با نور خورشید قرار نگیرید و حتماً از ضدآفتاب استفاده کنید.
 • یکی از مهمترین دلایل استفاده از اسید سیتریک در صنعت لوازم آرایشی، افزایش ماندگاری این محصولات می‌باشد.
 • اسید سیتریک باعث بهبود بوی بدن شده و به‌همین‌دلیل از آن در تولید دئودورانت‌ها استفاده می‌شود.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا در رابطه با کاربرد اسید سیتریک در صنایع آرایشی و بهداشتی توضیحات کاملی را خدمت شما همراهان عزیز و بزرگوار ارائه دهیم. اما جالب است بدانید که کاربرد اسید سیتریک به صنایع آرایشی محدود نمی‌شود و این ماده در صنایع غذایی و صنایع کشاورزی نیز کاربرد گسترده‌ای دارد.

چند روش کاربردی برای افزایش ماندگاری مواد غذایی و نوشیدنی ها

چند روش کاربردی برای افزایش ماندگاری مواد غذایی و نوشیدنی ها

چند روش کاربردی برای افزایش ماندگاری مواد غذایی و نوشیدنی ها 842 561 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

اگر از شلوغی های درون یخچال و غذاهای نصفه و مانده که فاسد شدند، خسته شده‌اید، با ما همراه باشید، در این مقاله قصد داریم، روش های افزایش ماندگاری مواد غذایی را در اختیار شما قرار دهیم، تا بتوانید ماندگاری مواد غذایی و نوشیدنی ها را بیشتر کنید و آنها را تازه و سالم مصرف کنید. اگر نگهداری مواد غذایی به درستی انجام نشود، باعث خرابی و اسراف می‌شود، به همین دلیل باید از روش های صحیح برای ماندگاری مواد غذایی استفاده کنید.

مدت زمان ماندگاری مواد غذایی در یخچال و فریزر چقدر است؟

سالانه حدود 1 سوم از کل مواد غذایی که برای مصرف انسان در جهان تولید می‌شود، هدر می‌رود. این مقدار معادل 1.3 میلیارد تن مواد غذایی است که دور ریخته می‌شود که با اطلاع از اصول نگهداری صحیح می‌توان این آمار را به حداقل رساند.

مدت زمان نگهداری گوشت گوسفند در فریزر 9 ماه، گوشت گوساله بین 4 تا 6 ماه، گوشت مرغ و بوقلمون یکسال، جگر، دل، قلوه، زبان 4 ماه، ماهی های کم چرب 6 ماه و ماهی پرچرب 3 ماه، میگو هم 6 ماه در فریزر قابل نگهداری است. بهترین روش نگهداری از سبزیجات تازه در فریزر، بلانچ یا نیم‌پز کردن آنها است.

چند روش کاربردی برای افزایش ماندگاری مواد غذایی و نوشیدنی ها

چگونه ماندگاری مواد غذایی و نوشیدنی ها را بیشتر کنیم؟

در این بخش می‌خواهیم روش های نگهداری و افزایش ماندگاری مواد غذایی را به شما آموزش دهیم.

1. سرد کردن و انجماد

سرد کردن و انجماد، یکی از شایع‌ترین روش های نگهداری از مواد غذایی است که باعث افزایش مدت زمان ماندگاری آنها می‌شود. نگهداری از مواد غذایی در یخچال باعث حفظ کیفیت و ارزش غذایی آنها مانند (ویتامین ها، پروتئین ها، کربوهیدارت ها و …) می‌شود. اما مدت زمان نگهداری از آنها در یخچال خیلی کوتاه‌تر از فریزر است. استفاده از فریزر برای فاسد نشدن گوشت، مرغ، ماهی و … ضروری است، همچنین یخچال به تازه ماندن لبنیات، سبزی، میوه، نوشیدنی ها و … کمک می‌کند.

2. توجه به تاریخ انقضا مواد غذایی

همیشه به تاریخ انقضا مواد غذایی توجه کنید، محصولاتی مانند: آرد، شکر، نمک، میوه ها و سبزیجات انقضا ندارند. اما بسیاری از محصولات مصرفی دارای تاریخ انقضا هستند، که همیشه باید قبل از مصرف به آن توجه کرد و محصولاتی را که انقضا آنها در حال تمام شدن است، سریع‌تر مصرف شود. پس از اتمام تاریخ انقضا مواد غذایی حتما باید آنها را دور بیندازید و مصرف نکنید، چون برای سلامتی مضر است. بر روی بسیاری از محصولات دو تاریخ تعیین شده، تاریخ انقضا مواد غذایی و تاریخ بهترین زمان مصرف که شما را نسبت به مصرف آگاه می‌کند.

گاهی تولیدکنندگان بر روی محصولات یک تاریخ درج می‌کنند که نشان می‌دهد پس از آن ماده غذایی کیفیت و ارزش غذایی خود را از دست می‌دهد اما برای سلامتی شما مشکلی به وجود نمی‌آورد. برای تاریخ هایی که بر روی محصولات درج می‌شود، حساس باشید، چون تولیدکنندگان پس از آزمایشان مکرر این تاریخ ها را بر روی محصولات خود درج می‌کنند.

3. نگهداری باقیمانده غذاها در یخچال

باقی‌مانده غذاها را باید در زمستان حداکثر 2 ساعت پس از پخت و در تابستان پس از 1 ساعت در یخچال قرار داد. غذاهای باقی مانده را در ظرف های درب دار ریخته و بین 2 تا 3 روز قابل نگهداری است. اما هنگام فریز کردن می‌توان مدت زمان طولانی‌تری آنها را نگهداری کرد.

4. منجمد کردن لبنیات

یکی از روش های نگهداری از لبنیات برای طولانی مدت منجمد کردن است. محصولاتی مانند: پنیر، کره، شیر، خامه و ماست این قابلیت را دارند که در فریزر نگهداری شوند. شیر، کره و پنیر را می‌توان به مدت 6 ماه در فریزر نگهداری کرد. اما ماست و خامه پس از انجماد، بافتی دون دون و آبکی پیدا می‌کند که ضرری برای سلامتی ندارد، برای اینکه بافت نرم‌تری پیدا کند، باید پس از باز شدن به آرامی هم زده شود.

5. نگهداری میوه ها و سبزیجات

زمان نگهداری و ماندگاری میوه ها و سبزیجات تازه با یکدیگر متفاوت است. این خوراکی ها هم مانند مواد غذایی باید در یخچال با درجه 0 تا 4 درجه سانتی گراد نگهداری شوند. همانطورکه می‌دانید بعضی از میوه ها و سبزیجات برای مدت زمان بیشتری در یخچال قابل نگهداری هستند، اما برخی دیگر باید سریع‌تر مصرف شوند.

میوه های رسیده را داخل یخچال نگهداری کنید، محیط سرد باعث کند شدن روند رسیدن میوه ها می‌شود و مدت زمان بیشتری تازه می‌ماند که قابل استفاده است. یکی از روش های نگهداری از سبزیجات این است آنها را پاک کنید و داخل کیسه پارچه‌ای یا پلاستیکی قرار دهید و در یخچال نگهداری کنید، هنگام استفاده اندازه دلخواهی از آنها را بشویید و مصرف کنید، سپس مابقی آنها را در یخجال قرار دهید.

