کاربرد سوربات پتاسیم

کاربرد سوربات پتاسیم

کاربرد سوربات پتاسیم

کاربرد سوربات پتاسیم 1920 1080 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

سوربات پتاسیم چیست؟ در چه موادی وجود دارد؟ در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟ این موارد سوالاتی هستند که اغلب در زمینه سوربات پتاسیم مطرح هستند. در این مقاله قصد داریم در این موارد صحبت کنیم. پس با این مقاله همراه باشید.

فهرست این مقاله (با کلیک روی هر عنوان به محتوای مورد نظر هدایت می‎‌شوید) مخفی کردن

سوربات پتاسیم چیست؟

سوربات پتاسیم یک افزودنی شیمیایی است. به طور گسترده‌ای به عنوان نگهدارنده در غذاها، نوشیدنی‌ها و محصولات مراقبت شخصی استفاده می‌شود. سوربات پتاسیم نمک بی‌بو و بی‌مزه‌ای است که به طور مصنوعی از اسید سوربیک و هیدروکسید پتاسیم تولید می‌شود.

سوربات پتاسیم با توقف رشد کپک، مخمر و قارچ‌ها، ماندگاری مواد غذایی را افزایش می‌دهد. این موضوع در دهه 1850 توسط فرانسوی‌ها کشف شد که آن را از انواع توت درخت خاکستر کوهی گرفته بودند. ایمنی و استفاده از آن به عنوان نگهدارنده در پنجاه سال گذشته مورد تحقیق قرار گرفته است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA  آن را در صورت استفاده مناسب به طور کلی بی خطر می‌داند.

کاربردهای سوربات پتاسیم

کاربردهای سوربات پتاسیم

شما می‌توانید سوربات پتاسیم را در لیست مواد تشکیل‌دهنده بسیاری از غذاهای رایج پیدا کنید. یک نگهدارنده محبوب است زیرا موثر است و کیفیت محصول، مانند طعم، بو یا ظاهر را تغییر نمی‌دهد. همچنین محلول در آب است و در دمای اتاق کار می‌کند.

ممکن است سوربات پتاسیم را به بسیاری از محصولات غذایی اضافه کنند، مانند:

 • آب سیب
 • محصولات پخته شده
 • کنسرو میوه‌ها و سبزیجات
 • پنیرها
 • گوشت خشک شده
 • میوه خشک شده
 • بستنی
 • ترشی
 • نوشابه و آب میوه
 • شراب
 • ماست

سوربات پتاسیم به عنوان ضد میکروبی و نگهدارنده در وسایل مراقبت شخصی نیز استفاده می‌شود، مانند:

 • سایه چشم و سایر لوازم آرایشی
 • شامپوها
 • محلول لنز تماسی

سوربات پتاسیم همچنین برای استفاده ایمن به عنوان نگهدارنده در غذاهای مرطوب گربه و سگ و سایر خوراک دام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا سوربات پتاسیم برای خوردن بی‌خطر است؟

آژانس‌های نظارتی مانند FDA، سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد و سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) تعیین کرده‌اند که سوربات پتاسیم “به طور کلی بی خطر”، به اختصار GRAS در نظر گرفته می‌شود. هنگامی که سوربات پتاسیم را به عنوان افزودنی غذایی می‌خورید؛ به صورت آب و دی اکسید کربن بی‌ضرر از سیستم بدنی شما عبور می‌کند؛ و در بدن شما تجمع نمی‌یابد.

در سال 2015، منبع EFSATrusted سوربات پتاسیم و دو افزودنی غذایی دیگر را بررسی کرد. این منبع، مصرف روزانه 3 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، به طور موقت را قابل قبول تعیین کرده است. این محدودیت در پاسخ به سوالات مربوط به سمیت باروری و رشد ناشی از تحقیقات روی حیوانات است. موش‌ها 300 میلی‌گرم در روز تغذیه می‌کردند و هیچ عارضه بدی مشاهده نشده بود. برای ایمنی بیشتر ، EFSO استانداردی را تعیین کرد که 100 برابر منبع معتبر پایین‌تر بود.

حداکثر میزان قابل قبول روزانه برای انسان 25 میلی‌گرم بر کیلوگرم است. منبع مورد اطمینان (میلی‌گرم بر کیلوگرم) وزن بدن در روز برای یک فرد بالغ 150 پوند، این مقدار به 1750 میلی‌گرم در روز می‌رسد.

آیا مصرف سوربات پتاسیم خطری دارد؟

برخی از افراد ممکن است نسبت به سوربات پتاسیم در غذاها واکنش آلرژیک نشان دهند. این حساسیت‌ها نادر است. آلرژی به سوربات پتاسیم بیشتر در لوازم آرایشی و محصولات شخصی رایج است؛ زیرا می‌تواند باعث تحریک پوست یا پوست سر شود. با این حال، سوربات پتاسیم را با خطر کم به عنوان محرک پوست ارزیابی کرده‌اند.

اگر از سوربات پتاسیم به عنوان یک ماده خالص استفاده می‌کنید؛ به عنوان مثال در شراب‌سازی،، در صورت ریختن آن می‌تواند چشم و پوست شما را تحریک کند.

نتیجه‌گیری

افزودنی‌های غذایی به موضوعی بحث برانگیز تبدیل شده است. تحقیقات نشان داده است که سوربات پتاسیم برای اکثر مردم بی‌خطر است، اگرچه ممکن است در صورت استفاده در محصولات مراقبت شخصی باعث ایجاد برخی از حساسیت‌های پوستی شود.