روغن نارگیل

 

روغن نارگیل اصل، روغنی است که از «گوشت» یک نارگیل استخراج می‌شود. گوشت نارگیل درواقع بدنه و مغز این میوه است. این روغن را می‌توان به رو‌ش‌های مختلفی استخراج کرد، به همین دلیل انواع مختلفی را پیدا خواهید کرد که شامل روغن خالص، تصفیه‌شده و تصفیه نشده است. این ماده، یک اسید چرب با زنجیره متوسط اشباع است، به این معنی که طول زنجیره اسیدهای چرب بین 6-12 کربن است. تقریباً تمام چربی‌های اشباع نشده و اشباع طبیعی دیگر که ما مصرف می‌کنیم، اسیدهای چرب با زنجیره طولانی هستند. در این مقاله با ما باشید تا به‌طور جامع، با این ماده، خواص، فواید و کاربردهای آن آشنا شویم.

نارگیل

نارگیل، میوه نخل نارگیل (Cocos nucifera) است. این نوع درخت از خانواده نخل (Arecaceae) بوده و ریشه آن را می‌توان از جایی در هندو مالایا دانست. این نوع میوه، یکی از مهم‌ترین محصولات استوایی است. گوشت نارگیل سرشار از چربی است و می‌توان آن را خشک یا به‌صورت تازه مصرف کرد. همچنین، نوشیدنی آن نیز در سراسر جهان پرطرفدار است.

در مورد موارد استفاده این میوه می‌توان گفت، علاوه بر مغزهای خوراکی و نوشیدنی حاصل از نارگیل‌های سبز، از هسته یا گوشت استخراج‌شده آن، روغن این میوه به‌عنوان یک روغن اصلی گیاهی تولید می‌شود. فیلیپین، اندونزی و قبرس را می‌توان مهم‌ترین تولیدکنندگان محصولات از نارگیل دانست. از این ماده می‌توان به‌عنوان جایگزین شیر نیز استفاده نمود.

روغن نارگیل چیست؟

با فشار دادن گوشت خشک نارگیل، به نام کوپرا یا گوشت نارگیل تازه درست می‌شود. برای تهیه این روغن می‌توانید از روش «خشک» یا «مرطوب» استفاده کنید. روغن و شیر نارگیل فشار داده می‌شود و سپس روغن خارج‌شده از آن، روغن نارگیل را تولید‌ می‌کند.

در دمای خنک یا دمای اتاق، بافت محکمی‌دارد؛ زیرا چربی‌های موجود در روغن که اکثراً چربی‌های اشباع هستند از مولکول‌های کوچک‌تر تشکیل‌شده است. در دمای حدود 78 درجه‌، روغن نارگیل مایع می‌شود.

نقطه دود یا دمای تجزیه این ماده، در حدود 350 درجه است و از این رو گزینه مناسبی برای استفاده به‌عنوان روغن، تهیه سس و پخت غذا شناخته می‌شود. همچنین به دلیل داشتن مولکول‌های چربی کوچک‌تر، به‌راحتی جذب پوست می‌شود و آن را به یک مرطوب‌کننده عالی برای پوست بدن و پوست سر تبدیل می‌کند. به همین جهت می‌توانید از این ماده، به‌عنوان روغن مرطوب کننده برای صورت استفاده کنید.

روغن نارگیل

انواع روغن نارگیل

این روغن مزایای بسیاری دارد. همچنین لازم است به این نکته توجه شود که چند نوع روغن وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید، ازجمله موارد زیر:

روغن نارگیل اصل:

روغن نارگیل اصل یا ویرجین، روغن‌های کم تصفیه‌شده هستند که از مفیدترین مواد شناخته می‌شوند. این ماده با کوپرا یا گوشت نارگیل خشک تهیه می‌شود که از پوسته خود خارج‌شده و فشار داده می‌شود تا روغن‌های طبیعی آن استخراج گردد؛ روغن ویرجین به‌طورمعمول دارای طعم بسیار مغذی و شیرینی است. در این نوع، روغنی مشاهده می‌کنید که با استفاده از روش «آسیاب مرطوب» تولیدشده است‌، به این معنی که از گوشت نارگیل تازه استخراج‌شده و روغنی است که با روش خشک تولیدشده است.