چند روش کاربردی برای افزایش ماندگاری مواد غذایی و نوشیدنی ها

نکاتی که باید هنگام نگهداری از مواد غذایی به آنها توجه کنید:

 • هنگام فریز کردن مواد غذایی از ظروف نگهدارنده درب دار پلاستیکی و یا کیسه فریزر استفاده کنید.
 • بهتر است مواد غذایی را در اندازه کمتری در فریزر قرار دهید تا سرعت یخ زدایی افزایش پیدا کند و از هدر رفتن و دور ریز مواد غذایی هم جلوگیری شود.
 • مواد غذایی را همراه با بشقاب در یخچال قرار ندهید، چون باعث نشتی و ایجاد بوی بد در یخچال می‌شود، از ظروف درب دار کمک بگیرید.
 • نوشیدنی ها را همراه با فنجان و لیوان در یخچال قرار ندهید، چون اگر دست هنگام برداشتن مواد غذایی با آنها برخورد کند، فضای یخچال کثیف و آلوده می‌شود.
 • پس از شست و شوی میوه ها و سبزیجات به جای اینکه آنها را در کیسه پلاستیکی قرار دهید، بهتر است آنها را ظروف درب دار نگهداری کنید.
 • مقدار خیار مورد نیازتان تهیه کرده و تا سه روز مصرف کنید.
 • فلفل دلمه‌ای را بشویید، خرد کنید در کیسه پلاستیکی قرار دهید و در فریزر نگهداری کنید.
 • عسل را در یخچال نگهداری نکنید چون سرما باعث منجمد شدن عسل می‌شود.
 • کنسروهای درب باز را همراه با محتویات داخل یخچال قرار ندهید، چون باعث خرابی مواد داخل کنسرو می‌شود، به محض باز کردن درب کنسرو محتویات داخل آن را درون ظرف درب دار بریزید و داخل یخچال قرار دهید.
 • از قرار دادن مواد غذایی داغ در یخچال و فریزر جلوگیری کنید.
 • مدت زمان نگهداری از تخم مرغ یکماه است، هرگز قبل از قرار دادن تخم مرغ در یخچال آن را نشویید.
 • مواد غذایی را که سریعتر فاسد می‌شوند در سردترین قسمت یخچال قرار دهید.
 • تا حد امکان یخچال را خیلی پرنکنید، چون تبادل هوا به خوبی انجام نمی‌شود و مواد غذایی سریعتر خراب و فاسد می‌شوند.

در آخر

در این مقاله راهکارهایی را به شما پیشنهاد دادیم که چگونه ماندگاری مواد غذایی و نوشیدنی ها را بیشتر کنید، امیدواریم بتوانید از این مطلب در جهت سازماندهی و نگهداری صحیح مواد غذایی در یخچال استفاده کنید. همچنین در مقاله ای به طور جداگانه در مورد مواد نگهدارنده مجاز و غیر مجاز توضیح داده ایم.

مواد نگهدارنده مجاز و غیر مجاز

مواد نگهدارنده مجاز و غیر مجاز را بشناسید

مواد نگهدارنده مجاز و غیر مجاز را بشناسید 842 561 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

در این متن قصد داریم در رابطه با مواد نگهدارنده صحبت کنیم و مواد نگهدارنده مجاز و غیر مجاز و نگهدارنده‌های طبیعی و غیر طبیعی را به شما معرفی کنیم.

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که اصلا مواد نگهدارنده به چه معنا است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت همان طور که از اسمش نیز پیدا است، مواد نگهدارنده موادی هستند که به خوراکی‌ها و غذاها اضافه می‌شوند و سبب می‌شوند تا زمان فاسد شدن و بلا استفاده شدن مواد غذایی به تاخیر بیفتد. در این صورت می‌توان از مواد غذایی در مدت زمان بیشتری استفاده کرد.

اگر بخواهیم کمی علمی‌تر در رابطه با مواد نگهدارنده صحبت کنیم؛ مواد نگهدارنده موادی هستند که با افزوده شدن به غذا و مواد خوراکی، به میکروارگانیسم‌ها اجازه رشد در مواد غذایی را نمی‌دهند. اگر چه همان طور که گفتیم این موضوع سبب می‌شود که مواد غذایی دیرتر فاسد شوند، اما معمولا کیفیت و ارزش غذایی خوراکی‌ها را کاهش می‌دهند.

به طور کلی می‌توان گفت بسیاری از مواد غذایی که روزانه خریداری می‌کنیم، دارای مواد نگهدارنده هستند. بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی، به محصولات تولیدی خود مواد نگهدارنده را اضافه می‌کنند تا از این طریق از رشد میکروب‌ها و در نتیجه فاسد شدن محصولات غذایی در طی مدت زمان کوتاه جلوگیری کنند. برای اینکه بدانید کدام خوراکی ها نگهدارنده دارند به مقاله قبلی سر بزنید.

انواع روش های نگهداری مواد غذایی

از گذشته تا امروز از روش‌های متفاوتی برای بهبود شرایط نگهداری و افزایش طول عمر مواد غذایی استفاده شده است. برخی از این روش‌ها عبارت‌اند از:

 • جوشاندن مواد غذایی.
 • انجماد مواد غذایی.
 • نگهداری از مواد غذایی در یخچال.
 • پاستوریزه کردن مواد غذایی.
 • تابش هسته‌ای
 • بسته بندی خلا
 • و بسیاری از روش‌های دیگر

مواد نگهدارنده مجاز و غیر مجاز

مواد نگهدارنده غذایی

مواد نگهدارنده غذایی متعددی در دنیای امروز یافت می‌شوند که هر کدام کاربری خاص خود را دارند. اما به طور کلی می‌توان گفت که دو دسته نگهدارنده مواد غذایی داریم.

 1. نگهدارنده طبیعی
 2. نگهدارنده شیمیایی

در ادامه توضیحاتی را در رابطه با هر یک از موارد فوق ارائه خواهیم داد.

نگهدارنده طبیعی

از نگهدارنده‌های طبیعی مواد غذایی، مدت زمان بسیار زیادی است که در جهت جلوگیری و فاسد شدن زود هنگام مواد غذایی استفاده می‌شود. از جمله موادی که در این دسته قرار می‌گیرند می‌توانیم به نمک، شکر، سرکه و الکل اشاره کنیم.

همچنین روش‌هایی مانند انجماد مواد غذایی، جوشاندن مواد غذایی، نمک سود کردن و غیره نیز از جلمه روش‌های طبیعی نگهداری مواد غذایی به شمار می‌آیند.

جالب است بدانید که هنوز هم از نمک به عنوان نگهدارنده طبیعی گوشت و ماهی استفاده می‌شود.

نگهدارنده شیمیایی

از نگهدارنده شیمیایی در جهت حفظ مواد غذایی برای مدت طولانی استفاده می‌شود. یکی از موثرترین راه‌های جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی، استفاده از نگهدارنده‌های شیمیایی است.

مواد نگهدارنده شیمیایی بسیاری در صنایع غذایی استفاده می‌شود. از جمله نگهدارنده‌های شیمیایی می‌توان به نیتریت‌ها، بنزوآت‌ها، سولفیت‌ها، سوربات‌ها و غیره اشاره کرد. آنتی اکسیدان‌ها نیز در این دسته از مواد نگهدارنده قرار می‌گیرند.

بر خلاف مواد نگهدارنده طبیعی که اغلب ضرری ندارند، برخی از مواد نگهدارنده شیمیایی می‌توانند مضر باشند. از جمله نیتریت‌ها و دی اکسید گوگرد.

مواد نگهدارنده مضر

اگر از برخی از مواد نگهدارنده‌ها بیش از اندازه استفاده شود یا مناسب غذا نباشد، می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد. برخی از این موارد را در زیر آورده‌ایم.

 • بنزوآت‌ها. از این مواد معمولا در نگهداری آب میوه‌ها و قهوه استفاده می‌شود. اما برخی معتقدند که این مواد ممکن است در ایجاد آلرژی نقش داشته باشد. گفته می‌شود که در کشور روسیه استفاده از این مواد نگهدارنده ممنوع است.
 • بوتیلات. به گفته برخی از منابع استفاده از این مواد سبب بالا رفتن فشار خون و سطح کلسترول بدن می‌شود.
 • کارامل‌ها. این مواد نگهدارنده که در رنگی سازی مواد غذایی نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند باعث کمبود ویتامین B6 می‌شوند.

پیشنهاد ما این است که به این لیست بسنده نکنید و با مراجعه به مراجع رسمی وزارت بهداشت و درمان لیست کاملی از مواد نگهدارنده مجاز و غیر مجاز را به دست آورید.

