از کاربرد آمونیاک برای شستشو  در خانه چه می‌دانید؟

کاربرد آمونیاک برای شستشو در خانه

از کاربرد آمونیاک برای شستشو  در خانه چه می‌دانید؟

از کاربرد آمونیاک برای شستشو  در خانه چه می‌دانید؟ 1200 801 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

آمونیاک، ترکیبی از نیتروژن و هیدروژن، اغلب به عنوان یک پاک‌کننده طبیعی شناخته می‌شود. آمونیاک به خاطر بوی بسیار تندش معروف است. این بو به تنهایی می‌تواند بسیار تندرو باشد و به محض استشمام، چشمان شروع به اشک ریختن کند، حتی در غلظت‌های پایین که معمولاً برای نظافت خانه در نظر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ماده به قدری قوی است که بسیاری از مردم با این بو کارشون به بیمارستان کشیده می‌شود و تعجب می‌کنند که چگونه چیزی که به شدت بو می‌دهد می‌تواند اینقدر برای تمیزی موثر باشد. در کل باید توجه داشت که آمونیاک یک پاک‌کننده بسیار موثر است و در صورت استفاده صحیح، بی‌خطر است.

چه زمانی از پاک‌کننده آمونیاکی استفاده کنیم؟

شما می‌توانید از آمونیاک به طور موثری برای تمیز کردن سطوح، شیشه، پارچه‌ها و کثیفی مواد غذایی سخت استفاده کنید. در ادامه بطور مفصل به بیان کاربردها و موارد استفاده آمونیاک می‌پردازیم.

تمیز کننده سطوح

آمونیاک معمولاً به عنوان پاک‌کننده سطوح برای وان، سینک، توالت، میز و کاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آمونیاک چربی و خاک را از بین می‌برد. بنابراین، یکی از بهترین پاک‌کننده‌ها برای تولید سطوح شیشه‌ای درخشان است.

در واقع، بسیاری از پاک‌کننده‌های شیشه‌ای موجود در بازار به آمونیاک به عنوان یک ماده اولیه متکی هستند. به همین دلیل، Big Apple Window Cleaning پیشنهاد می‌کند که می‌توانید با استفاده از آمونیاک برای ساختن شیشه پاک کن خانگی خود، در هزینه خود صرفه جویی کنید.

مخلوطی از آمونیاک، آب، سرکه و صابون ظرفشویی مایع به نسبت مناسب می‌تواند به عنوان یک پاک‌کننده موثر برای پنجره‌ها، آینه‌ها، میزها و سایر سطوح شیشه‌ای عمل کند.

برای شیشه‌هایی که لکه کمتری دارند، محلولی از 1 فنجان آمونیاک را با 1 فنجان آب گرم، 1 قاشق غذاخوری سرکه سفید و 1 قطره صابون ظرفشویی مخلوط کنید. اگر لیوان به شدت لکه‌دار یا کثیف است، از همان دستور‌العمل استفاده کنید در غیر این صورت مقدار سرکه را به ½ فنجان افزایش دهید.

مواد را در یک بطری اسپری بریزید و قبل از اسپری کردن روی لیوان خود خوب تکان دهید. اگر لیوان شما بسیار کثیف است، اجازه دهید محلول تمیزکننده برای چند دقیقه روی سطح شیشه بماند.

کاربرد آمونیاک برای شستشو  در خانه

پاک‌کننده روغن‌ها و لکه‌ها

آمونیاک  می‌تواند لکه‌ها و جرم‌های چربی حیوانی، روغن‌های گیاهی، چربی پخت و پز و لکه‌های دیگر را روی سطوح، پارچه‌ها، اثاثه یا لوازم داخلی و فرش‌ها را از بین ببرد.

پاک‌کننده شیشه

آمونیاک به سرعت تبخیر می‌شود. به همین دلیل هنگام تمیز کردن پنجره‌ها، آینه‌ها و کریستال از ایجاد رگه‌ها جلوگیری می‌کند.

قدرت تمیز کنندگی زیاد

آمونیاک یکی از روش‌های متعددی است که برای تمیز کردن مایکروویو و اجاق‌های برقی استفاده می‌شود.

پاک‌کننده جواهرات

 خیساندن جواهراتی از جنس طلا، نقره، پلاتین یا الماس در آمونیاک گزینه مناسبی است. (برای مروارید یا سایر سنگ‌های قیمتی ایمن نیست.)

