خواص اسید سیتریک برای سلامت پوست و مو

فواید اسید سیتریک برای پوست و مو

خواص اسید سیتریک برای سلامت پوست و مو

خواص اسید سیتریک برای سلامت پوست و مو 749 562 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

واضح است که سلامت پوست و مو برای همه افراد امری مهم است. افراد در طول دوران زندگی خود و در هر دوره‌ای به فکر سلامت پوست و موی خود هستند. ممکن است راه‌های زیادی را نیز امتحان کنند اما باید از اثرات و همچنین عوارض هرکدام از راه‌حل‌ها آگاه باشند. یکی از روش‌ها برای سالم نگه‌داشتن پوست و مو که پیشنهاد می‌کنیم آن را حتماً امتحان کنید، استفاده درست از اسید سیتریک است. اسید سیتریک که از میوه‌ها می‌آید، خواص زیادی برای پوست و مو دارد. در این مقاله سعی کردیم از خواص این ماده با شما صحبت کنیم. برای آشنایی با این ماده و اثرات آن بر سلامت پوست و موی خود تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

اسیدتراپی چیست؟

یکی از بهترین ‌روش‌ها برای از بین بردن پوست مرده و جوان‌سازی پوست، بی‌شک اسیدتراپی است. اسیدها نقش اساسی در سلامت پوست و مو دارند، به‌گونه‌ای که از آن‌ها در محصولات زیبایی و موجود در داروخانه‌ها استفاده می‌شود. اسیدتراپی معمولاً برای آماده‌سازی پوست برای ترمیم انجام می‌گیرد.

به این معنی که پوست پس از لایه‌برداری توسط اسیدها، برای جذب مواد مغذی آماده می‌گردد. از اسیدهای مختلفی برای اسید تراپی استفاده می‌شود که اسید سیتریک یکی از آن‌ها است.

استفاده از این اسید موجب روشنایی پوست و رفع تیرگی خواهد شد. همچنین به بهبود خطوط ریز و چین‌وچروک نیز کمک خواهد کرد. در ادامه با اثرات این اسید بر روی پوست و مو به‌طور مفصل آشنا خواهیم شد. اسید تراپی را هم در خانه و هم در مراکز درمانی می‌توانید انجام دهید.

واضح اسید که تأثیرات انجام اسیدتراپی در خانه روی پوست، ممکن است کند تر از مراکز درمانی انجام گیرد. اسیدتراپی هم برای پوست و هم برای مو به‌راحتی قابل انجام است.

اسیدتراپی پوست

اسیدتراپی برای نقاط مختلف بدن قابل انجام است. پوست نواحی مختلف بدن در برخی از موارد نیاز به ترمیم دارد. از اسیدهای میوه ازجمله اسید سیتریک برای لایه‌برداری پوست صورت استفاده می‌شود. فواید اسید سیتریک برای پوست بسیار زیاد هستند که ازجمله آن‌ها می‌توان به روشن‌سازی و رفع تیرگی اشاره کرد. علاوه بر پوست صورت از این اسید برای رفع تیرگی زانو و آرنج نیز استفاده می‌شود.

اسیدتراپی مو

برخی اوقات موهای آسیب‌دیده نیز نیاز به ترمیم دارند. اسید تراپی مو، در ترمیم موها مانند پوست کمک می‌کند. البته انجام اسیدتراپی برای موها کاملاً متفاوت با اسیدتراپی پوست است. در این فرایند موها را با مواد اسیدی پوشانده و با این کار، شکستگی مو، زبری و وزی مو را رفع می‌کنند. درنهایت موها صاف و لطیف خواهند شد.

خواص اسید سیتریک برای سلامت پوست و مو

اثرات و فواید اسید سیتریک روی پوست

اسید سیتریک برای پوست مزایای مختلفی را ارائه می‌دهد که می‌تواند برای از بین بردن مشکلات پوستی مورداستفاده قرار گیرد. اسید سیتریک برای همه سنین و انواع پوست مناسب است و یک ترکیب حمایتی ایده آل برای افزودن به محصولات زیبایی و مراقبت از پوست است. فواید این نوع اسید را در ادامه آورده‌ایم:

 • اسید سیتریک پوست را لایه‌برداری می‌کند، درنتیجه منافذ را مسدود می‌کند و سلول‌های مرده پوست را از سطح پوست خارج می‌کند. این به‌نوبه خود باعث رشد جدید پوست می‌شود که می‌تواند لکه‌های پیری، جای جوش و لکه‌ها را از بین ببرد. همچنین از تجمع سلول‌های مرده که منجر به ایجاد جوش‌های سرسیاه و لکه‌های خشک می‌شود جلوگیری می‌کند.
 • اسید سیتریک به‌عنوان تنظیم‌کننده PH شناخته‌شده است. از آن در محصولات زیبایی استفاده می‌شود تا مطمئن شوید این محصول خیلی اسیدی نیست. همچنین مشخص‌شده است که سطح PH پوست را متعادل می‌کند که به عملکرد سالم پوست کمک می‌کند.
 • ازآنجایی‌که اسید سیتریک به عملکرد سالم پوست کمک می‌کند، می‌تواند آسیب ناشی از اشعه ماوراءبنفش ناشی از نور خورشید را ترمیم کند.
 • اسید سیتریک سرشار از آنتی‌اکسیدان است. این خاصیت به محافظت از پوست در برابر عوامل ناشناخته که ممکن است روزانه ناگزیر با آن‌ها روبرو شوید، کمک می‌کند. این متجاوزان شامل آلودگی، سموم و غیره هستند.
 • باعث درخشندگی و نرم شدن پوست می‌شود.
 • اسید سیتریک می‌تواند به تعادل رنگ پوست کمک کند.
 • با هدف قرار دادن مرطوب‌کننده پوست، خطوط و چین‌وچروک‌های ریز را کاهش می‌دهد.

نکات استفاده از اسید سیتریک روی پوست

این سؤال را باید از ما بپرسید که آیا چگونه می‌توانم اسید سیتریک را در برنامه مراقبت از پوست خود قرار دهم؟ اگر قبلاً هرگز از اسید سیتریک استفاده نکرده‌اید، یک تست PH انجام دهید تا ببینید واکنش پوست شما به این ماده چگونه است.

اگر بعد از چند ساعت متوجه تغییرات غیرطبیعی در بافت پوست خود مانند قرمزی، بثورات و غیره شدید تا زمانی که با متخصص پوست مشورت نکنید از این ماده استفاده نکنید. اگر پوست شما تحت تأثیر آن قرار نگرفته است، اسید سیتریک را به‌آرامی در برنامه مراقبت از پوست خود وارد کنید. اگرچه خرید محصولات از فروشگاه آسان‌تر است، اما می‌توانید از طریق دستورالعمل‌های خانگی نیز از مزایای اسید سیتریک استفاده کنید.

آیا اسید سیتریک برای انواع پوست مناسب است؟

اسید سیتریک برای اکثر کاربران یک گزینه امن است. بااین‌حال، غلظت اسید سیتریک در رژیم شما باید متناسب با نوع پوست شما باشد. افرادی که پوست چرب دارند می‌توانند غلظت‌های بیشتری را نسبت به افرادی که پوست خشک و حساس دارند تحمل کنند. استفاده از اسید سیتریک به افرادی که دارای پوست حساس هستند توصیه نمی‌شود.

اثرات و فواید اسید سیتریک روی مو

جالب است بدانید که لیمو نه‌تنها برای مراقبت از پوست مفید است، بلکه در مراقبت از مو نیز مفید است. ازآنجاکه موها و پوست ما دارای طبیعت کمی اسیدی هستند، اکثر شامپوها و نرم‌کننده‌های موجود در بازار قلیایی یا خنثی هستند. شستشوی اسیدی برای موهای شما مفید است زیرا موهای شما را زیبا، براق و نرم می‌کند. در ادامه به اثرات و فواید اسید سیتریک روی مو اشاره‌کرده‌ایم:

 • فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند. اسید سیتریک با بهبود گردش خون در پوست سر، فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند. این پودر دارای عملکرد گرم‌کننده پوست سر است و بنابراین پس از استفاده به دلیل تأثیر گرما، گردش خون در پوست سر افزایش می‌یابد که به‌نوبه خود فولیکول‌های مو شما را تغذیه کرده و آن را تحریک می‌کند. درنتیجه رشد مو را تقویت می‌کند.
 • بهبود وضعیت پوست سر. اسید سیتریک همچنین به‌عنوان لایه‌بردار در بسیاری از محصولات مراقبت از مو استفاده می‌شود. این به حذف سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند که منافذ را مسدود کرده و باعث سلامت پوست سر می‌شود. پوست سر سالم باعث رشد موهای زیبا و براق می‌شود.
 • تسکین خارش سر. مو و پوست سر کمی ماهیت اسیدی دارند و بیشتر محصولات مراقبت از مو قلیایی یا خنثی هستند. هنگامی‌که قلیائیت افزایش می‌یابد، به پوست سر و موهای شما آسیب می‌رساند و مسائل مختلف مراقبت از مو را پیش می‌برد. شستشوی آب‌اسیدی که دارای اسید سیتریک رقیق‌شده با آب است، برای حفظ اسیدیته پوست سر و مو مفید است.
 • اسید سیتریک دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است و به همین دلیل در تقویت فولیکول‌های مو بسیار مؤثر است و درنتیجه از شکستگی و نازک شدن موها جلوگیری می‌کند.
 • اسید سیتریک موهای شما را براق می‌کند. استرهای تشکیل‌شده از اسید سیتریک یک پوشش محافظتی نازک روی سطح تارهای شما ایجاد می‌کنند که مانع از دست رفتن رطوبت رشته‌ها می‌شود و آن را براق و هیدراته جلوه می‌دهد.
 • اسید سیتریک به‌عنوان سفیدکننده یا اکسیدکننده طبیعی عمل می‌کند و هنگامی‌که در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، روند سفید شدن را تسریع می‌کند. تأثیر روشن شدن موها در موهای بلوند و قهوه‌ای روشن بیشتر مشهود است. این ماده با کاهش شیمیایی رنگ‌دانه ملانین عمل می‌کند.
 • اسید سیتریک سطح PH پوست سر را متعادل می‌کند زیرا محصولات دیگر مراقبت از مو قلیایی هستند؛ بنابراین اسید سیتریک در بسیاری از محصولات مراقبت از مو برای کاهش PH محصولات مراقبت از مو استفاده می‌شود و به اسیدی شدن پوست سر شما کمک می‌کند. درنتیجه PH پوست سر شما تنظیم‌شده و وضعیت پوست سر شما بهبود می‌یابد.
 • اسید سیتریک برای از بین بردن چربی اضافی از پوست سر مفید است. باعث کاهش تجمع روی پوست سر و مو می‌شود و درنتیجه باعث سلامت پوست سر و موهای زیبا می‌شود.

به دلیل این خواص مفید اسید سیتریک به‌طور گسترده در بسیاری از محصولات مراقبت از مو مانند شامپو، نرم‌کننده، ماسک مو، ماسک سر، اسپری مو و … استفاده می‌شود که موهای شما را نسبتاً نرم، صاف و براق می‌کند.

عوارض اسید سیتریک برای پوست و مو

اسید سیتریک در حفظ سلامت پوست، مو و سلامت کلی مؤثر است؛ اما هر چیزی بیش‌ازحد می‌تواند اثر مخرب داشته باشد. در مورد اسید سیتریک نیز همین‌طور است. هنگامی‌که در حد اعتدال مصرف شود، اسید سیتریک موهای شما را به‌طور فزاینده‌ای نرم، صاف و براق می‌کند و ضخامت و حجم را به موهای شما می‌افزاید.

اسید سیتریک اضافی می‌تواند موهای شما را خشک، شکننده و ضعیف کند. همچنین استفاده بیش‌ازحد موهای طبیعی شما را از بین می‌برد و باعث می‌شود کدر و بی‌روح به نظر برسد.

علاوه بر آن می‌تواند پوست سر را خشک، پوسته‌پوسته و مستعد شوره کند. این ماده ممکن است برای افرادی که دارای پوست حساس هستند بسیار قوی باشد. در برخی موارد می‌تواند باعث تحریک شدید پوست و همچنین سوزش چشم شود. در صورت مشاهده علائم خارش یا سوزش، بلافاصله مصرف آن را قطع کرده و به دنبال کمک پزشکی باشید.