سخن آخر

مواد نگهدارنده به بخش جدا نشدنی صنعت غذایی تبدیل شده است و تقریبا در تمامی خوراکی‌ها و مواد غذایی‌، شاهد حضور این مواد هستیم. مواد نگهدارنده خود به دو دسته مواد نگهدارنده طبیعی و مواد نگهدارنده شیمیایی تقسیم می‌شود. البته که استفاده از برخی از مواد نگهدارنده می‌تواند به بدن آسیب بزند و مشکلات متعددی را ایجاد کند. پیشنهاد می‌کنیم حتما به مراجع رسمی وزارت بهداشت مراجعه کنید و لیست کامل مواد نگهدارنده مجاز و غیر مجاز را بررسی کنید.

کدام خوراکی‌ها مواد نگهدارنده دارند؟

کدام خوراکی‌ها مواد نگهدارنده دارند؟

کدام خوراکی‌ها مواد نگهدارنده دارند؟ 841 561 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

امروزه خوراکی‌های متنوعی در بازار وجود دارد، احتمالاً با خودتان فکر کرده‌اید کدام خوراکی‌ها مواد نگهدارنده دارند؟ یا چه چیز باعث ماندگاری بالای این خوراکی‌ها شده است؟ درست فهمیدید، مواد نگهدارنده! این مواد آدامس‌های بدون قند را شیرین می‌کنند، نوشابه‌ها را رنگ می‌کنند و غذاهای آماده را از فساد زودرس محافظت می‌کنند. در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد مواد نگهدارنده در خوراکی‌ها ارائه می‌کنیم.

دی‌اکسید گوگرد، اسیدسیتریک، منوردیم گلوتامات – سه مورد از بیش از (۳۰۰) افزودنی موجود در بسیاری از غذاهای فرآوری شده هستند. امروزه صنعت مواد غذای به‌سختی می‌تواند بدون مواد نگهدارنده کار کند، زیرا در نبود آنها شاهد خوراکی‌های متنوع نخواهیم بود.

چرا به مواد نگهدارنده نیاز است؟

مواد نگهدارنده تهیه مواد خوراکی را ساده می‌کنند، از فساد زودرس جلوگیری می‌کنند و بر طعم، رنگ یا قوام غذا تأثیر می‌گذارند. امولسیفایرها و تثبیت‌کننده‌های موجود در سس مایونز باعث می‌شوند که مواد به هم بچسبند، پاکت چیپس حاوی گازهای محافظ است تا چربی موجود در پاکت فاسد نشود.

گروه‌های متداول از مواد نگهدارنده در خوراکی‌ها

 • محافظت‌کننده‌ها: با مهار رشد باکتری‌ها، کپک‌ها یا مخمرها، عمر مفید مواد غذایی را افزایش می‌دهند. به‌عنوان‌مثال: دی‌اکسید گوگرد در میوه‌های خشک و محصولات سیب‌زمینی، اسید بنزوئیک در محصولات ماهی، ناتامایسین در پوست پنیر تصفیه شده.
 • آنتی‌اکسیدان‌ها: ترکیبات موجود در مواد غذایی مانند رنگ‌ها، چربی‌ها، طعم‌دهنده‌ها یا ویتامین‌ها را از واکنش با اکسیژن محافظت می‌کنند. مثال: اسید اسکوربیک در کنسرو میوه‌ها، اسیدسیتریک در نوشابه.
 • تقویت‌کننده‌های طعم: طعم غذای را تقویت می‌کنند. مثال: گلوتامات‌ها در غذاهای آماده، محصولات گوشتی یا چاشنی‌ها.
 • شیرین‌کننده‌ها: آسپارتام در آدامس‌های بدون قند، سدیم سی کلمات در نوشابه‌های کم کالری کاربرد دارد.
 • رنگ‌ها: ظاهر غذا را بهبود می‌بخشند. به‌عنوان‌مثال: بتاکاروتن در مارگارین، کارامل در نوشیدنی‌های کولا.
 • قوام‌دهنده‌ها: قوام خامه‌ای ایجاد می‌کنند یا محلول‌های آبی را غلیظ می‌کنند. قوام‌دهنده‌ها اغلب جایگزین چربی یا شکر در محصولات سبک می‌شوند. مانند: نشاسته اصلاح شده در پودینگ، کاراگینان در بستنی، پکتین در سس.

در کدام مواد غذایی از نگهدارنده استفاده می‌شود؟

بنزوئیک (E ۲۱۰) ،در محصولات ماهی، سبزی‌ها، ترشی، زیتون، سس‌ها، مرباهای کم شکر، مارمالاد، ژله، آبجو بدون الکل و الکلی وجود دارد.

دی‌اکسید گوگرد (E ۲۲۰)، در محصولات سیب‌زمینی خشک، کنسرو میوه، میوه‌های خشک و غذاهای میان وعده یافت می‌شود.

نیتریت سدیم (E ۲۵۰)، برای نگهداری از گوشت و محصولات سوسیس، نیترات پتاسیم (E ۲۵۲)، نیترات سدیم (۲۵۱) برای نگهداری از گوشت و محصولات سوسیس، (۲۳۵E)برای پنیر و همین‌طور کالباس کاربرد دارد.

چگونه مواد نگهدارنده را تشخیص بدهیم؟

 برای تشخیص مواد نگهدارنده، در لیست مواد تشکیل‌دهنده روی غذاهای بسته‌بندی‌شده نام مواد نگهدارنده ذکر شده است. لیست مواد همیشه با عبارت “مواد تشکیل‌دهنده” شروع می‌شود و اغلب در پشت‌بسته بندی مواد غذایی چاپ می‌شود.

 افزودنی‌ها باکلاس عملکردی خود نام افزودنی (آنتی‌اکسیدان اسید اسکوربیک)، یا باکلاس عملکردی و شماره (E) افزودنی (آنتی‌اکسیدان E ۳۰۰) نام‌گذاری می‌شوند. در خوراکی‌های بسته‌بندی نشده الزامات برچسب‌گذاری متفاوتی وجود دارد. در نانوایی، اسنک بارها یا رستوران، اطلاعاتی در مورد مواد نگهدارنده مورداستفاده به‌صورت فهرست برای مشتری ارسال می‌شود و یا اطلاعات مواد افزودنی را در منوها خواهید یافت. درهرصورت اگر شک دارید، از کارکنان بپرسید.

اعداد (E)چیست؟

هر ماده نگهدارنده مجاز، شماره مخصوص به خود را دارد. اعداد E باتوجه‌به عملکرد مواد نگهدارنده اختصاص داده می‌شوند. رنگ‌ها دارای اعداد (E) از (۱۰۰ تا ۱۹۹) و اعداد نگهدارنده از (۲۰۰ تا ۲۹۹) هستند. برخی از افزودنی‌ها می‌توانند عملکردهای مختلفی داشته باشند، مانند اسید استیک (E۲۶۰). می‌توان از آن به‌عنوان نگهدارنده یا حالت اسیدی مواد خوراکی استفاده کرد.

چه کسی باید مراقب خوراکی‌های حاوی مواد نگهدارنده باشد؟

 مواد نگهدارنده به طور مرتب مورد آزمایش قرار می‌گیرند، این جای نگرانی نیست اما افرادی که رژیم غذایی خاص دارند باید مراقب باشند. به‌ویژه کودکانی که به طور منظم غذاهای حاوی شیرین‌کننده‌ها مصرف می‌کنند، این غذاها می‌تواند برای سلامتی آنها مضر باشد.

 شیرین‌کننده‌ها در بسیاری از نوشابه‌ها، شیرینی‌ها، محصولات رژیمی و غذاهای رژیمی یافت می‌شوند. نوزادان تا سن ۶ ماهگی به‌هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه افزودنی مصرف کنند؛ بنابراین غذای کودک نباید حاوی هیچ‌گونه مواد نگهدارنده باشد.