غلبه بر لکه‌های بتنی

تغییر رنگ در راهروی بتنی، کف گاراژ یا پاسیو می‌تواند باعث درد چشم شود. 1 فنجان آمونیاک را با 1 گالن آب در یک سطل مخلوط کنید و آن را با استفاده از یک اسفنج بزرگ بر روی لکه‌ها بمالید.

اجازه دهید حدود 20 دقیقه بماند و سپس با یک برس موی لکه را بشویید. محل را با آب تمیز بشویید. اگر پس از خشک شدن ناحیه لکه به طور کامل از بین نرفته است، این کار را تا زمانی که از نتایج راضی باشید تکرار کنید.

لکه‌گیری البسه

لکه‌های سرسخت روی پارچه‌های پنبه‌ای، پلی‌استر یا نایلونی را با فرمول زیر برای همیشه از بین ببرید.

⅔ فنجان آمونیاک شفاف، ⅔ فنجان صابون ظرفشویی، 6 قاشق غذاخوری جوش شیرین و 2 فنجان آب گرم را در یک کاسه یا سطل مخلوط کنید و با یک اسفنج بر روی لکه لباس بمالید. بگذارید حدوداً 30 دقیقه روی لباس بماند و سپس بشویید.

توجه: از این روش روی پارجه‌هایی از جنس پشم یا ابریشم استفاده نکنید. آمونیاک می‌تواند این نوع از پارچه‌ها را خراب کند و به یاد داشته باشید که هرگز آمونیاک را با محصولات لباسشویی حاوی سفیدکننده مخلوط نکنید.

پاک‌کننده اجاق گاز

با این ترفند با چربی‌های بسیار سخت روی مشعل‌های اجاق گاز مقابله کنید. هر مشعل را در یک کیسه پلاستیکی قابل مهر و موم جداگانه  در  ¼ فنجان آمونیاک قرار دهید. هر کیسه را ببندید تا دود دور بماند و به مدت هشت تا 12 ساعت در سینک یا وان شستشو قرار دهید.

کیسه‌ها را در یک منطقه تهویه شده باز کنید و تمام چربی‌ها و کثیفی‌ها را به راحتی با یک اسکراب سریع صابون ظرفشویی و آب پاک کنید. مشعل‌ها را کاملاً با آب بشویید تا بقایای آمونیاک از بین برود. فراموش نکنید قبل از استفاده بگذارید کاملاً خشک شود.

تمیزکننده فر برقی

فر را روی 150 درجه گرم کنید و یک قابلمه بزرگ آب روی اجاق گاز بجوشانید. فر را خاموش کنید و پنجره‌ها را باز کنید تا آشپزخانه تهویه شود. یک ظرف، مانند یک پیمانه شیشه‌ای یا کاسه فلزی، پر از ½ فنجان آمونیاک را در قفسه بالای فر و قابلمه آب جوشیده را در قفسه پایینی قرار دهید. در فر را ببندید و بگذارید هشت تا 12 ساعت بماند سپس آمونیاک و آب را خارج کنید.

درب فر را باز نگه دارید و اجازه دهید حداقل یک ساعت قبل از انجام کار تمیز کردن هوا خارج شود. از آنجایی که کثیفی در دود آمونیاک نشسته است، باید با اسفنج، آب گرم و صابون ظرفشویی آن را شل کرده و به راحتی پاک کنید.

این روش فقط برای اجاق‌های برقی توصیه می‌شود؛ زیرا مخلوط آمونیاک با گاز می‌تواند خطرناک باشد. همچنین اگر می‌خواهید از این روش در فر گازی خود استفاده کنید، مطمئن شوید که چراغ راهنما و خطوط گاز خاموش است.

تمیزکننده کاشی

برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن کاشی‌ها، ¼ فنجان آمونیاک را با 1 گالن آب در یک سطل مخلوط کنید و محلول را با یک اسفنج یا یک دستمال پاک کنید. اگر ناحیه‌ای کثیفی زیادی دارد، از یک برس خشن استفاده کنید تا کثیفی‌ها را بیشتر بتراشید.