روغن نارگیل تصفیه‌شده:

روغن نارگیل تصفیه‌شده، فرآیند تصفیه را طی می‌کند که شامل سفید شدن و معطر شدن روغن است. برخلاف روغن نارگیل بکر، روغن‌های تصفیه‌شده طعم و عطر قابل‌توجهی ندارند. به‌طور کلی، روغن نارگیل تصفیه‌شده توصیه نمی‌شود؛ زیرا بسیاری از آن‌ها با درجه حرارت بالا و مواد شیمیایی سخت ساخته می‌شوند که هر دو می‌توانند آنتی‌اکسیدان‌های مفید روغن را از بین ببرند.

ارزش غذایی روغن نارگیل

یک قاشق غذاخوری از این روغن حاوی حدود 120 کالری، 14 گرم چربی، بدون فیبر، کلسترول و تنها مقادیری کمی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

تاکنون مطالعات بسیاری راجع به نوع اصلی این ماده انجام شده است که ارزش این مواد مغذی آشکار شود. به‌طورکلی، حدود 62 درصد از روغن موجود در نارگیل، از سه اسید کاپریلیک، لوریک اسید و کاپریلیک اسید (که با نام MCFA شناخته می‌شوند) تشکیل‌شده است و 91 درصد چربی این نوع روغن، از نوع چربی اشباع‌شده سالم هست. همان‌طور که بانک اطلاعاتی مواد مغذی USDA نشان می‌دهد، این ترکیب چربی، آن را به یکی از مفیدترین چربی‌های کره زمین تبدیل کرده است.

هضم بیشتر چربی‌های مصرفی ما، مدت بیشتری طول می‌کشد اما اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل، منبع کاملی از انرژی را تأمین می‌کنند؛ زیرا در مقابل برای تبدیل‌شدن به سوخت، فقط باید یک فرآیند سه مرحله‌ای را طی کنند، در مقایسه با سایر چربی‌هایی که باید یک فرایند 26 مرحله‌ای را انجام دهند.

ارزش غذایی روغن نارگیل

مزایای روغن نارگیل

 • هضم راحت‌تر
 • عدم ذخیره به‌صورت چربی در یک فرآیند سریع
 • خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچ
 • اجازه نفوذپذیری سلول برای انرژی فوری را می‌دهد.
 • توسط کبد پردازش می‌شود، به این معنی که بلافاصله به‌جای اینکه به‌عنوان چربی ذخیره شوند، به انرژی تبدیل می‌شوند.

همه مواردی که در نظر گرفته‌شده است، این اسیدهای چرب موجود در کوپرا نارگیل است که آن را به یک غذای عالی تبدیل می‌کند و به همین دلیل است که فواید سلامتی روغن نارگیل بسیار فراوان و شگفت‌انگیز است.

معایب و اثرات جانبی روغن نارگیل

به‌ندرت عوارض جانبی برای این ماده وجود دارد. گاهی اوقات، ممکن است حساسیت تماسی برای افراد خاصی که به نارگیل حساسیت دارند، ایجاد شود. شناخته‌شده است که برخی از محصولات تمیزکننده که توسط آن ایجادشده است، باعث ایجاد حساسیت در لمس شدن نیز می‌شوند، اما این اثر جانبی، معمول نیست.

در حقیقت، به دلیل کاهش عوارض جانبی بسیاری از داروها شناخته‌شده است. به‌عنوان مثال، در مطالعات، علائم و عوارض جانبی درمان‌های سرطان را کاهش داد. به خاطر داشته باشید که روغن تصفیه شده یا فرآوری شده نارگیل می‌تواند سفید شود، بیش‌ازحد گرم شود و برای افزایش ماندگاری آن، فرآوری شیمیایی شود. پردازش روغن باعث تغییر ترکیبات شیمیایی می‌شود و چربی‌ها آن دیگر برای شما مفید نیستند، بنابراین در صورت امکان از روغن‌های هیدروژنه خودداری کنید و به‌جای آن روغن نارگیل فوق‌العاده اصل را انتخاب کنید.

نحوه استفاده از روغن نارگیل

هنگام خرید، یک روغن فوق‌العاده بکر را انتخاب کنید که بیشترین مزایای این ماده را به شما ارائه دهد. برای اطمینان از دریافت روغن خالص نارگیل، روغن اصل نارگیل، آسیاب شده، تصفیه نشده و ارگانیک را انتخاب کنید. نسخه‌های تصفیه‌شده، به همان اندازه مفید نیستند و مواد مغذی اصلی را از دست می‌دهند.