مضرات مواد نگهدارنده در خوراکی‌ها چیست؟

گرفتگی و اسهال معده، بثورات پوستی یا خارش چشم، چنین علائم غیراختصاصی می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. هرکسی که به طور منظم با این علائم سروکار دارد و نمی‌تواند محرک را پیدا کند، باید مواد نگهدارنده را به‌عنوان علت در نظر بگیرد. زیرا برخی افراد نمی‌توانند برخی از افزودنی‌ها را تحمل کنند و با علائمی شبیه آلرژی به آنها واکنش نشان می‌دهند.

پزشک می‌تواند بفهمد که آیا مواد افزودنی واقعاً با علائم ارتباط دارند یا خیر. ممکن است آلرژی یا شبه آلرژی باشد. اما نترسید، اگر مصرف این افزودنی‌ها را محدود کنید، علائم به‌سرعت بهبود می‌یابند.

چگونه می‌توانید از مواد نگهدارنده اجتناب کنید؟

امروزه مواد نگهدارنده در بسیاری از غذاهای فرآوری شده یافت می‌شود. اگر می‌خواهید در رژیم غذایی مواد نگهدارنده نداشته باشید، باید غذاهای فرآوری شده را محدود کنید. از نوشیدنی‌ها و محصولات حاوی شیرین‌کننده خودداری کنید. در صورت امکان غذا را خودتان تهیه کنید. محصولات ارگانیک مصرف کنید.

جایگزین برای جوهر لیمو

بهترین جایگزین برای جوهر لیمو در پخت و پزهای خانگی چیست؟

بهترین جایگزین برای جوهر لیمو در پخت و پزهای خانگی چیست؟ 861 561 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

ما در این مقاله سعی داریم که شما را با بهترین جایگزین برای جوهر لیمو آشنا کنیم؛ تا در مواقعی که به این ماده دسترسی ندارید به راحتی از جایگزین های این ماده استفاده کنید و از آشپزی و پخت و پز در کنار این مواد لذت ببرید. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

همه خانم ها و کدبانوهای عزیز ایرانی جوهر لیمو یا همان اسید سیتریک را می شناسند و در آشپزی و پخت و پزهای خانگی از جمله تهیه مربا جهت ممانعت از شکرک زدن و تهیه انواع پنیرها و افزودن طعم ترش به بسیاری از مواد غذایی  مورد استفاده قرار می دهند. خاصیت جالب این اسید ضعیف این است که جوهر لیمو به صورت پودر خشکی است که بر خلاف بسیاری از ترکیبات ترش کننده بدون افزایش حجم مواد غذایی باعث تغییر طعم ماده مورد نظر می شود. واقعا جالب است که بدانید که این ماده بسیار موثر چقدر در نگهداری مواد غذایی تاثیر دارد و از فساد میکروبی محافظت می کند. و اما آیا برای شما هم اتفاق افتاده است که در حین تهیه غذایی باشید و متوجه شوید که جوهر لیمو در آشپزخانه ندارید و یا اینکه مقدار آن به قدری کم است که نمی توانید برای ادامه کارتان از آن استفاده کنید؟ آیا درمواجه با این مشکل راه حلی را تا به حال تجربه کرده اید؟

ویژگی های یک جایگزین برای جوهر لیمو

خانم ها و آقایان خوش ذوقی که تمایل دارند در پخت و پز از جایگزین برای جوهر لیمو استفاده کنند باید بدانند که به دلیل نقش خاص و موثر جوهر لیمو،  از هر مادهای نمی توان به جای این مواد استفاده کرد. برای جایگزینی حتما باید از یک ماده مناسب استفاده کرد چرا که طعم و مزه برای همه آشپزها مهم است و نبض حیاتی در تهیه و پخت غذاها است.

پس در انتخاب بهترین جایگزین برای مواد مورد نظر در آشپزی دقت کافی را داشته باشید که حتما ماده انتخابی از نظر ویژگی های مورد نظر نزدیک به ماده ما باشد و خاصیت آن شباهت زیادی به جوهر لیمو داشته باشد. همه شما با خاصیت ها و ویژگی های جوهر لیمو آشنایی دارید ولی برای یادآوری و کمک در انتخاب بهترین جایگزین بهتر است ویژگی های این اسید خوراکی را با هم بررسی کنیم.

 • طعم دهندگی ( مزه ترش )
 • تنظیم PH
 • نگهدارندگی با بازدارندگی فعالیت میکروبی
 • حلالیت بالا در آب
 • غیر سمی بودن

بهترین جایگزین برای جوهرلیمو

بهترین جایگزین برای جوهر لیمو

جایگزین های زیادی برای جوهر لیمو یا اسید سیتریک وجود دارد. ولی ما درصدد انتخاب بهترین جایگزینی هستیم که به راحتی در دسترس باشد و به میزان بالایی همان ویژگی را به ماده غذایی ما بیفزاید.

 آب لیمویک انتخاب عالی

یکی از منابع غنی اسید سیتریک طبیعی آب لیمو ولیمو است به همین دلیل نام آب لیمو به عنوان گرینه مناسب برای ما مطرح است. حتما شما هم با ویژگی های آب لیمو آشنا هستید. گمانه زنی های زیادی وجود دارد که آیا این ماده می تواند، جایگزین خوبی برای جوهر لیمو باشد یا نه!

اما من به شما خواهم گفت که آب لیمو یک انتخاب هوشمندانه و در دسترس است و از همه مهم تر این که به مراتب این ماده به وفور در همه یخچال های بانوان و خانواده های ایرانی یافت می شود.

و اما چند نکته بسیار مهم در مورد تفاوت های این دو مواد و نسبت استفاده از آب لیمو وجود دارد که حائز اهمیت است.  همان طور که می دانید آبلیموجزو مایعات است و شکل آن به صورت مایع است در حالی که جوهر لیمو به صورت خشک است و شکل پودری سفید رنگی دارد. پس در میزان جایگزینی در دستور پخت و پزها اولا به مایع بودن آب لیمو دقت کنید که باعث افزایش حجم موادتان نشود وشاید مجبور باشید اندکی دستور غذای مورد استفاده را تغییر دهید. و نکته بعدی این که نسبت استفاده جوهر لیمو طبق تحقیقات پروفسور گلن لارنس چیزی در حدود سه گرم در برابر یک لیوان آب لیمو ( یک لیموی کامل) است.

اسید تارتاریک انتخابی هوشمندانه 

یکی از جایگزین ها اسید تارتاریک است .این اسید به صورت ماده ای از انگور گرفته می شود و در حالی که همان طور که می دانید اسید سیتریک را از مرکبات تهیه می کنند ولی آنچه که مهم است این است که هر دو این مواد ترش هستند و طعم ماده غذایی ما را دلپذیر خواهند کرد.  البته در جایگزین کردن مواد به جای جوهر لیمو به نسبت ماده ای که استفاده می کنید بسیار دقت کنید. همیشه مواد به همان نسبتی که جوهر لیمو را استفاده می کنیم ، نیستند. در جایگزینی اسید تارتاریک به جای جوهر لیمو بهتر است از نسبت  یک چهارم جوهر لیمو مورد استفاده قرار دهید . دلیل این موضوع هم که شاید مورد توجه علاقه مندان باشد به دلیل بالا بودن قدرت اسیدیته اسید تارتاریک است. این اسید را به راحتی می توانید از فروشگاه های مواد شیمیایی تهیه کنیدو به جای جوهر لیمو از آن استفاده کنید.

