کاربرد اسید سیتریک برای تمیز کردن پارچه لباس و ملحفه

کاربرد اسید سیتریک برای تمیز کردن پارچه لباس و ملحفه

کاربرد اسید سیتریک برای تمیز کردن پارچه لباس و ملحفه

کاربرد اسید سیتریک برای تمیز کردن پارچه لباس و ملحفه 860 573 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

آیا می‌دانستید که شما می‌توانید از اسید سیتریک به عنوان تمیزکننده و پاک‌کنندۀ پارچه، لباس و محلفه استفاده کنید؟ آیا می‌دانستید که اثر مثبت اسید سیتریک دقیقاً به همان اندازه‌ای است که مواد رسوب‌زدای شیمیایی عمل می‌کنند؟ علاوه‌بر آن، راحتی استفاده از سیتریک اسید نیز برای تمیزکردن لباس و پارچه، دقیقاً مانند راحتیِ همان مواد شیمیایی است که پیش از این استفاده می‌کردید. از کاربردهای استفاده از اسید سیتریک می‌توان به نرم‌کنندگیِ پارچه و لباس و همچنین پاک‌کنندگی و لکه‌بریِ سرویس بهداشتی و دیگر سطوح اشاره کرد. در این مطلب به بررسی کاربرد اسید سیتریک برای تمیز کردن پرداخته شده است.

سیتریک اسید، راهکاری نوین برای تمیزکردن پارچه و لباس

همان‌طور که شاید خودتان نیز متوجه شده باشید، امروزه در ذهن مردم آگاهی از سبک زندگیِ سازگارتر با محیط زیست نه تنها در مورد خوراک و مواد غذایی، لباس و پوشاک تغییر کرده است، بلکه در زمینه‌های پاکیزگی و تمیزکردن وسایل و پارچه‌ و لباس نیز رو به دگرگونی‌های سازنده‌تری رفته است.

شرکت‌های تولیدکنندۀ وسایل و مواد تمیزکننده، نگاه خود را به سمت تولید محصولاتی لطیف‌تر و همچنین مسئولانه‌تر برده‌اند. نگاهی که می‌تواند در آینده‌ای سالم و عاری از مواد شیمیایی مضر و جایگزینیِ آن‌ها با موادی مثل اسید سیتریک نقش واضحی داشته باشد.

اسید سیتریک چه مزیت‌هایی را نسبت به دیگر مواد شیمیاییِ پاک‌کننده دارد؟

اولین مزیت سیتریک اسید در پاک‌کردن لباس و پارچه، این است که مواد شیمیایی ناسالم و مضر هستند. ترکیباتی که در مواد شیمیایی تمیزکننده وجود دارد، علاوه‌بر شخص مصرف‌کننده می‌توانند بر محیط زیست نیز اثر مخرب و نامطلوبی برجای بگذارند. این در حالی است که اسید سیتریک از ترکیبات شیمیایی مضر درست نشده و مصرف آن به هیچ عنوان اثرات ناخواستۀ جانبیِ مواد شیمیایی را به دنبال ندارد.

مزیت دوم اسید سیتریک نسبت به محصولات شیمیایی این است که قیمت مناسب‌تری دارد. علاوه‌بر آن هزینه‌های جانبی تخریب محیط زیست را به دنبال ندارد.

به عنوان سومین مزیت سیتریک اسید در پاک‌کردن ملحفه و لباس می‌توان به این موضوع اشاره کرد که شما در هنگام تهیه و استفاده از اسید سیتریک، به‌جای این با فهرست بلندبالایی از مواد شیمیایی گوناگون مورد استفاده در یک محصول سر و کله بزنید، تنها با یک ترکیب ساده سر و ‌کار دارید که به‌عنوان یک چاره‌سازِ خانگی در سرتاسر جهان شناخته شده است.

مزیت دیگر اسید سیتریک این است که ویژگیِ تمیزکنندگیِ آن صرفاً به پاک‌کردن پارچه، لباس و یا محلفه و استفاده‌های داخل خانه چون رسوب‌زداییِ کتری، ماشین لباسشویی و دیگر وسایل محدود نمی‌شود و در بیرون از خانه نیز بسیار کاربردی است.

اما مراقب باشید!

در کنار همۀ مزایایی که از اسید سیتریک در پاک‌کردن پارچه و لباس و دیگر اقلام گفته شد، نباید از یاد رود که این ماده در اصل چیست.

نام اسید سیتریک مقدم بر مزیت‌های استفاده از آن است، زیرا این مادۀ به‌ظاهر نامحسوس، هنوز باز هم یک اسید است. بنابراین، در میزان غلظت آن دقت کنید و از تماس چشمی جداً خودداری کنید!

همچنین در صورتی که پوست حساسی دارید، توصیه می‌کنیم از دستکش پلاستیکیِ استاندارد و مقاوم استفاده کنید!

