سیلیکون متال

 

سیلیکون متال یا سیلیکون فلزی، آلیاژی متشکل از درصد بالای سیلیسیوم و مقادیر متنوعی از آهن، کلسیم و آلومینیوم است. این ماده در صنعت با نام­های دیگری همچون سیلیکون صنعتی و سیلیکون کریستالی نیز شناخته­ می­شود. از این آلیاژ در صنایع خودروسازی، برق، متالورژی و… استفاده می­گردد. سیلیکون متال در طبیعت عمدتاً به شکل کانی­های سیلیکات­دار وجود دارد.

انواع مختلف سیلیکون متال

سیلیکون در صنعت در انواع مختلف طبقه­بندی می­گردد که هرکدام با کد مخصوصی نام­گذاری شده­اند. تفاوت در خصوصیات هر گروه از نسبت­های مختلف مواد تشکیل­دهنده­ی آن نشأت می­گیرد. برای تهیه­ی نوع خاصی از سیلیکون باید خواص هر گروه را شناخته و متناسب با فضای کارمان مناسب­ترین گرید آن را انتخاب کنیم. سیلیکون در بازار به کدهای 441، 421، 553، 3303، 3305، 2202، 1501، 1101 و … طبقه­بندی می­گردد. از این میان سیلیکون متال 441 با میزان 99% عنصر سیلیسیوم، 0.4% آهن و آلومینیوم به همراه 0.1% کلسیم، پرکاربردترین نوع آن در کشور به شمار می­رود.

خواص مهم سیلیکون متال

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی بی­نظیر سیلیکون متال، آن را جزء یکی از پرکاربردترین مواد در صنعت قرار داده­است. نقطه­ی ذوب و جوش بالا، مقاومت در برابر حرارت، سختی زیاد و شکنندگی از مهم‌ترین ویژگی­های فیزیکی این ترکیب خاکستری‌رنگ هست. پایداری شیمیایی و مقاومت سیلیکون در برابر هوا نسبتاً بالا بوده و مثل آب در اثر انجماد، منبسط می­گردد. سیلیکون، نیمه­هادی بوده و سطح براق فلز مانندی دارد.

کاربرد سیلیکون متال در صنعت

سیلیکون متال نخستین بار در تولید مواد نیمه‌رسانا به کار گرفته شد اما امروزه دامنه­ی کاربرد آن از صنعت ساخت هواپیما تا روان کننده‌ها و لوازم‌آرایشی گسترده، شده است.

از سیلیکون فلزی در صنایع ذوب فلزات، به عنوان عامل احیایی استفاده می­گردد. با افزودن این ماده به فلزات به خصوص آلومینیوم، آلیاژ با مقاومت بالا و وزن کم­تر به دست می­آید که به جای قطعات چدنی سنگین در صنایع خودرو و هواپیماسازی به کار می­رود. کاربرد سیلیکون متال در این گونه صنایع به حدی است که بازار آن به شدت به توسعه­ی صنعت خودروسازی وابسته می­باشد.

تهیه هر تن سیلیکون تقریباً 400 کیلو میکرو سیلیکا تولید می­کند که در ساخت بتن، سیمان و پلیمرها ماده­ای ضروری است.

برای تولید روان کننده‌ها و ترکیبات آب‌گریز، رنگ، چسب، پولیش و لوازم‌آرایشی به طور غیرمستقیم از ترکیبات سیلیکون متال استفاده می­گردد.

این ماده همچنین در هسته­ی آهنی موتورها، تقویت ترانسفورماتور و تجهیزات موردنیاز صنایع الکتریکی، شیمیایی، کشتی‌سازی و… کاربرد گسترده دارد.

یکی از مفیدترین کاربردهای سیلیکون فلزی در ساخت سلول‌های خورشیدی است. همان‌طور که می­دانید کشور ما ازلحاظ اقلیمی کاملاً مستعد استفاده از انرژی خورشیدی است و در آینده همگام با ضرورت استفاده از انرژی­های پاک، نیاز به این ماده با رشد قابل توجهی همراه خواهد بود.

واحد فروش سیلیکون متال

سیلیکون در گریدها و ابعاد مختلف، بسته به کاربرد در بازار موجود است. نوع آزمایشگاهی آن در واحد گرم و نوع صنعتی به صورت بشکه­ای به فروش می­رسد. در صورت خرید سیلیکون بی‌کیفیت یا نوعی از آن‌که مناسب صنعت مربوطه نباشد، بازدهی کار شما کاهش‌یافته و باعث هدررفت سرمایه خواهد بود. پس بهتر است پیش از خرید، نسبت به سیلیکون مناسب و کاربرد انواع آن آگاهی کافی داشته باشید.