پودر تالک چیست؟

پودر تالک چیست؟

پودر تالک چیست؟

پودر تالک چیست؟ 1200 594 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

از نظر شیمیایی، تالک به عنوان سیلیکات منیزیم آبدار شناخته می‌شود و ممکن است حاوی بخش کوچکی از سیلیکات آلومینیوم باشد. یک ماده معدنی طبیعی است که از زمین استخراج می‌شود و از مولکول‌های منیزیم، سیلیکون، اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده است.

ویژگی بارز تالک نرمی آن است، در حالی که ساختار شیمیایی آن اجازه می‌دهد تا لایه‌ها به راحتی روی یکدیگر سر بخورند و آن را به یک روان‌کننده خشک موثر تبدیل می‌کند. کاربردهای دیگر تالک در گچ خیاطی، لعاب سرامیک، تولید کاغذ و در برخی از پلاستیک‌ها است.

استخراج تالک در بسیاری از مناطق در سراسر جهان انجام می‌شود و چین در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده جهان است. آزبست نیز یک ماده معدنی طبیعی است، اما سرطان‌زا شناخته شده است و برای سلامتی انسان مضر است.

تالک و آزبست را می‌توان در مجاورت زمین یافت، به همین دلیل است که امکان آلودگی متقاطع وجود دارد و به همین دلیل مکان‌های استخراج تالک باید به دقت انتخاب و ارزیابی شوند

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به طور منظم محصولات تالک تجاری را از نظر آلودگی آزبست غربال می‌کند و به ارزیابی روش‌شناسی علمی می‌پردازد.

بیشتر نگرانی‌ها در مورد ارتباط مابین پودر تالک و سرطان بر روی موارد زیر است؛

اگر افرادی که در محل کار در معرض طولانی مدت ذرات تالک قرار دارند، مانند کارگران معدن تالک، در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه ناشی از تنفس آنها هستند. همچنین اگر پودر تالک به طور منظم در ناحیه تناسلی استفاده شود، خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می دهد.

پودر تالک چیست؟

کاربردهای رایج پودر تالک

از تالک در سایر لوازم آرایشی مانند رژگونه، ریمل و سایه چشم نیز استفاده می‌شود. می‌توان آن را به عنوان تالک، پودر تالک یا سیلیکات منیزیم برچسب‌گذاری کرد. پودر تالک به دلیل ویژگی‌های زیر در بسیاری از محصولات استفاده می‌شود:

 • جذب‌کننده رطوبت و روغن
 • جذب بو
 • روان‌کننده
 • جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست.
 • کاهش‌دهنده اصطکاک و سایش
 • جلوگیری از جوش‌های پوستی

چه کسانی در معرض آزبست در پودر تالک قرار دارد؟

کارمندانی که با یا اطراف تالک کار می‌کردند و مصرف‌کنندگانی که به طور منظم از محصولات پودر تالک استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد در معرض آزبست قرار می‌گیرند و در نتیجه آسیب می‌بینند.

افرادی که در مشاغل پرخطر زیر کار می‌کنند با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط با پودر تالک مواجه هستند:

 • تکنسین‌های شیمی
 • کارگران ساختمانی
 • کارگران کارخانه
 • کارگران کارخانه کاغذ
 • کارگران پلاستیک
 • معدنچیان تالک

این امر به ویژه زمانی صادق است که کارگران فاقد تجهیزات ایمنی مناسب باشند یا کارفرمایان مقررات ایمنی را نادیده بگیرند. علاوه بر این، کارگران ممکن است اعضای خانواده را با آوردن الیاف آزبست به خانه روی مو، پوست یا لباس کار خود در معرض آزبست قرار داده باشند. این نوع قرار گرفتن در معرض آزبست به عنوان قرار گرفتن در معرض ثانویه شناخته می‌شود.

آیا تالک بی‌خطر است؟

تالک زمانی ایمن است که طبق دستور مصرف شود و به طور کلی توسط FDA ایمن شناخته می‌شود. اما در مقایسه با نشاسته ذرت، تالک دارای ذرات ریزتری است که استنشاق آنها راحت‌تر است. استنشاق پودر تالک باعث التهاب و تحریک سینوس می‌شود و حتی می‌تواند منجر به بیماری‌های مزمن ریوی نیز شود.

