از کاربرد اسید اسکوربیک در صنایع غذایی چه می‌دانید؟

کاربردهای اسید اسکوربیک در صنایع غذایی

از کاربرد اسید اسکوربیک در صنایع غذایی چه می‌دانید؟

از کاربرد اسید اسکوربیک در صنایع غذایی چه می‌دانید؟ 1200 800 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

تقویت سیستم ایمنی بدن به کمک ویتامین هایی مانند اسید اسکوربیک، باعث پیشگیری از مبتلا شدن به بیماریی هایی مانند سرماخوردگی، کرونا، آنفولانزا و دیگر بیماری های ویروسی می شود. در واقع اسید اسکوربیک همان ویتامین سی است که به صورت قرص جوشان، پودر، قرص و.. در داروخانه ها به فروش می رسد. از این ویتامین خوراکی علاوه بر مکمل های غذایی، در محصولات بهداشتی، صنایع غذایی، پزشکی و.. استفاده می شود. ویتامین سی یا همان اسید اسکوربیک در صنایع غذایی کاربرد زیادی دارد و از آن به عنوان یک نگهدارنده و آنتی اکسیدان در مواد غذایی استفاده می کنند. اسید اسکوربیک در مواد غذایی مانند مرکبات، کیوی، کلم، سبزیجات سبز و… یافت می شود. بدن انسان توانایی تولید این ویتامین را ندارد از این رو باید ویتامین سی را از مواد غذایی تامین کرد.

آشنایی با اسید اسکوربیک

اسید اسکوربیک خوراکی از ترکیب چند نوع مواد شیمیایی تولید می شود که خواصی مانند ویتامین سی دارد، از این جهت بسیاری از افراد به اسید اسکوربیک، ویتامین سی می گویند و به صورت مکمل های غذایی، کرم و سرم های بهداشتی، پودر و… به فروش میرسد.

ترکیبات موجود در این ویتامین به گونه ای است که مانند یک آنتی اکسیدان در ماد غذایی عمل می کند و به دلیل ph پایینی که دارد، از رشد میکروب ها در صنایع غذایی جلوگیری کرده و در نهایت مانع فاسد شدن مواد غذایی می شود. خواص موجود در این ویتامین باعث ایجاد مزایای متعددی در صنایع غذایی شده که یکی از آنها جلوگیری از اکسیداسیون، تغییر رنک و حفظ طراوت مواد غذایی می شود.

با توجه به موارد ذکر شده می توان نتیجه گرفت که اسکوربیک اسید یک نوع ماده نگهدارنده طبیعی محسوب می شود. از اسید اسکوربیک می توان در صنایع غذایی مانند: پخت نان، قصابی ها، تولید نوشیدنی، مربا، انواع ژله و… استفاده کرد. از این ماده به دلیل اینکه خواصی مانند ویتامین سی دارد، به انواع نوشیدنی ها، میوه های خشک، غلات و دیگر مواد غذایی اضافه می کنند. عطر و طعم این ویتامین ترش بوده و در تولید نوشیدنی ها، ژله ها و آبنبات های ترش مزه از آن استفاده می شود.

اسید اسکوربیک در صنایع غذایی چه کاربردی دارد؟

همانطور که گفتیم اسید اسکوربیک به دلیل داشتن خواصی مانند ویتامین سی و همچنین عمل کردن مانند نگهدارنده، در صنایع غذایی کاربرد بسیاری دارد. برخی از کاربردهای اسید اسکوربیک در صنایع غذایی به شرح زیر هستند:

استفاده از اسید اسکوربیک خوراکی در کنسروها

اسید اسکوربیک به دلیل داشتم ph پایین مانع از فاسد شدن مواد غذایی شده و به عنوان یک نگهدارنده طبیعی ضرری برای بدن به همراه ندارد. از این ماده در انواع کنسروها و کمپوت ها به عنوان یک ماده نگهدارنده استفاده می شود.