موارد استفاده از روغن نارگیل

روش‌های زیادی برای استفاده از این روغن وجود دارند که عبارت‌اند از:

پخت‌وپز و پخت

از این روغن برای پخت‌وپز می‌توان استفاده کرد و می‌توان آن را به اسموتی‌ها اضافه نمود. روغن نارگیل تصفیه شده، طبیعی و ارگانیک، طعم نارگیل خوبی به شما می‌بخشد و حاوی سموم مضر روغن‌های پخت‌وپز هیدروژنه دیگر نیست. به‌علاوه، افزودن آن به غذاها یا اسموتی‌های شما به افزایش سریع انرژی کمک می‌کند و هضم آن راحت‌تر از انواع دیگر روغن‌ها می‌نماید. برخی از راه‌های استفاده از روغن نارگیل در غذای شما شامل موارد زیر است:

 • سبزیجات و گوشت‌ها را تفت دهید
 • افزودن مغذی به اسموتی
 • جایگزینی چربی‌های ناسالم در مواد غذایی پخته‌شده

سلامت پوست و مو

چگونه روغن نارگیل را برای بدن خود استفاده کنیم؟ شما می‌توانید آن را به‌صورت موضعی مستقیماً روی پوست خود یا به‌عنوان حامل روغن‌های اساسی یا مخلوط استفاده کنید. مالیدن آن به پوست شما درست بعد از دوش گرفتن می‌تواند مؤثر باشد. این روغن به‌عنوان یک مرطوب‌کننده، عملکرد عالی دارد و دارای خواص ضد میکروبی است که باعث تقویت سلامت پوست و مو می‌شود. برخی از روش‌های استفاده از روغن نارگیل برای پوست و مو شامل موارد زیر است:

 • استفاده به‌عنوان مرطوب‌کننده طبیعی پوست
 • مبارزه با پیر
 • بهبود زخم طبیعی
 • ساخت کرم ضد قارچ
 • ساخت نرم‌کننده طبیعی مو
 • درمان شوره سر

سلامت دهان و دندان

از این روغن می‌توان برای دهان و دندان‌ها استفاده کرد، این یک روش سنتی (آیورودا) است که برای سم‌زدایی دهان، از بین بردن پلاک‌ها و باکتری‌ها عمل می‌کند. یک قاشق غذاخوری روغن را به مدت 10 تا 20 دقیقه در دهان خود بچرخانید و سپس روغن را در سطل زباله بریزید.

دستورالعمل‌های درمانی طبیعی

این روغن دارای خواص ضد میکروبی است و آن را به یک ماده عالی در دستورالعمل‌های درمانی طبیعی تبدیل می‌کند که برای مقابله با عفونت‌ها و تقویت ایمنی بدن قابل‌استفاده است. برخی از دستورالعمل‌هایی که می‌توان با آن تهیه کرد عبارت‌اند از:

 • مرهم لب
 • خمیردندان خانگی
 • دئودورانت طبیعی
 • کرم اصلاح
 • روغن ماساژ

پاک‌کننده خانگی

به‌عنوان یک ماده برای جلوگیری از گردوغبار طبیعی، مواد شوینده لباس و صابون دستی خانگی عمل می‌کند. این ماده، باکتری‌ها و قارچ‌هایی را که ممکن است در خانه شما رشد کنند از بین می‌برد و همچنین باعث براق شدن سطوح می‌شود.

جمع‌بندی

یکی از محصولات بسیار پرکاربرد از این میوه است که می‌تواند به‌صورت روزانه مصرف شود. فواید روغن خالص نارگیل بسیار زیاد است و با این 20 موردی که بیان کردیم، تمام نمی‌شود. این روغن از بسیاری جهات به بدن کمک می‌کند که عمده آن به دلیل محتوای اسیدهای چرب متوسط زنجیره‌ای MCFA است.

هضم MCFA راحت‌تر است، به‌سرعت برای تولید انرژی مورداستفاده قرار می‌گیرد، به تقویت سلامت کمک می‌کند، برای بهبود سطح کلسترول HDL و … یک ماده بسیار مفید است. شما می‌توانید از روغن نارگیل به روش‌های مختلفی استفاده کنید. از پخت‌وپز، اضافه کردن آن به اسموتی‌ها و قهوه، استفاده از آن به‌عنوان ماده‌ای در دستورالعمل‌های درمانی طبیعی و استفاده از آن برای سلامت دهان و دندان. به یاد داشته باشید که همیشه برای داشتن بهترین مزایای این ماده، یک نسخه ارگانیک خالص و تصفیه نشده را انتخاب کنید.