سرکه آخرین انتخاب

سرکه که نیز یک مایع جایگزین برای جوهر لیمو است. اما به مراتب از نظر خاصیت اسیدی و طعم ترش بودن اسید ضعیف تری است و به میزانی در آن آب نیز وجود دارد. درواقع سرکه همان اسید استیک است که به میزانی با آب رقیق شده است.  در سرکه حدود 4 تا 7 درصد جوهر لیمو یافت می شود و به میزان 93 تا 96 درصد آب در آن وجود دارد. این میزان کم جوهر لیمو سبب شده است که در هنگام استفاده از سرکه به جای جوهر لیمو به این نکته توجه کنید که میزان سرکه به مراتب بیشتر از جوهر لیمو مورد استفاده باشد. این نسبت چیزی در حدود چهار به یک است. یعنی چهار برابر سرکه باید جایگزین جوهر لیمو شود. و اما به دلیل مایع بودن سرکه همان طور که در اسید تارتاریک گفتیم باید به دستور غذایی توجه کنیم که میزان آب استفاده شده درآن و یا مایعات دیگر را کم کنیم که دستور پخت غذای مورد نظر خراب نشود.

یک نکته پایانی در مورد سرکه  این است که هر سرکه ای قابلیت جایگزینی را به جای جوهرلیمو ندارد. سرکه مورد استفاده باید حتما باید تقطیر شده  و سفید باشد. این سرکه فاقد طعم است و خاصیت جوهر لیمو را به ماده می دهد؛ در حالی که هیچ تغییر طعمی در ماده غذایی ایجاد نمی کند.

کاربرد جوهرلیمو برای تهیه مربای خانگی

کاربرد جوهرلیمو برای تهیه مربای خانگی

کاربرد جوهرلیمو برای تهیه مربای خانگی 861 561 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

جوهر لیمو یا اسید سیتریک یکی از افزودنی های پرکاربرد در صنعت و مصارف خانگی می باشد. این ماده یک اسید ضعیف خوراکی می باشد که به صورت طبیعی در انواع مرکبات وجود دارد و مزه ترش این میوه ها ناشی از وجود همین اسید است و هم به صورت صنعتی در دو گونه خشک و آبدار تهیه می شود. کاربرد جوهر لیمو بیشتر به خاطر طعم ترش و دل پذیری است به محصولات غذایی می دهد، البته از جوهر لیمو در بسیاری از مواد غذایی صنعتی نظیر آبنبات، پاستیل، آدامس، میوه های کنسروی و مربا … استفاده می شود که در همه این مواد طعم ترش ناشی از وجود این ماده پر ارزش است. در این مقاله سعی داریم که کاربرد جوهر لیمو در تهیه مربای خانگی را برای شما توضیح دهیم و این که چرا اصلا این ماده برای درست کردن مربا لازم است. پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

مربای خانگی و جوهر لیمو

از جمله خواص بی نظیر جوهر لیمو خاصیت نگه دارندگی، طعم دهندگی و تنظیم اسیدیته مواد غذایی است.

این ماده به دلیل خواصی که ذکر شد، در تهیه انواع مرباهای خانگی کاربرد دارد. همه کسانی که علاقه به درست کردن مربا دارند، شاید با این مشکل رو به رو شده باشند که مربای آنها بعد از مدتی شکرک می زند و طعم و مزه آن خراب می شود. راه حل این مشکل اضافه کردن جوهر لیمو در حین پختن مربا است که از شکرک زدن و سفت شدن شکر موجود در مربا جلوگیری می کند و همین عامل سبب افزایش ماندگاری مربای شما می شود دو طعم بسیار دلچسبی به مربای شما می دهد.

میزان جوهر لیمو

برای داشتن یک مربای خوب و بدون شکرک برای هر یک کیلو مربا، نصف قاشق چای خوری از جوهر لیمو را اضافه کنید. دقت کنید که بیشتر از این مقدار نباشد چرا که طعم مربای شما رو به ترشی می رود و ممکن است طعم اصلی مربای شما خراب شود.

زمان اضافه کردن جوهر لیمو

بهترین زمان برای اضافه کردن جوهر لیمو به مربا ، موقعی است که شیره مربای شما کاملا داغ است. در این زمان شما می توانید جوهر لیمو را به مربا اضافه کرده و کاملا هم بزنید.

طریقه مصرف جوهر لیمو

زمانی که می خواهید جوهر لیمو را به مربا اضافه کنید حتما در مقداری آب ولرم حل کرده و سپس به مربای در حال جوش خود اضافه کنید و این را نیز به خاطر داشته باشید که بعد از اضافه کردن جوهر لیمو سریع مربای خود را از روی شعله گاز برندارید؛ بلکه به مدت دو الی سه دقیقه بگذارید که مربا با جوهر لیمو اضافه شده بجوشد.

کاربرد جوهرلیمو برای تهیه مربای خانگی

علت شکرک نزدن مربا با جوهر لیمو

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که جوهر لیمو چگونه مانع شکرک زدن مربای ماست. برای پاسخ به این سوال باید بگویم که وقتی که شکر و میوه شما در حال جوشیدن است، این جوشیدن باعث تبخیر آب موجود و اضافی در مربا می شود وبعداز جوشید کامل شهد غلیظی تشکیل می شود و وجود جوهرلیمو که در واقع وجود ترشی است از غلیظ شدن بیش از اندازه مربای شما جلوگیری می کند و درواقع با حرارتی به همین دلیل است که مربا شکرک نمی زند.

نکته قابل توجه این است که در تهیه مربا هنگامی که میوه و شکر شما در حال جوشیدن و آماده شدن است در این زمان به دلیل حرارتی که روی ترشی میوه وجود دارد، مقداری از شکر تبدیل به گلوکز می شود و به همین دلیل مربای شما دیگر شکرک نمی زند مگر زمانی که بیش از اندازه بجوشد. هر چقدر میوه ما ترش تر باشد به طبع این عمل تشدید می شود و برای همین برای میوه های ترش باید از شکر بیشتری استفاده کرد حالا در میوه ها و موادی که ترش نیستند و قرار است که شما از آنها مربا درست کنید مثل مربای گل محمدی حتما باید از جوهر لیمو استفاده کنید تا مانع شکرک زدن شود.

هنگامی که میوه و شکر می جوشد، در نتیجه تأثیر حرارت روی ترشی میوه، مقداری از شکر تبدیل به گلوکز می شود و به همین دلیل است که مربا شکرک نمی زند، مگر این که بیش از حد جوشیده شود. هر قدر میوه ترش تر باشد.

و اما چند نکته پایانی

نکته اول:

اضافه کردن بیش از حدجوهر لیمو در میوه های آبدار سبب ترش شدن مربا و کپگ زدن آن می شود.

نکته دوم:

مصرف و کاربرد جوهرلیمو در مواقعی است که میوه های مورد استفاده در تهیه مربا به قدر کافی ترش نیستند و یا ترشی کمی دارند.
امیدوارم که در تهیه مربا از این موارد کمک گرفته و جوهر لیمو را به درستی حین پختن مرباهای خوشمزه خود استفاده کنید و از شکرک نزدن و طعم دل پذیر و با طروات مربای خود لذت ببرید.

