بهترین زمان برای مصرف ویتامین سی یا اسکوربیک اسید

بهترین زمان برای مصرف ویتامین سی یا اسکوربیک اسید

بهترین زمان برای مصرف ویتامین سی یا اسکوربیک اسید

بهترین زمان برای مصرف ویتامین سی یا اسکوربیک اسید 861 574 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

ویتامین C یا همان اسکوربیک اسید درواقع یکی از انواع ویتامین‌های محلول در آب است که بدن خودش قادر به ساختن آن نیست و باید حتما از طریق غذا تامین شود. اسید اسکوربیک را می‌توان شده‌ترین آنتی اکسیدان موجود در بازار دانست که برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی و مراقبت بهتر از پوست مفید است. از طرفی این مکمل یکی از پرطرفدارترین مکمل‌های موجود در بازار هم هست. این ویتامین در شکل‌های مختلفی مانند قرص جوشان، قرص جویدنی، آمپول و پودر در دسترس است که به نسبت نوع نیازتان می‌توانید هر کدام را تهیه کنید. با مصرف این ویتامین به واسطه بهبود و تقویت سیستم ایمنی از بروزبسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کنید و حتی روند ترشح کلاژن را بهبود می‌دهید تا آسیب بافت‌ها و زخم‌های پوستی سریع‌تر درمان شوند. این ویتامین حتی برای نارسایی‌ها و مشکلات قلبی هم مفید است و به سلامت شاهرگ‌ها و بهبود فشار خون کمک می‌کند. همچنین روند گردش خون به سمت مغز را افزایش داده و سلامت استخوان در افراد مسن را تضمین می‌کند.  اگر بهترین زمان برای مصرف هر مکمل را بشناسید می‌توانید بازده آن مکمل را افزایش داده و مزایای بیشتری از آن دریافت کنید همچنین می‌توانید عوارض احتمالی از سو مصرف مکمل را کاهش دهید. در این مقاله می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم و ببینیم که بهترین زمان برای مصرف ویتامین C چه زمانی است.

فهرست این مقاله (با کلیک روی هر عنوان به محتوای مورد نظر هدایت می‎‌شوید) مخفی کردن

قرص یا قرص جوشان یا پودر ویتامین C؟

ویتامین C در شکل‌ها و انواع مختلفی مانند پودر، سرم، قرص معمولی، قرص جویدنی و قرص جوشان، آمپول و غیره در بازار وجود د دارند. هر کدام از این موارد را می‌توانید به نسبت نیازی که دارید، استفاده کنید. پرفروش‌ترین انواع ویتامین C موجود در بازار قرص‌ها و پودر این ویتامین هستند. به نظر شما کدام شکل از این ویتامین کاربرد بیشتری برای شما دارد؟

مکمل ویتامین C به شکل قرص ساده یا قرص جوشان تولید می‌شود. هر کس می‌تواند روزانه تا 2000 میلی گرم ویتامین C مصرف کند. البته افراد سیگاری بهتر است 35 میلی گرم بیشتر استفاده کنند تا تاثیر این قرص شامل حال آن‌ها هم بشود. در مقایسه بین قرص ویتامین C و قرص جوشان باید گفت که هر دو شکل ویتامین C جذب خوبی دارند اما قرص جوشان ممکن است روی معده تاثیر منفی داشته باشد و باعث رفلاکس معده یا درد و ناراحتی معده شود. به همین خاطر است که  پزشکان اکثرا استفاده از قرص ساده ویتامین C را پیشنهاد می‌کنند. همچنین بهتر است که همراه این ویتامین آب زیادی مصرف نکنید. چرا که خود ویتامین C از انواع ویتامین‌های محلول در آب است.

پودرهای ویتامین C هم ساشه‌های پودر هستند که باید در یک لیوان آب حل شده و استفاده شوند. این شکل از ویتامین سی معمولا به شکل اسموتی، شیک و آب میوه استفاده می‌شوند. اگر ورزشکار هستید و می‌خواهید شیک‌ها و اسموتی‌های مقوی استفاده کنید، پودرهای ویتامین سی کاربرد بیشتری برای شما دارند.

بهترین زمان مصرف ویتامین سی

مانند همه مکمل‌ها زمان و شیوه مصرف ویتامین سی یا اسکوربیک اسید هم بسیار مهم است. چرا که این ویتامین در آب حل می‌شود و نیازی به چربی برای جذب کامل ندارد. پس نیازی نیست که آن را با غذا استفاده کنید. خیلی از پزشکان توصیه می‌کنند که ویتامین سی همراه با غذا استفاده شود چرا که ممکن است مشکلات و ناراحتی‌های معده را در پی داشته‌باشد.

به خصوص اگر این ویتامین را در دوزهای بالا استفاده می‌کنید، ممکن است معده شما بعد از مصرف کمی درد بگیرد و در موارد جدی‌تر مانند کسانی که مشکلات گوارشی دارند، ممکن است دچار نفخ یا اسهال و انقباض شکم شوید. توصیه ما این است که این ویتامین را همراه با وعده‌های غذایی یا بعد از آن استفاده کنید. بیشتر افراد ترجیح می‌هند که این مکمل را صبح‌ها استفاده کنند.

جالب است بدانید که استفاده از ویتامین C بعد از ورزش می‌تواند تاثیرات سو داشته باشد. چرا که مصرف این ویتامین به خصوص در دوزهای بالا می‌تواند از دم کردن عضلات و بزرگ‌تر شدن آن‌ها بعد از یک برنامه ورزشی، جلوگیری کند. محققان تاکید می‌کنند که برای استفاده از مکمل ویتامین سی حداقل باید 6 ساعت از زمان ورزش‌تان گذشته باشد.