دفع بوهای آزاردهنده

آمونیاک برای هر بو از رنگ تازه گرفته تا لازانیا سوخته مناسب است. یک ظرف کوچک پر از آمونیاک شفاف را در نزدیکی بوی آزاردهنده قرار دهید، سپس بعد از چند دقیقه متوجه حذف بوها خواهید شد.

دفع آفات

رایحه قوی آمونیاک می‌تواند موجودات ناخواسته را دفع کند. یک نعلبکی را با آمونیاک شفاف و بدون عطر پر کنید یا یک تکه پارچه یا تکه‌های پنبه را با آن اشباع کنید. سپس در مناطقی که آفات را جذب می‌کنند، مانند نزدیک سطل‌های زباله یا در کنار شکاف‌های زیرزمینی که موش‌ها وارد آن می شوند قرار دهید. ابا این بود حشرات بدون هیچ آسیبی از منطقه مورد نظر دور می‌شوند. فقط توجه داشته باشید که آمونیاک دور از دسترس بچه‌ها و حیوانات خانگی قرار گیرد.

کفش کتانی سفید Dingy را روشن کنید

کفش‌های کتانی سفید جزء اصلی هر کمد لباسی هستند، اما حتی چند ذره کثیفی نیز می‌تواند آنها را فرسوده نشان دهد. با استفاده از آمونیاک برای روشن‌تر کردن کفش‌های ورزشی یا کفش‌های سفید، آن‌ها را به بهترین شکل ممکن برگردانید. آمونیاک رقیق شده برای کفش‌های ورزشی به خوبی عمل می‌کند؛ اما از آمونیاک برای کفش‌های چرمی استفاده نکنید.

دستورالعمل استفاده:

 • ظرفی را که برای مصارف غذایی استفاده نمی‌شود، با یک قسمت آمونیاک و یک قسمت آب پر کنید.
 • با استفاده از دستکش، یک پارچه تمیزکننده را در مخلوط آمونیاک خیس کنید.
 • کفش‌های سفید را با پارچه تمیز کنید.
 • کفش‌ها را با آب گرم بشویید و بگذارید کاملا خشک شوند.

از نیش پشه خلاص شوید

برای نیش پشه تازه، فقط با یک قطره کوچک آمونیاک روی نیش می‌توانید به خوبی تسکین پیدا کنید. آمونیاک اولیه (آمونیاک دارای  pH 11.6) ترکیبات موجود در بزاق پشه را تجزیه می‌کند.

با این حال، آمونیاک را به نیش‌هایی که خراشیده شده‌اند نمالید؛ در غیر این صورت ممکن است دچار آسیب جدی شوید. همچنین برای نیش پشه بیش از یک قطره آمونیاک استفاده نکنید.

  غذایی برای گیاهان

همانطور که بیان شد آمونیاک از نیتروژن و هیدروژن تشکیل شده است و برای بسیاری از کودها استفاده می‌شود. می‌توانید از آمونیاک رقیق شده به عنوان غذای گیاهی گاه به گاه برای گیاهان داخلی و خارجی استفاده کنید.

همچنین درنطر داشته باشید کهحتماً برای گیاهان از آمونیاک شفاف استفاده کنید، نه آمونیاک سودی (که حاوی صابون است). و قبل از اینکه آن را روی گیاهان خود قرار دهید، دستورالعمل‌های مراقبت از گیاهان خاص خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ایمن هستند.

گیاهان در فضای باز: 0.25 فنجان آمونیاک را با یک گالن آب برای کود دادن به گیاه مخلوط کنید.

گیاهان داخلی: می‌توانید از آمونیاک برای کمک به مراقبت از گیاهان داخلی استفاده کنید. گیاهان آپارتمانی با کمی آمونیاک حدود یک بار در ماه رشد می‌کنند. فقط به یاد داشته باشید چند قطره آمونیاک را به یک لیتر آب برای گیاهان داخلی اضافه کنید.

نکاتی برای کار با آمونیاک

نکات زیر می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک کند و هنگام استفاده از این ماده قوی دچار آسیب نشوید.