خطرات پودر تالک چیست؟

محققان به طور پیوسته در حال بررسی ارتباط بین پودر تالک و سرطان هستند. پودر تالک با مزوتلیوما، سرطان ریه و سرطان تخمدان مرتبط است.

مزوتلیوما

استنشاق یا استفاده از پودر تالک آلوده به آزبست با افزایش خطر ابتلا به مزوتلیوما، سرطان نادر و تهاجمی که پوشش ریه‌ها، شکم و سایر اندام‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مرتبط است.

در حالی که نهادهای نظارتی مانند FDA دستورالعمل‌هایی را برای به حداقل رساندن آلودگی آزبست در محصولات تالک آرایشی ایجاد کرده‌اند، افزایش موارد ابتلا به مزوتلیوما پس از قرار گرفتن در معرض پودر تالک باعث افزایش آگاهی در مورد خطرات بالقوه سلامتی شده است.

سرطان ریه

مطالعات پودر تالک با تمرکز بر معدنچیان تالک نشان می‌دهد که این کارگران در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان ریه و سایر بیماری‌های تنفسی هستند. معدنچیان در دوزهای سنگین در معرض تالک خام قرار می‌گیرند.

در مورد سرطان‌های مرتبط با آزبست، کارگران معدن اغلب بیشترین آسیب را از مزوتلیوما و سایر بیماری‌های مرتبط با آزبست می‌بینند.

سرطان تخمدان

میلیون‌ها زن آمریکایی از پودرهای حاوی تالک به عنوان بخشی از برنامه بهداشت روزانه خود استفاده می‌کنند. متأسفانه مطالعات اخیر پودر تالک ارتباط بین مصرف تالک و سرطان تخمدان را نشان داده است.

یک دهه بعد، محققان از شرکت‌ها خواستند که برچسب‌های هشدار دهنده را روی محصولات پودر تالک به دلیل خطر برای سلامت زنان نصب نمایند.

IARC  استفاده از پودر بر پایه تالک در ناحیه تناسلی را به عنوان “احتمال سرطان  برای انسان” طبقه‌بندی می‌کند. این شامل تمام پودر تالک می‌شود – نه تنها پودر تالک که حاوی آزبست است.

محققان ذرات تالک را در تومورهایی که روی تخمدان‌ها رشد می‌کنند، پیدا کرده‌اند که نشان‌دهنده ارتباط بین تالک و سرطان تخمدان است.

امروزه، محققان به بررسی ارتباط احتمالی پودر تالک و سرطان تخمدان می‌پردازند. برخی از مطالعات افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان را گزارش می‌کنند در حالی که برخی دیگر هیچ افزایشی را گزارش نمی‌کنند. انجمن سرطان آمریکا می‌گوید تشخیص افزایش خطر دشوار است زیرا سرطان تخمدان یک بیماری شایع نیست.

آیا پودر تالک برای کودکان بی‌خطر است؟

بحث در مورد خطرات سرطان پودر تالک و چرایی تاثیر آن بر کودکان دو مفهوم متناقض است. برای رفع مشکلات، پودر تالک می‌تواند بر کودکان تأثیر بگذارد و می‌تواند برای آنها مضر باشد.

متخصصان اطفال از انجمن پزشکان اطفال آمریکا شدیداً به والدین توصیه می‌کنند از استفاده از هرگونه پودر بچه همراه با تالک به عنوان یکی از مواد تشکیل‌دهنده روی کودکان خود، به ویژه نوزادان، خودداری کنند. زیرا کودکان و نوزادان به راحتی می‌توانند ذرات تالک موجود در هوا را استنشاق کرده به سلامت خود آسیب وارد کنند.

چگونه می‌توان قرار گرفتن در معرض پودر تالک را کاهش داد؟

هنوز از نظر علمی ثابت نشده است و شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد سایر محصولات آرایشی دارای پودر تالک می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

این به این دلیل است که مطالعات فعلی هنوز نتایج متفاوتی را نشان می‌دهد. اما در حال حاضر می‌توان گفت  پودر تالک بی خطر است. همچنین توصیه می‌شود از هر محصولی که حاوی پودر تالک است دوری کنید یا استفاده از آن را محدود کنید.

