آمونیوم بی کربنات

 

آمونیوم بی کربنات (که معمولا به عنوان کربنات هیدروژن آمونیوم شناخته می‎شود) یک ترکیب معدنی ملایم  و یک معرف متداول در روش‎های صنعتی و تحقیقاتی است؛ این ماده در محلول فرار است و آمونیاک و CO2 را آزاد می‎کند.

این خاصیت باعث می‎شود که بی کربنات آمونیوم به عنوان یک بافر مناسب برای برنامه‎های کاربردی مانند لیوفیلیزاسیون و دفع لیزر به کمک ماتریس، مورد استفاده قرار گیرد. بی کربنات آمونیوم به عنوان پودر جوش شیرین، در برخی از برنامه‎های فرآوری غذایی، در شربت‎های سرفه و به عنوان  آنتی اسید استفاده می‎شود.

همچنین در آزمایشگاه‎های شیمی از آن به عنوان کود، بافر PH و معرف در گیاهان و در صنعت از آن در ساخت رنگ‎ها، داروسازی‎ها، کاتالیزورها، سرامیک‎ها، مواد ضد حریق، پلاستیک و سایر محصولات استفاده می‎شود.

فهرست این مقاله (با کلیک روی هر عنوان به محتوای مورد نظر هدایت می‎‌شوید) مخفی کردن

خواص شیمیایی بی کربنات آمونیوم

بی کربنات آمونیاک شبیه به مونوکلینیک سفید و یا اورتومبیک سفید می‎باشد، در آب حلال است اما در اتانول، دی سولفید کربن و آمونیاک غلیظ، حل نمی‎شود، بعد از انحلال در آب به یک محلول خفیف قلیایی تبدیل می گردد و در اکثر حلالهای آلی نا محلول است.

در درمای اتاق (۲۵ درجه سانتیگراد) پایدار است، در حالیکه در دماهای بالاتر از ۳۶ درجه سانتیگراد تجزیه شده و طی یک واکنش آندروتمیک، دی اکسید کربن و آب  تشکیل می‎گردد (انرژی مورد نیاز برای واکنش را از محیط اطراف جذب می‎کند).

بی کربنات آمونیاک برای تولید دی اکسید کربن، با اسیدها و برای تولید آمونیاک با پایه‎ها واکنش نشان می‎دهد.

روش تولید بی کربنات آمونیوم

برای تولید این ماده باید دی اکسید کربن فشرده شده را درون آمونیاک غلیظ ارسال کرده و آن را تحت فشار دی اکسید کربن قرار داده و به طور همزمان خنک کننده را اعمال نمود،به دنبال جدایی سانتریفیوژ و کم آبی برای به دست آوردن محصول نهایی، رسوب کریستال اتفاق می‎افتد. پس از تصفیه باید آن را در آب حل کرده و اتانول را اضافه نمود تا دوباره متبلور شود.

روش کربن سازی: پس از جذب آمونیاک توسط آب، می‎توان دی اکسید کربن را برای کربن زدایی اعمال نموده و به دنبال آن جداسازی و خشک کردن را برای تولید بی کربنات آمونیوم اعمال نمود.

کاربردهای بی کربنات آمونیوم

بیکربنات آمونیوم خوراکی پودری سفید رنگ محلول در آب که با افزایش دما حلالیتش افزایش می یابد رنگ و حجم نان را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد علاوه بر این، می تواند به عنوان یک عامل بافری عمل کند بیکربنات آمونیوم به طور معمول در محصولات کم رطوبت مانند بیسکویت ها به کار می رود. ایجاد ساختاری متخلخل و ترد به ویژه در کراکر و بیسکویت و شیرینی های از مزایای و کاربرهای بی کربنات آمونیوم است.

بی کربنات آمونیوم یک تقویت کننده خمیر، یک ماده ترکیبی، یک عامل کنترل ph و یک بافر است.

در برنامه‎های بافر مانند لیوفیلیزاسیون و دفع جذب لیزر به ماتریس کاربرد دارد.

بی کربنات آمونیوم به عنوان کود نیتروژن مورد استفاده قرار می‎گیرد که برای انواع خاک مورد استفاده است؛ می‎توند همزمان نیتروژن آمونیوم و دی اکسید کربن مورد نیاز برای رشد محصول را تامین کند. این ماده حاوی کمی نیتروژن بوده و تهیه آن نیز آسان است.

می‎تواند به‎عنوان معرف تحلیلی، سنتز نمک آمونیوم و گندزدایی از پارچه‎ها مورد استفاده قرار بگیرد.

این ماده می‎تواند رشد محصول و فتوسنتز محصول را ترویج کند. باعث رشد نهال و رشد برگ‎ها می‎شود.

بی کربنات آمونیوم می تواند به عنوان یک عامل ارشد تخمیر مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد. ترکیب آن با بی کربنات سدیم می‎تواند به عنوان ماده اولیه نان، بیسکوییت و پنکیک استفاده شود.

این ماده می‎تواند در تهیه داروها به کار برده شود و همچنین برای پاک کردن برگ سبزیجات سبز و شاخه های بامبو مورد استفاده قرار می‎گیرد.