استفاده در نانوایی ها

یکی دیگر از پرکاربردترین موارد استفاده از اسید اسکوربیک، در نانوایی هاست. با افزودن این ماده به خمیر، ارزش غذایی نان ها بالاتر رفته و باعث افزایش حجم نان می شود. همچنین استفاده از این ویتامین در نانوایی ها، ضد عفونی کننده است.

استفاده در قصابی

قصاب ها برای جلوگیری از اکسید شدن و تغییر رنگ گوشت مجبور هستند چاره ای بیاندیشند، به همین دلیل از اسید اسکوربیک استفاده می کنند. با افزودن این ماده به گوشت، دیگر شاهد تغییر رنگ و اکسید شدن گوشت نیستند و طراوت آن حفظ خواهد شد. قابل به ذکر است، گوشتی که اکسید می شود و تغییر رنگ میدهد، قابل استفاده است و هیچ ضرری برای بدن ندارد؛ اما به دلیل تغییر رنگ ممکن است بسیاری علاقه به خرید آن گوشت نداشته باشند.

استفاده از اسید اسکوربیک در تولید نوشیدنی ها

برای تولید نوشیدنی پروسه طولانی اعم از خرد کردن میوه، پوره کردن و.. وجود دارد که در طی این مراحل ویتامین سی موجود در میوه بسیار کاهش می یابد؛ به همین دلیل برخی از شرکت های تولید کننده آبمیوه، برای افزایش ویتامین سی موجود رد نوشیدنی از ماده ای مانند اسید اسکوربیک استفاده می کنند.

استفاده از اسید اسکوربیک در تولید سوسیس و کالباس

در تولید سوسیس و کالباس از فراورده هایی مانند نیترات و نیتریت به همراه اسید اسکوربیک استفاده می کنند که این مواد در کنار یکدیگر مانع فاسد شدن، تغییر رنگ و تولید مواد سرطان زا نیتروزآمین در سوسیس و کالباس می شوند.

علت استفاده از اسید اسکوربیک در صنایع غذایی چیست؟

اسید اسکوربیک به دلیل ترکیباتی که دارد، دارای خواص بسیار زیادی است که بیشترین خواص آن مانند ویتامین سی عمل می کند. اسید اسکوربیک به دلیل داشتن خواصی که در ادامه نام میبریم در صنایع غذایی، صنایع پزشکی و… کابرد دارد. این خواص شامل موارد زیر می شوند:

  • دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدان قوی: اولین استفاده از اسید اسکوربیک به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی است. این خاصیت در تمامی فراید مواد غذایی از قبل بسته بندی گرفته تا پایین آن، با جذب اکسیژن درون بسته، باعث حفظ طراوت و بوی مواد غذایی درون بسته بندی می شود.
  • نگهدارنده طبیعی : استفاده از نگهدارنده های شیمیایی ممکن است در دراز مدت تاثیرات منفی بر روی بدن بگذار د به همین دلیل بسیاری از شرکت ها برای افزایش کیفیت محصولات خود، از نگهدارنده های طبیعی مانند اسید اسکوربیک استفاده می کنند.
  • مکمل غذایی ویتامین سی: اسید اسکوربیک به دلیل اینکه خاصیتی مانند ویتامین سی دارد، به عنوان یک مکمل غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از راه های ساده برای افزایش ویتامین سی در مواد غذایی، استفاده از اسید اسکوربیک است.

چگونه اسید اسکوربیک را خریداری کنیم؟

بیشترین میزان استفاده از اسید اسکوربیک، در صنایع غذایی به عنوان مکمل غذایی است. این ویتامین در اشکال مختلفی مانند قرص جوشان، پودر، قرص و… در داروخانه ها و شرکت های معتبر به فروش می رسد. اگر قصد خرید در مقیاس های کوچک دارید می توانید این ماده پر خاصیت را در داروخانه ها تهیه کنید؛ اما اگر به صورت عمده و در مقیاس زیاد قصد خرید دارید، بهتر است خرید خود را از شرکت های معتبر با هزینه ای مناسب انجام دهید. برای اطلاع از نحوه سفارش و خرید اسید اسکوربیک وارد سایت ما شوید و در آنجا با مشاوران ما در این زمینه در تماس باشید.