چرا لواشک خانگی کپک می زند؟

چرا لواشک خانگی کپک می زند؟

چرا لواشک خانگی کپک می زند؟ 842 561 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

لواشک یا همان شیره غلیظ میوه ها که عموما ترش و شور است ، یکی از هله هوله های خوشمزه ای است که طرفداران بسیار زیادی دارد و بر خلاف خوراکی و تنقلاتی چون چیپس و پفک و غیره خیلی هم مقوی و سالم است البته اگر با اصول بهداشتی و در خانه تهیه شود. همین الان که این مقاله را برای شما می نویسم دهانم پر از آب شده است. مطمعنم که شما هم با شنیدن این خوراکی خوشمزه هوش از سرتان می پرد و دوست دارید که یک تکه خوشمزه را همین الان بخورید. این خوراکی که عقل و هوش از سر همه می برد، بسیار قدمت زیادی دارد و به دوران قبل از میلاد مسیح باز می گردد؛ حتی در کتیبه هایی که در تخت جمشید است یک سردار ایرانی از این خوراکی به عنوان یک خوراکی ایرانی نام برده است.  لواشک طرفداران زیادی از کودک و بزرگسال دارد و به دو دسته لواشک های خانگی و صنعتی تقسیم بندی می شود. لواشک های خانگی که همان لواشک های مامان هاست که پر از تنوع است و اصولا در هر فصلی با میوه های همان فصل ؛ همان میوه های له شده غیر قابل استفاده درست می شود که بسیار خوشمزه است و اما لواشک هایی که خانگی نیستند و صنعتی هستند رقیب سرسخت مامان ها هستند که رنگ و لعابی که دارد و طعم ترش تر و شورترش باعث شده است که همه ما این لواشک ها را بیشتر بپسندیم البته در مورد بهداشتی بودن و غیر بهداشتی بودن این خوراکی هم زمزمه ها و حرف ها بسیار است اما آنچه که مهم است این است که این خوراکی طرفداران زیادی دارد و هنوز هم خیلی ها از زنان حامله گرفته تا کودک دو ساله از لواشک استفاده می کنند. روی صحبت ما با لواشک های خانگی است و اصلا کاری با لواشک های بیرونی و صنعتی نداریم و میخواهیم به این سوال بپردازیم: چرا لواشک خانگی کپک می زند؟

در این مقاله سعی داریم در مورد این خوراکی خوشمزه صحبت کنیم و بررسی کنیم که چرا لواشک هایی که مامان های عزیز درست می کنند، گاهی اوقات کپک می زند و ضد حالی به ما می خورد و از خوردن این خوراکی خوشمزه و ترش محروم می شویم . پس با ما همراه باشید تا فوت و فن کپک نزدن لواشک هاتون را یادتون بدیم که دیگه شاهد صحنه دلخراش کپک روی لواشک هاتون نباشید.

جلوگیری از کپک زدن لواشک خانگی

در یکی از مقالات قبلی طرز تهیه لواشک را به طور کامل توضیح دادیم. امام گاها ممکن است بعد پخت با مشکل کپک زدگی مواجه شویم. برای اینکه لواشک هاتون کپک نزنه بهتر است ابتدا با هم یک بار طرز تهیه عمومی همه لواشک ها رو توضیح بدهیم تا هم کسانی که با تهیه این خوراکی خوشمزه آشنا نیستند ، آشنا بشوند و هم اینکه علت کپک زدن را در مراحل مختلف تهیه لواشک بررسی کنیم . با ما همراه باشید.

انتخاب میوه سالم

برای درست کردن لواشک بهتر است از میوه های سالم استفاده کنید، البته اگر میوه های شما له شده است ولی سالم است اشکالی ندارد ولی در کل استفاده از میوه های سالم و تمیز در تهیه یک لواشک خوب خیلی به شما کمک می کند حتی در کپک نزدن لواشک هم بدون شک موثر است .

جلوگیری از کپک زدن لواشک خانگی

جوش دادن به اندازه

میوه هایی که دارید را در مرحله بعدی باید بشورید و بپزید تا خوب له شوند و از یک صافی عبور دهید و افزودنی های لازم اعم از نمک و آب لیمو و هر ماده افزودنی دیگر را هم به سلیقه خودتون به لواشک هاتون بیفزایید. مامان های عزیز در این مرحله دقت کنید که میوه ها را به اندازه کافی جوش بدهید تا خام نباشند و آب زیادی نداشته باشند و حتما در افزودنی هایی که به مایع لواشکتون می زنید از نمک حتما استفاده کنید و میزان نمک هم به اندازه باشه. این دو تا کار از کپک زدن لواشکتون جلوگیری می کنه.

ضخامت مناسب

و اما نکته بعدی این است که لواشک هاتون رو خیلی بیش از حد ضخیم و کلفت درست نکنید و سعی کنید خیلی نازک هم نباشه بلکه اندازه یک الی دو سانت تقریبا اندازه و ضخامت لواشک هاتون باشه چرا که ضخامت بیش از حد چون لواشک به راحتی خشک نمیشه و لایه میانی تر و مرطوب میمونه، امکان کپک زدن رو خیلی بیشتر می کنه.

خشک شدن با نور کافی

مرحله بعدی این است که شما این مواد غلیظی که تهیه کردید رو در داخل ظرف مناسبی بریزید و بزارید در جای مناسبی خشک شود.

دقت کنید این مراحل پایانی از مراحلی است که باید بسیار به آن حساس باشید تا لواشک هاتون کپک نزنه . اول اینکه دقت داشته باشید که حتما کف ظرف هاتون از یک نایلون استفاده کنید تا به راحتی لواشک بعد از خشک شدن جدا شود و هم اینکه اگر آلودگی در ظرف تون بود به لواشک سرایت نکند و باعث کپ زدن شود.

حتما روز اول از آفتاب و نور خورشید برای خشک کردن لواشک هاتون استفاده کنید. با این کار آب های اضافی مواد غلیظ شما در حین خشک شدن خارج می شه و از کپگ زدن جلوگیری می شود. و تا وقتی کاملا خشک نشده اصلا روی لواشک رو نپوشونید که بدون شک اگر این کار رو بکنید لواشک تون خراب میشه و قبل از این که خشک بشه کپک می زنه .حتما دقت کنید که با افتاب خشک شود چون شاید بیشترین درصد کپگ زدن های لواشک های خانگی به همین مرحله بر می گرده که بسیاری آن را در داخل اتاق یا روی بخاری و یا در جاهای گرم خانه مثل بالای یخچال و غیره خشک می کنند که به دلیل عدم هوای کافی برای مواد لواشک هاشون کپگ می زنه.

نگه داری در یخچال

و اما مرحله پایانی نگه داری لواشک است.در این مرحله هم باید دقت کنید که بعد از خشک شدن لواشک هاتون حتما در یک نایلون قرار بدید و در  یخچال نگه داری کنید چون که اگر بیرون یخچال باشه گرما باعث کپگ زدن آن می شود.

چرا لواشک خانگی کپک می زند؟

پس آن چه که باعث کپگ زدن لواشک های خانگی می شود و عامل مهم رطوبت است و  به این عامل در هر مرحله از مراحل تهیه لواشک باید توجه داشت. مایه لواشک آبکی ، عدم خشک شدن مایه لواشک ، عدم نگه داری در یخچال از عوامل مهم در کپک زدن لواشک هاتون است .

مادرهای عزیز امیدوارم که از این مقاله استفاده کنید وبا فوت و فن طرز تهیه لواشک بدون کپگ آشنا شده باشدو  لواشک های خوشمزه و ترش رو برای بچه های گلتون درست کنید و مثل همیشه کانون گرم خانواده رو با عشق و محبت حتی با این لواشک های ترش مثل همیشه گرم تر کنید.

طرز تهیه لواشک خانگی

طرز تهیه لواشک با استفاده از جوهر لیمو یا اسید سیتریک

طرز تهیه لواشک با استفاده از جوهر لیمو یا اسید سیتریک 736 561 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

اگر تا به حال خواستید لواشک میوه ای سفارشی خود را بسازید، راهنمای گام به گام ما همان چیزی است که شما نیاز دارید! این دستور تهیه لواشک آسان است و مواد مصنوعی ندارد. بچه ها و بزرگسالان آن را دوست خواهند داشت! گاهی اوقات می توانید احساس کنید که در میوه ها غرق شده اید. شما در آن زمان غرق در هر چیزی هستید که از درختان رها می شود. یکی از کارهایی که می توانید با میوه های اضافی فصل انجام دهید این است که لواشک میوه  درست کنید،خیلی ازمادردوران  بچگی عاشق این چیزها بوده ایم این یک میان وعده عالی بود، به ما انرژی فوری می داد و بسته بندی آن آسان بود. در این مطلب به بررسی طرز تهیه لواشک با استفاده از جوهر لیمو یا اسید سیتریک پرداخته شده است.