استفاده از اسید سیتریک در محصولات آرایشی

به‌عنوان یک ماده خام پرکاربرد، اسید سیتریک در بسیاری از محصولات متداول در صنایع و بخش‌های مختلف استفاده می‌شود. در لوازم‌آرایشی و مراقبت‌های شخصی، اسید سیتریک به‌عنوان یک ماده آرایشی مقرون‌به‌صرفه است که اغلب برای ساخت بمب حمام و کاهش PH محصولات استفاده می‌شود.

سطح PH فرمولاسیون مراقبت از پوست یک عامل بسیار مهم در تعیین کیفیت و ایمنی است. PH ایده آل باعث می‌شود محصولات ایمن‌تر، دل‌پذیرتر و کمتر تحریک‌کننده برای استفاده شوند.

اسید سیتریک به پایداری محصول و طول عمر کمک می‌کند. اسید سیتریک با کمک به تثبیت PH فرمولاسیون می‌تواند طول عمر محصولات آرایشی را افزایش دهد. اسید سیتریک دارای خواص پاک‌کنندگی و ضد پیری پوست است. اسید سیتریک موجود در شامپوها با کاهش موخوره، ظاهر مو و حالت پذیری آن را بهبود می‌بخشد.

لایه‌برداری از پوست با اسید سیتریک

اسید سیتریک در مراقبت از پوست در درجه اول به‌عنوان لایه‌بردار و آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند. این یک AHA یا آلفا هیدروکسی اسید است و می‌تواند در فرمولاسیون لایه‌برداری استفاده شود تا به حذف سلول‌های مرده و کثیفی پوست کمک کرده و پوست تازه، نرم و صاف را نشان دهد.

آن‌ها همچنین می‌توانند ظاهر زخم‌ها، لکه‌ها و سایر مشکلات رنگ‌دانه‌ای را کاهش دهند و درنتیجه چهره فرد را بهبود بخشند. به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان محافظ، اسید سیتریک از پوست در برابر اثرات آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند و همچنین به تقویت و سفت شدن پوست کمک می‌کند.

ضایعات پوستی معمولاً هرماه یا بیشتر خود را ترمیم می‌کنند؛ اما مواردی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و پیری می‌تواند این روند را کند، کند. در اینجاست که لایه‌برداری مفید است.

کنترل چربی پوست با اسید سیتریک

سیتریک اسید علاوه بر موارد گفته‌شده ترشح غدد چربی را نیز تنظیم می‌کند. به همین دلیل است که برای کاهش چربی پوست و مو تجویز می‌شود. معمولاً در لوسیون‌های بدن و شامپوها از اسید سیتریک به‌عنوان ضد شوره و ضد چربی مو استفاده می‌شود.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود موها کدر و بدحالت به نظر برسند، ترشح بیش‌ازحد غدد چربی در پوست سر است. اسید سیتریک با لایه‌برداری طبیعی که انجام می‌دهد موجب جذب بهتر ویتامین و مواد مؤثر شامپو در کف سر خواهد شد.

درمان جوش با استفاده از اسید سیتریک

جوش یک عفونت باکتریایی پوست است که در فولیکول‌های مو و غدد چربی ایجاد می‌شود. جوش‌ها معمولاً در مناطقی از بدن ایجاد می‌شوند که اصطکاک یا فشار ایجاد می‌کنند؛ مانند صورت، زیر بغل، کشاله ران، شانه‌ها و باسن. یکی از بهترین درمان‌ها برای جوش و آکنه اسیدتراپی است. اسید سیتریک با از بین بردن بافت‌های مرده به درمان جوش و حتی جای جوش و لک نیز کمک می‌کند.

سخن پایانی

استفاده از اسید سیتریک تقریباً برای همه افراد بی‌خطر است. بااین‌حال اگر دارای پوست و موی حساس، بیماری پوستی یا سایر مشکلات مربوط به سلامتی هستید، قبل از وارد شدن به محصولات و دستورالعمل‌های اسید سیتریک با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

همان‌طور که خواندیم، درحالی‌که اسید سیتریک برای پوست بسیار مفید است، استفاده بدون احتیاط می‌تواند عوارض جانبی مانند سوزش، سوزن سوزن شدن و قرمزی را در پی داشته باشد. اگر از اسید سیتریک در برنامه صبحگاهی خود استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که بعد از اتمام کار از SPF استفاده می‌کنید زیرا اسید سیتریک می‌تواند حساسیت به نور پوست شما را افزایش دهد.