مصرف سوربات پتاسیم برای بدن مضر است؟

ضرر مصرف سوربات پتاسیم برای بدن

مصرف سوربات پتاسیم برای بدن مضر است؟

مصرف سوربات پتاسیم برای بدن مضر است؟ 785 561 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

سوربات پتاسیم که یک افزودنی مواد غذایی سالم و غیر سمی است چه عوارضی برای بدن دارد؟ ما در این مقاله قصد داریم مشکلات سلامتی درازمدت و عوارض جانبی را که این ماده ایجاد می‌کند بررسی کنیم. درحالی‌که سوربات پتاسیم را می‌توان به‌طور طبیعی تهیه کرد رایج‌ترین روش تولید سوربات پتاسیم از طریق روش‌های مصنوعی است به‌طور خاص با خنثی کردن اسید سوربیک با پراکسید هیدروژن. نتیجه ترکیبی مشابه با ترکیب موجود در طبیعت است. سوربات پتاسیم یک پودر سفید بلوری، دانه‌ای با طعم و بوی خنثی است که به‌سادگی آب را جذب می‌کند. فعالیت این ماده با کاهش مقدار PH افزایش می‌یابد. در ادامه با ضرر مصرف سوربات پتاسیم برای بدن آشنا خواهیم شد.

کاربرد سوربات پتاسیم چیست؟

این ماده شیمیایی برای جلوگیری از رشد قارچ‌ها به صنایع غذایی اضافه می‌شود. سوربات پتاسیم هیچ طعم یا بویی ندارد که به‌طور مصنوعی از اسید سوربیک و هیدروکسید پتاسیم تولید می‌شود. سوربات پتاسیم یک افزودنی شیمیایی است که به‌عنوان یک نگه‌دارنده در غذاها، نوشیدنی‌ها و محصولات مراقبت شخصی استفاده می‌شود. سوربات پتاسیم برای چندین دهه به دلیل خواص ضد میکروبی آن موردتوجه قرارگرفته است و یک نگه‌دارنده غذایی مؤثر است که در محصولات لبنی، شراب و شیرینی یافت می‌شود. سوربات پتاسیم می‌تواند از رشد قارچ‌ها، کپک‌ها، مخمرها و سایر پاتوژن‌های غذایی مضر جلوگیری کند.

سوربات پتاسیم در محصولات آرایشی و بهداشتی

این ماده شیمیایی علاوه بر مواد غذایی در محصولات آرایشی و بهداشتی نیز یافت می‌شود. از آن به‌عنوان یک ماده ضد میکروب و نگه‌دارنده ملایم به‌جای پارابن‌ها استفاده می‌شود. ضد آفتاب‌ها، انواع مرطوب‌کننده، انواع کرم، شامپوها و محصولات مرتبط با مو حاوی درصدی از سوربات پتاسیم به‌عنوان نگه‌دارنده هستند زیرا آن‌ها نیز مانند مواد غذایی امکان دارد آلوده شوند. این ماده معمولاً برای پوست بی‌خطر است. در موارد نادر حساسیت‌های پوستی نسبت به سوربات پتاسیم مشاهده‌شده است.

ایمنی سوربات پتاسیم

سوربات پتاسیم با توقف رشد کپک‌ها، مخمرها و قارچ‌ها ماندگاری غذاها را طولانی‌تر می‌کند. ایمنی و استفاده از آن به‌عنوان یک نگه‌دارنده در پنجاه سال گذشته موردتحقیق قرارگرفته است. سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) آن را در صورت استفاده مناسب به‌طورکلی ایمن می‌شناسد. هنگامی‌که سوربات پتاسیم را به‌عنوان یک افزودنی غذایی می‌خورید به‌صورت بی‌ضرر از سیستم شما به‌عنوان آب و دی‌اکسید کربن عبور می‌کند و در بدن شما جمع نمی‌شود. برخی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک به سوربات پتاسیم موجود در غذاها داشته باشند. این آلرژی‌ها نادر هستند. آلرژی به سوربات پتاسیم بیشتر در لوازم‌آرایشی و محصولات شخصی رایج است. جایی که می‌تواند باعث تحریک پوست یا پوست سر شود. بااین‌حال سوربات پتاسیم را با خطر کم به‌عنوان یک محرک پوست ارزیابی کرده است. اگر از سوربات پتاسیم به‌عنوان یک ماده خالص استفاده ‌می‌کنید مثلاً در شراب سازی، در صورت ریختن آن می‌تواند چشم و پوست شما را تحریک کند.

انتخاب‌هایی که برای شما سالم هستند

برچسب مواد غذایی خود را با دقت بخوانید. ازآنچه در غذای شما است آگاه باشید. حتی اگر سوربات پتاسیم و سایر افزودنی‌ها بی‌خطر در نظر گرفته شوند می‌توانید با خوردن غذاهای فرآوری شده کمتر از آن‌ها اجتناب کنید. اگر فکر می‌کنید به سوربات پتاسیم حساسیت دارید ببینید آیا واکنش‌های آلرژیک شما با قطع مصرف یا استفاده از اقلام حاوی این افزودنی از بین می‌رود یا خیر. تحقیقات نشان داده است که سوربات پتاسیم برای اکثر افراد برای خوردن بی‌خطر است اگرچه ممکن است هنگام استفاده در محصولات مراقبت شخصی باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی شود.

نتیجه‌گیری

سوربات پتاسیم نه‌تنها برای بدن ایمن در نظر گرفته‌شده است بلکه به محافظت از مصرف‌کنندگان در برابر برخی از مشکلات بالقوه بسیار تند و زننده کمک می‌کند. طبق FDA و CSPI سوربات پتاسیم به‌طورکلی به‌عنوان یک ایمن برای مصرف توصیه می‌شود. این ماده که به‌عنوان یک افزودنی و نگه‌دارنده غذایی تعریف می‌شود در مقادیر بسیار کم استفاده می‌شود. USDA خاطرنشان می‌کند اگرچه مقدار خالص بسته به سازنده متفاوت است. قانون فدرال حکم می‌کند که یک محصول نمی‌تواند بیش از 0.3 درصد وزنی سوربات پتاسیم داشته باشد. درمجموع احتمال ایجاد عوارض جانبی مضر سوربات پتاسیم بسیار کم است؛ اما اگر علائم یک واکنش آلرژیک احتمالی را تجربه کردید (مانند سوزن سوزن شدن، دهان، تورم، خارش یا کهیر) خوردن یا استفاده از محصول را متوقف کنید. همیشه برای واکنش‌های آلرژیک شدید مانند تورم صورت یا مشکلات تنفسی به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

مریم ابولی

1 دیدگاه
  • نگهدارنده های دیگری که به جای سوربا پتاسیم در تولید محصولات بهداشتی و آرایشی میشه استفاده کرد چه چیزهایی هستند؟