سولفات منگنز

 

یکی از ­ترکیبات معدنی که به طور طبیعی در خاک و پوسته­ی زمین یافت می­شود سولفات منگنز با فرمول شیمیایی MnSo4 می­باشد. سولفات منگنز غالبا از سنگ معدن منگنز استخراج شده و در آزمایشگاه­ها نیز، از واکنش دی اکسید گوگرد و دی اکسید منگنز تولید می­شود. شکل تجاری این ماده، به صورت پودر صورتی کمرنگ مایل به سفید است.

کاربردهای منگنز سولفات چیست؟

در کشاورزی و باغبانی از این ماده برای تأمین منگنز موردنیاز گیاهان و رشد بهتر آن­ها استفاده می­‌گردد. منگنز به‌صورت یون دو ظرفیتی (Mn2+) جذب خاک شده و در واکنش­های انتقال الکترون جهت عمل فتوسنتز و ساخت کلروفیل نقش دارد. به گونه‌­ای که کمبود منگنز در خاک باعث زرد شدن برگ­ها و اختلال در رشد گیاه خواهد شد. کود منگنز سولفات عموماً با درصدهای متفاوت و یا در ترکیب با مواد مغذی دیگر در بازار عرضه می­شود. لذا برای انتخاب مناسب­ترین نوع آن برای محصولات خود، باید با کارشناسان و افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. هر چه خاک قلیایی­‌تر و میزان آهک آن بیشتر باشد، حلالیت عنصر منگنز در آن کاهش می‌­یابد.

 گیاهان در برابر کمبود منگنز رفتارهای متفاوتی دارند. برای مثال غلات، سیب­زمینی و درختان مثمر علائم شدیدتری نسبت به کاهش این عنصر از خود نشان می­دهند. در غلات، حاشیه­ی برگ دچار لکه­های قهوه­ای شده و در درختان پرتقال، لیمو، نارنج و … حاشیه برگ­‌های جوان به رنگ سبز روشن درمی‌آید در حالی که قسمت­های میانی همچنان به رنگ سبز تیره است.

سولفات منگنز

نحوه استفاده از کود سولفات منگنز برای محصولات کشاورزی

منگنز مانند هر فلز سنگین دیگری برای جانداران محدودیت استفاده دارد و مقدار بیشتر آن ایجاد سمیت خواهد کرد. برای درمان گیاهانی که دچار علائم مربوط به کمبود منگنز هستند، پاشیدن محلول سولفات­ منگنز به روی برگ­ها، یک راه رایج و سریع هست. یک ماه پس از سبز شدن، زمان مناسبی برای این کار است. از سولفات منگنز هم در خاک­های اسیدی و هم در خاک­های قلیایی می­توان استفاده کرد.

مصارف دیگر

منگنزسولفات علاوه بر تهیه­ کود محصولات زراعی، در تولید غذای دام و طیور هم به کار می­رود. در آزمایشگاه‌­ها و واحدهای صنعتی، سولفات منگنز ماده­ی اولیه برای تولید دیگر ترکیبات منگنزدار به شمار می­آید. برای محافظت از آندهای سربی، از این ماده در ساخت شمش روی و مس کاتدی استفاده می­کنند. این ترکیب مفید در صنایع غذایی، رنگرزی، لعاب، ساخت سرامیک، مواد دارویی و آفت­‌کش­ها و … نیز کاربرد دارد.

سولفات منگنز کاربردهای فراوانی دارد. این ترکیب به‌منظور تأمین منگنز موردنیاز بدن موجودات زنده، به‌عنوان یک مکمل غذایی مصرف می­گردد. عنصر منگنز در بدن، فعال­سازی آنزیم­های حیاتی و تجزیه­ی آمینواسیدها را به عهده دارد. این ماده همچنین برای بهبود عملکرد مغز، تقویت اعصاب و سلامت اسکلت بدن مفید است.

عوارض استفاده­ی نادرست از سولفات منگنز

هنگام کار با این محصول مراقب باشید و نکات ایمنی را رعایت کنید. چراکه تنفس آن باعث التهاب در اندام­های تنفسی گردیده و در صورت تماس با چشم­ها ایجاد سوزش و درد خواهد کرد. بلعیدن اشتباهی این ماده باعث بروز اسهال، استفراغ و آسیب به دستگاه گوارش می­شود.