 • همیشه دستورالعمل‌های روی بطری را با دقت بخوانید: با خیال راحت آمونیاک را استفاده و نگهداری کنید. آمونیاک را به درستی رقیق کنید. یاد بگیرید که چگونه اتفاقات ناشی از آمونیاک را مدیریت کنید.
 • هنگام استفاده از آمونیاک از دستکش استفاده کنید: تماس پوست با آمونیاک می‌تواند باعث قرمزی، درد، سوزش و سوختگی شود.
 • فرمول پاک‌کننده شیشه: محلول آمونیاک (5 تا 10 درصد وزنی) را با مخلوط کردن 1 قاشق غذاخوری آمونیاک شفاف با 2 فنجان آب در یک بطری اسپری تهیه کنید. روی سطح بپاشید و بلافاصله با یک پارچه نرم و بدون پرز خشک کنید.
 • برای لکه های معمولی در لباسشویی استفاده کنید: لکه‌های سرسخت را روی پارچه‌های پنبه‌ای، پلی‌استر یا نایلونی با محلولی از 2/3 فنجان آمونیاک شفاف، 2/3 فنجان صابون ظرفشویی، 6 قاشق غذاخوری جوش شیرین و 2 فنجان آب گرم خیس کنید. اجازه دهید حدود 30 دقیقه خیس بخورد، سپس طبق معمول بشویید. هرگز از آمونیاک روی پشم یا ابریشم استفاده نکنید. و همچنین همانط.ر که بیان شد هرگز با سفید کننده مخلوط نکنید.

کارهایی که نباید با آمونیاک انجام داد.

 • آمونیاک را دور از دسترس اطفال قرار دهید. اگر در غلظت‌های بالا استنشاق شود می‌تواند خطرناک باشد. اگر بلعیده شود، می‌تواند خورنده باشد و باعث آسیب به دهان، گلو و معده شود. این یک محرک رایج پوست و چشم است، بنابراین هنگام تمیز کردن با آن از دستکش استفاده کنید و از چشمان خود محافظت کنید.
 • اگر برای شستشو استفاده می‌شود، هرگز آن را با سفید کننده مخلوط نکنید.
 • هرگز آن را روی سنگ‌های قیمتی یا مروارید استفاده نکنید. می‌تواند پوشش طبیعی را از بین ببرد.
 • از استفاده از آمونیاک به عنوان پاک‌کننده اجاق گاز خودداری کنید. ترکیب گاز آمونیاک و شعله روشن ممکن است مشتعل شود و خطری ایجاد کند.

سخن آخر

وقتی صحبت از تمیز کردن لوازم می‌شود؛ آمونیاک یک گزینه قوی و اقتصادی برای کارهای متعدد در خانه است. آمونیوم هیدروکسید نام مناسب شکل مایع آمونیاک است که ما معمولاً به عنوان یک پاک‌کننده خانگی مورد استفاده قرار می‌دهیم.

دستور‌العمل‌های محلول‌های تمیزکننده معمولاً به نسبت 5 تا 10 درصد آمونیاک مخلوط با آب شفاف نیاز دارند. بنابراین، آمونیاک قوی هنگامی که برای کارهای تمیز کردن استفاده می‌شود، بسیار رقیق می‌شود. محلول‌های آمونیاک مخلوط شده با آب به عنوان یک پاک‌کننده موثر برای کاربردهای متعدد در آشپزخانه‌ها، حمام‌ها، زیرزمین‌ها، گاراژها و مناطق بیرونی اطراف خانه عمل می‌کنند.

هنگام استفاده از آمونیاک برای تمیز کردن، چند دستورالعمل و اقدامات احتیاطی اعمال می‌شود. آمونیاک بخارهایی تولید می‌کند که ممکن است برای چشم، گلو و ریه‌ها مضر باشد. بنابراین، Chemical Safety Facts توصیه می‌کند که هنگام کار با آمونیاک، پنجره‌ای را برای اطمینان از تهویه باز کنید.

در صورت امکان، یک فن اگزوز را روشن کنید تا دود از آن منطقه خارج شود. اقدامات احتیاطی اضافی شامل پوشیدن دستکش‌های محافظ و همچنین محافظت از چشم است.

همیشه آمونیاک را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید، زیرا این ماده مایع در هنگام بلع سمی است و بخار آن هنگام استنشاق مضر است. در نهایت به خاطر داشته باشید که هرگز نباید آمونیاک را با سفید‌کننده کلر مخلوط کنید. این ترکیب یک گاز بسیار سمی تولید می‌کند که می‌تواند باعث آسیب جسمی جدی یا حتی مرگ شود.