کمی بیشتر دربارۀ سیتریک اسید

اسید سیتریک به دو صورت پودر و مایع در بازار موجود است. برای جلوگیری از استفاده از پسماندهای پلاستیکیِ تجزیه‌ناپذیر، توصیه می‌کنیم نوع پودری آن را انتخاب و برای تمیزکردن لباس و ملحفه استفاده کنید.

پودر اسید سیتریک اغلب در کاغذ بسته‌بندی می‌شود و به صورت فله در دسترس است، در حالی که شکل مایع آن بیشتر در بطری‌های پلاستیکی بسته‌بندی می‌شود.

آیا شستن لباس و پارچه‌های طبیعی و مصنوعی با اسید سیتریک امکان‌پذیر است؟

اگر بخواهیم خلاصه بگوییم بله، شستن لباس و پارچه‌هایی که دارای الیاف طبیعی یا مصنوعی هستند با استفاده از سیتریک اسید ممکن است.

شما برای تمیزکردن لباس‌ و پارچه‌های نخی، پنبه‌ای و کتانی مجوز استفاده از اسید سیتریک را دارید اما بایستی بدانید که سایر بافت‌ها را نبایستی با سیتریک اسید تمیز کنید.

ممکن است محصولاتی با عنوان اسید سیتریکِ “لیمو” را دیده باشید. چنین محصولاتی لباس و پارچه‌های سفید را به خوبی تمیز می‌کنند و اصطلاحاً مانند روز اولش به شما تحویل می‌دهند. اگر پارچه‌های سفید دچار لکه‌های زردی شده باشند، اسید سیتریک پوشش زردرنگ را از آن‌ها جدا می‌کند و در نهایت پاکیزگی به شما می‌دهد.

نکته: باید دقت شود که اگر میزان مادۀ مصرفی رعایت نشود و بیشتر از حد ممکن باشد، می‌تواند به الیاف آن بافت پارچه‌ای آسیب برساند.

دو توصیۀ مهم به هنگام تمیزکردن پارچه، لباس و ملحفه

در این‌جا به دو توصیه دربارۀ استفاده از سیتریک اسید برای تمیزکردن پارچه، لباس و ملحفه می‌پردازیم.

توصیۀ اول:

اولین مورد دربارۀ موضوع «آب سخت» است. این توصیه برای ساکنان مناطقی مناسب است که آب آنان حاوی درصد بالایی از نمک و دیگر املاح است که لباس‌های کتانیشان در تعامل با آن به سرعت پوششی مایل به خاکستری یا زرد پیدا می‌کند و در هنگام لمس‌کردنشان باعث ایجاد احساس ناخوشایندی می‌شوند.

حدود یک بار در ماه اقلام سفید خود را با استفاده از اسید سیتریک بشویید. مقدار مصرف برای شستشوی 2 کیلوگرم پارچۀ کتانی، میزان 1 قاشق غذاخوری اسید سیتریک است. این ماده آب را نرم می‌کند، پارچه را حالت می‌دهد و به‌عنوان یک سفیدکنندۀ نرم و لطیف بر روی پارچه عمل می‌کند.

توصیۀ دوم:

مورد دوم دربارۀ لباس‌هایی است که زرد شده‌اند. اگر متوجه شدید که لکه‌های زرد رنگی روی لباس و یا پارچۀ سفید و کتانی ظاهر شده است، 1 قاشق چایخوری اسید سیتریک را به پودر لباسشویی معمولی خود اضافه کنید و سپس شستشوی معمولی و استاندارد خود را انجام دهید. اگر در برخی از موارد زردی به‌طور کامل از بین نرفت، می‌توانید این کار را تکرار کنید. اما این کار بیشتر یک اقدام پیشگیرانه است، نباید اغلب اوقات به آن متوسل شد.

اسید سیتریک را از کجا تهیه کنیم؟

همان‌طور که ذکر کردیم اسید سیتریک به دو صورت خشک(پودر) و مایع(آب‌دار) در بازار موجود است. شما می‌توانید انواعی از اسید سیتریک را با هدف‌های مختلف تمیزکردن پارچه و لباس و ملحفه و همچنین رسوب‌زدایی از فروشگاه بزرگ زکیّه ‌تجارت خرید نمایید. در هنگام خرید اسید سیتریک از زکیّه ‌تجارت، ضایعات و پسماندهای تجزیه‌ناپذیرِ غیرضروری صرفه‌جویی و حذف شده‌اند و محصولات در قالب دوستدارانه با محیط زیست به مشتریان عزیز ارائه می‌شود.

گروه بازرگانی زکیّه تجارت با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت و همچنین همراه داشتن خدمات پس از فروش توانسته است قدم مهمی را در ارائۀ بهترین محصولات و در نتیجه کسب رضایت مشتریان عزیز بردارد.