معرفی جوهر لیمو

جوهر لیمو یا اسید ستریک یک طعم دهنده است که در مرکباتی مثل پرتغال و لیمو ترش وجود دارد.جوهر لیمو یا اسد ستریک در صنایع غذایی کاربرد فراونی دارد و می توان آن را در اکثر محصولات غذایی دید همین طور این ماده در صنایع بهداشتی و آرایشی به وفور استفاده می شود والبته در تهیه لواشک هم که موضوع این مطلب هم هست استفاده می شود .فرمول شیمیایی آن C6H8O7 می باشد.جوهر لیمو صرفا از لیمو تهیه نمی شود بلکه می توان آن را از تمامی مرکبات استخراج کرد.جوهر لیمو برای حفظ طعم لواشک وماندگاری طولانی می تواند گزینه خوبی باشد.دراین مطلب دستورالعمل لازم جهت طرز تهیه لواشک  جوهر لیمو  به تفصیل آمده است.

دستورالعمل لازم برای تهیه لواشک با استفاده از جوهر لیمو

آنچه در زیر می آید یک دستورالعمل کلی برای تهیه لواشک  میوه با جوهر لیمو  است.میوه ها به یک نحوه خاص استفاده نمی شوند  برخی ازمیوه  ها  ممکن است به خوبی با چیزهای دیگر مانند گیلاس با بادام آسیاب شده مخلوط شوند.برخی از مردم ترجیح می دهند فقط میوه خام را میل کنند. همچنین بعضی از مردم ابتدا میوه را می پزندتا طعم آن بیشتر شود و هر گونه باکتری که ممکن است در کمین میوه باشد را از بین ببرند.قبل از همه چیز در مورد تهیه لواشک با جوهر لیمو در اینجا چند پیشنهاد استفاده از انواع میوه ها  برای شروع شما وجود دارد:

انواع توت ها – مانند توت فرنگی، زغال اخته، تمشک، شاه توت

میوه های هسته دار – به عنوان مثال زردآلو، آلو، هلو

میوه های استوایی – مانند انبه، موز، آناناس، پاپایا

مرکبات – به عنوان مثال پرتقال، لیمو، گریپ فروت

سایر میوه ها – مانند سیب، گلابی، هندوانه، کیوی، انگور

سبزیجات – به عنوان مثال، کدو تنبل، ریواس، کدو سبز، اسفناج

با گیاهان – مانند ریحان، نعناع، ​​مریم گلی، رزماری مزه دار کنید.

ادویه جات مانند دارچین، جوز هندی، گشنیز، فلفل دلمه ای، میخک، زنجبیل، یا ادویه را اضافه کنید.

طرز تهیه لواشک در خانه

چند توصیه کلی هنگام تهیه لواشک

می توانید از پوشش پلاستیکی برای قرارگیری لواشک استفاده کنید ،اگر نمی خواهید از پوشش پلاستیکی استفاده کنید، می توانید سینی فر خود را با کاغذ روغنی یا ظرف سیلیکونی بپوشانید.میوه خود را هر از گاهی چک کنید .لواشک زمانی آماده می شود که خشک شود و به ظرف نچسبد.درپایان  سعی کنید از میوه های کاملا رسیده استفاده کنید.

طرز تهیه لواشک با جوهر لیمو

 • زمان آماده سازی:
 • ۲۰ دقیقه
 • زمان پخت:
 • ۸ساعت
 • زمان کل:
 • ۸ ساعت 20 دقیقه
 • تعداد وعده عذایی:
 • 10 وعده
 • بازده:
 • 1 ورق
 • مواد لازم برای تهیه لواشک
 • میوه های تازه (زردآلو، هلو، آلو، توت، سیب، گلابی یا انگور)
 • آب
 • جوهر لیمو
 • شکر (در صورت نیاز)
 • ادویه هایی مانند دارچین و جوز هندی، اختیاری است.

روش تهیه لواشک با استفاده از اسید سیتریک

میوه را بشویید. اگر با میوه هسته دار کار می کنید، هسته ها را بیرون بیاورید، میوه ها را خرد کنید.

اگر ازسیب یا گلابی استفاده می کنید آنها را پوست بگیرید و هسته را جدا کنید سپس آن راخرد کنید. اگر از انگور استفاده می کنید، ساقه آن را جدا کنید.

قبل از ادامه، میوه را بچشید. توجه داشته باشید که میوه چقدر شیرین است. اگر خیلی شیرین است (به عنوان مثال انگور کاملا به اصطلاح رسیده ) نیازی به افزودن شکر ندارید. اگر هنوز کمی نارس است، ممکن است لازم باشد در مرحله بعد مقداری شکر اضافه کنید.

میوه رابا آب بجوشانید و له کنید:

میوه ها را در یک قابلمه بزرگ قرار دهید. به ازای هر ۴ فنجان میوه خرد شده، نصف فنجان آب اضافه کنید.

روی حرارت ملایم بگذارید به مدت ۱۰ تا ۱۵دقیقه یا تا زمانی که میوه ها پخته شوند، روی حرارت ملایم بجوشد. درپوش را باز کنید و هم بزنید.

از دستگاه پوره سیب زمینی برای له کردن میوه ها در تابه استفاده کنید

در صورت تمایل با شکر و ادویه مزه دار کنید:

میوه را بچشید و تعیین کنید چه مقدار شکر، جوهر لیمو یا ادویه جات اضافه کنید.

در صورت نیاز شکر را به مقدار کم (هر بار 1 قاشق غذاخوری) به میزان شیرینی دلخواه خود اضافه کنید.

جوهر لیمو  را هر بار یک قاشق چایخوری اضافه کنید تا طعم میوه روشن شود. در صورت تمایل یک یا دو عدد دارچین، جوز هندی یا سایر ادویه ها را اضافه کنید تا طعم آن بیشتر شود.

به جوشیدن ادامه دهید و هم بزنید تا شکر اضافه شده کاملاً حل شود و پوره میوه غلیظ شود، 5 یا 10 (یا بیشتر) دقیقه دیگر.

توجه: اگر از انگور استفاده می کنید، آب انگورهای له شده را صاف کنید تا آب انگور بدست بیاید . آنچه را که باقی می‌ماند، از طریق آسیاب غذا عبور دهید تا پوره را برای مرحله بعدی آماده شود.

میوه  پخته شده را پوره کنید:

پوره را در آسیاب غذا یا چینی بریزید. از طرف دیگر، میوه ها را در مخلوط کن یا غذاساز کاملا پوره کنید. پوره باید خیلی صاف باشد.

دوباره بچشید و در صورت لزوم شکر/جوهر لیمو/ادویه را تنظیم کنید.

پوره را روی یک ورقه پخت آستر شده بریزید:

یک ورقه پخت لبه دار را با یک پوشش پلاستیکی مقاوم و مقاوم در برابر حرارت (نوعی که ایمن در مایکروویو است) بپوشانید. پوره را روی ورقه پخت خط‌دار ریخته و در فر قرار دهید

فر را با دمای ۱۴۰درجه فارنهایت گرم کنید  از تماس پلاستیکی با کناره های فر یا قفسه های فر جلوگیری کنید. همچنین، سعی کنید مطمئن شوید که پوشش پلاستیکی روی پوره تا نشده باشد. اگر این اتفاق بیفتد، پوره خشک نمی شود.

اگر تنظیمات همرفتی دارید، از آن استفاده کنید. روند خشک شدن را تسریع می کند. اجازه دهید تا زمانی که پوره به لواشک  در بیاید، در فر خشک شود. معمولا یک شب در فر قرار می دهیم، حدود 8 تا 12 ساعت درفر بماند.لواشک میوه ای  زمانی آماده است که دیگر به لمس نچسبد.برای نگهداری در پوشش پلاستیکی آن را بپیچید.وقتی لواشک آماده شد، می توانید به راحتی آن را از پوشش پلاستیکی جدا کنید.