جایگزین‌های پودر تالک

در بخش‌های قبلی به این سوال پرداخته شده است که چرا پودر تالک خطر دارد؟ اما فقظ این نیست. اگر به دنبال جایگزین‌هایی برای استفاده به جای پودر تالک هستید، در اینجا به معرفی برخی از اینها می‌پردازیم؛

نشاسته ذرت

نشاسته ذرت پر مصرف‌ترین جایگزین برای پودر تالک است. نشاسته ذرت، به عنوان ماده اصلی پودرهای ارگانیک بچه، عملکردی مشابه پودر تالک دارد. همچنین می‌تواند به طور موثر رطوبت را جذب کند.

این از مواد غذایی ساخته شده است و به دلیل داشتن ذرات بزرگ‌تر ایمن‌تر است. همچنین به راحتی در فروشگاه‌های مواد غذایی، نانوایی‌ها و سایر کالاهای عمومی قابل دسترسی است. با این حال، به گفته آکادمی اطفال آمریکا، استنشاق نشاسته ذرت می‌تواند خطر ایجاد نماید.

جوش شیرین

جوش شیرین فقط برای پخت نیست. جدای از کاربردهای زیاد در خانه، استفاده از آن به عنوان جایگزینی برای پودر بچه نیز بی‌خطر است. جوش شیرین را می‌توان با نشاسته ذرت مخلوط کرد تا از ساییدگی برای افراد دارای پوست حساس جلوگیری شود.

خاک رس کائولن

خاک رس کائولن ماده‌ای جاذب است و برای افراد دارای پوست حساس ملایم است. یکی از مواد تشکیل‌دهنده انواع صابون، پودر و سایر محصولات آرایشی و بهداشتی است.

نشاسته تاپیوکا

این نوع از نشاسته از گیاهان کاساوا به دست می‌‎آید و می‌تواند رطوبت و روغن را جذب کند.

نشاسته برنج

نشاسته برنج عمدتا برنج آسیاب شده است و حتی قبل از کشف تالک به عنوان پودر صورت استفاده می‌شده است.

آرد جو دو سر

مانند نشاسته برنج است؛ فقط از جو تهیه می‌شود.

پودر تالک همیشه برای بسیاری از محصولات شخصی و آرایشی استفاده می‌شود، اما هنوز هم افراد زیادی هستند که می‌پرسند آیا این پودر خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد یا خیر. اگر نگران خطر ابتلا به سرطان با قرار گرفتن در معرض تالک هستید، از مصرف محصولاتی که دارای این ماده معدنی خاک رس هستند اجتناب کنید یا آن را محدود کنید.

سخن آخر

تالک، که از نظر فنی به عنوان سیلیکات منیزیم آبدار شناخته می‌شود، یک ماده معدنی است که به طور طبیعی در زمین یافت می‌شود. تالک از منیزیم، سیلیکون، اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده است.

تالک از سنگ استخراج و سپس آسیاب می‌شود. طلق استخراج شده و آسیاب شده در طیف گسترده‌ای از محصولات استفاده می‌شود، اما مواردی که بیشترین تالک را به خود جلب می‌کند موارد مراقبت شخصی مانند موارد زیر هستند:

 • پودر بچه (پودر تالک)
 • پالت های سایه چشم، هایلایتر و کانتور
 • پودرهای تنظیم کننده
 • برنزها
 • سرخ شدن
 • عطرها

هدف اصلی تالک در این محصولات جذب رطوبت و چربی، کاهش اصطکاک و بوی پوست، جلوگیری از کیک شدن و ایجاد حسی صاف است.

تالک در حالت طبیعی خود ممکن است حاوی ماده معدنی آزبست باشد، ماده‌ای که به عنوان عامل سرطان شناخته شده است، به خصوص اگر کسی آن را تنفس کند.

همچنین بسیاری از محصولات حاوی پودر تالک هستند تالک در همه چیز از کاغذ گرفته تا پلاستیک و وسایل مراقبت شخصی یافت می‌شود. از آن برای ساختن زونا سقفی و به عنوان یک عامل ضد چسبندگی در آدامس استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند از خوردگی جلوگیری کند و چسبندگی رنگ را افزایش دهد، قابلیت چاپ را به کاغذ بدهد، به لوازم آرایشی مانند رژگونه و سایه چشم حالت ابریشمی بدهد و به پردازش لاستیک کمک کند.