برای نگهداری آن را در پوشش پلاستیکی بغلتانید و در ظرف دربسته قرار دهید و در یخچال یا فریزر نگهداری کنید.می توان لواشک را که به‌صورت رول شده و در یک شیشه درب دار بزرگ یا کیسه زیپ‌دار در دمای اتاق قرار داد، و به‌ راحتی تا یک ماه نگهداری کنید. برای نگهداری طولانی تر (تا 6 ماه)، لواشک  خود را در یخچال قرار دهید. برای نگهداری طولانی تر (تا یک سال)، می توانید لواشک میوه ای  خود را فریز کنید.

تفاوت بین اسید فسفریک خوراکی و صنعتی

تفاوت بین اسید فسفریک خوراکی و صنعتی

تفاوت بین اسید فسفریک خوراکی و صنعتی 843 561 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

تفاوت بین اسید فسفریک خوراکی و صنعتی در چیست؟ اسید فسفریک (Phosphoric acid) یا همان فسفریک اسید از جمله اسیدهای معروف است که به علت کاربرد وسیعی که دارد جزو اسیدهای پرمصرف و مهم در جهان محسوب می شود. این اسید، تنها اسید معدنی است که هم در صنعت و هم به صورت خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای انواعی است که عبارتند از:

 • اسیدفسفریک خوراکی
 • اسید فسفریک صنعتی

هر کدام از این نوع از اسیدها دارای خواص، ویژگیها و کاربردهای متفاوتی است که سبب این تقسیم بندی شده است. البته در این مقاله سعی داریم که شما را با تفاوت بین اسید فسفریک خوراکی و صنعتی آشنا کنیم.

تفاوت در خواص و ویژگی ها

اسید فسفریک ها  یا ارتواسید فسفریک ها،  اسیدهای ضعیف معدنی هستند و تنها اسید معدنی غیر آلی هستندکه در صنعت  و مواد غذایی کاربرد دارند.این اسیدها که دارای دو نوع خوراکی و صنعتی هستند از نظر ویژگی های فیزیکی و شیمیایی دارای شباهت هایی هستند که در ادامه به آن می پردازیم.

تفاوت اسید فسفریک خوراکی و صنعتی

خواص فیزیکی

عموما اسید فسفریک ها به صورت مایعی هستند که رنگ و بویی ندارند و به صورت مایع شفاف و متراکمی وجود دارند.

اما اسید های فسفریک های صنعتی سبز تیره رنگ اند و اسید فسفریک های خوراکی نیز مایعی غلیظ  و بدون رنگ هستند که نیز دارای طعم و مزه ی تندی هستند.

خواص شیمیایی

 • این اسیدها با بازها وارد واکنش می شوند و با جایگزینی اتم هیدروژن خود سبب تولید نمک می شوند.
 • فرار بوده و قابلیت اشتعال ندارند.
 • درصد انحلال پذیری بالایی در آب دارند.
 • در اثر واکنش با فلزات ، اتم هیدروژن آنها آزاد می شود.
 • بالا بودن درصد خلوص اسید فسفریک خوراکی نسبت به اسید فسفریک صنعتی

این ویژگی ها تنها برخی از خواص ظاهری و شیمیایی بودند که انواع اسید فسفریک ها دارند ولی تنها تفاوت عمده هر اسید فسفریک خوراکی و صنعتی در میزان درصد خلوص این دو اسید است. همان طور که می دانید در صنعت همه مواد به صورت خالص وجود ندارند وباید خالص سازی شوند، مقدار گرم ماده خالص در 100 گرم ماده ناخالص میزان درصد خلوص آن ماده را برای ما نشان می دهد که غلضت این مقدار از ماده در اسید فسفریک های خوراکی بالاتر از غلظت آن در نمونه صنعتی آن است. این غلظت در اسید فسفریک خوراکی 85 درصد و در اسید فسفریک صنعتی در حدود 54 درصد است.

این تفاوت در غلظت از مهم ترین تفاوت ها در انواع اسید فسفریک ها است.

 • اسید فسفریک خوراکی خاصیت خورندگی بالایی دارد.

هر چه میزان درصد خلوص ماده ای بالا باشد میزان خورندگی آن بالا است.

تفاوت در کاربردها

 اسید فسفریک های  خوراکی و صنعتی به دلیل تفاوتهایی که در ویژگی های خود دارند (از جمله درصد خلوص) دارای کاربردهای متفاوتی هستند .

فسفریک اسیدهای صنعتی در محصولات کشاورزی کاربرد دارند. این اسیدها در واقع یکی از ترکیبات هم و موثر در تولید کودهای شیمیایی هستند. همان طور که می دانید کودهای شیمیایی برای حاصل خیزی زمین و تولید محصولات با کیفیت خوب به زمین های زراعی توسط کشاورزان داده می شود و با این حساب فسفریک اسیدها نقش به سزایی در تولید محصولات مرغوب دارند. از اسید فسفریک صنعتی در صنایع برای تولید پارچه ، مواد شوینده و ظروف نسوزی چون تفلون هم استفاده می شود.

و اما اسید فسفریک خوراکی که به عنوان طعم دهنده و نگه دارنده به محصولات غذایی افزوده می شود تا به عنوان یک چاشتی هم طعم دلپذیری به مواد غذایی بدهد و هم با موادی که دارد به ماندگاری و محافظت مواد از فساد کمک کند. این اسید با تنظیم کردن میزان اسیدیته مواد غذایی چون مربا، انواع ژله ها، پنیر، ادویه ،کنسروها ، روغن های گیاهی ،نوشابه گازدارو مکمل های خوراک دام مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید فسفریک خوراکی به عنوان یک آنتی اکسیدان در حفظ کیفیت سبزیجات نیز مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین محرک بسیار خوبی برای تهیه پنیر می باشد.

همچنین گرید خوراکی اسید فسفریک کابرد زیادی در پزشکی از جمله تولید و ساخت داروهای ضد تهوع که شامل سطوح بالای قند (فروکتوز و گلوکز) هستند ، دارد و افرادی که مبتلا به دیابت هستند حتما با نظر پزشک از آن استفاده کنند و استفاده خودسرانه ممنوع می باشد. علاوه بر این،  اسید فسفریک خوراکی به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند و از آن در سنتز و تولید آسپرین استفاده می شود.

تفاوت در تولید

اسید فسفریک به دو روش فرآیند مرطوب و فرآیند گرمایی به دست می آید. اسید فسفریک صنعتی از طریق فرآیند مرطوب تولید می شود که همان طور که گفتیم درجه خلوص پایین تری دارد ودر تولید انواع کود شیمیایی و سایر صنایع تجاری مورد استفاده قرار می گیرد و اما گرید خوراکی اسید فسفریک از طریق فرآیند گرمایی به وجود می آید  که خلوص بسیار بالاتری دارد. از نظر ترکیبات شیمیایی نیز اسید فسفریک خوراکی با  افزودن آب به P4O10 به دست می آید و اما فسفریک اسید صنعتی از ترکیب سنگ فسفات با اسید سولفوریک تولید می شود.

تفاوت در قیمت

قیمت اسید فسفریک خوراکی و صنعتی ارزان است ولی به صورت کلی اگر بخواهیم از نظر قیمت این دو اسید را مقایسه کنیم به دلیل اینکه نوع خوراکی فسفریک اسید دارای غلظت بیشتری است و درصد خلوص بیشتری دارد و به طبع مراحل خالص سازی آن هم هزینه بر بوده و قیمت بالاتری نسبت به نوع صنعتی آن که دارای درصد خلوص پایین تری است، دارد.

و اما چند نکته

 • اسید فسفریک خوراکی حالت مایع دارد و دارای pH کمتر از ۱ است و حتما باید توسط متخصصین توزیع شود.
 • اسید فسفریک خوراکی یک اسید خطرناک نیست و اگر به صورت صحیح استفاده شود کاملا ایمن است.
 • از تماس چشمی و یا پوستی با این اسید خودداری کنید چون سبب تحریک پوست و سوختگی می شود.
 • این اسید سرطان زا نیست ولی سبب تقویت عواملی می شود که سبب ایجاد سرطان می شود.