استفاده از اسید سیتریک در ضدعفونی‌کننده‌ها چه فوایدی دارد؟

استفاده از اسید سیتریک در ضدعفونی‌کننده‌ها

استفاده از اسید سیتریک در ضدعفونی‌کننده‌ها چه فوایدی دارد؟

استفاده از اسید سیتریک در ضدعفونی‌کننده‌ها چه فوایدی دارد؟ 842 562 شرکت بازرگانی زکیّه تجارت، نماینده فروش اسید سیتریک و آبدار

اسید سیتریک به خاطر ماهیت اسیدی و طعم ترش آن به‌عنوان طعم‌دهنده و نگه‌دارنده به‌خصوص در نوشیدنی‌ها غیر الکی و آب‌نبات‌ها استفاده می‌شود. همچنین به‌عنوان تثبیت‌کننده یا نگه‌دارنده داروها و ضدعفونی‌کننده ویروس‌ها و باکتری‌ها نیز کاربرد دارد. در این مطلب به بررسی فواید استفاده از اسید سیتریک در ضدعفونی‌ها پرداخته‌ایم.

اسید سیتریک چیست؟

اسید سیتریک یا جوهر لیمو (H8O76C) اولین بار در سال 1784 توسط محقق سوئدی از آب‌لیمو کشف شد و تا دهه 1900 تنها اسیدسیتریک را از آب‌لیمو گرفته می‌شد از آن زمان به بعد محققان طی بررسی‌های انجام‌شده متوجه شدند می‌توان اسیدسیتریک را به‌طور مصنوعی از کپک سیاه آسپرژیلوس نایجر؛ که هنگام تغذیه اسید سیتریک تولید می‌کند؛ به دست آوردند.

منابع طبیعی اسید سیتریک

اسیدسیتریک یک اسید ضعیف است که در تمام مرکبات یافت می‌شود مرکباتی که حاوی اسیدسیتریک هستند آب‌لیمو، لیمو، پرتقال و میوه و سبزیجات دیگر حاوی اسیدسیتریک طبیعی هستند، البته فقط مرکبات ترش حاوی اسیدسیتریک نیستند گیاهان و حیوانات آثار کمی از آن دارند. مواد غذایی بسته‌بندی‌شده و غیر غذایی، مانند محصولات آرایشی و بهداشتی و تمیزکننده‌ها ضدعفونی‌کننده‌ها حاوی اسیدسیتریک هستند.

منابع مصنوعی اسید سیتریک

ویژگی منحصربه‌فرد اسیدسیتریک باعث شده است که اسیدسیتریک به یک افزودنی بسیار مهم در صنایع مختلف تبدیل شود، به‌طوری‌که می‌توان گفت تقریباً 70 درصد مواد غذایی و نوشیدنی 20 درصد مواد دارویی 10 درصد مواد تمیزکننده را اسیدسیتریک تشکیل می‌دهند. اسید سیتریک در ضدعفونی‌کننده‌ها یک عامل ویروس‌کش، کلاتور، باکتری‌کش، قارچ‌کش و ضد انعقاد، خون‌ساز است.

فواید استفاده از اسید سیتریک در ضدعفونی‌کننده‌ها

اسیدسیتریک یک ضدعفونی‌کننده در برابر باکتری ویروس است که از اسید سیتریک در بیماری نورواک ویروس که دلیل اصلی بیماری ناشی از مواد غذایی است، استفاده می‌شود. از این اسید به‌عنوان ضدعفونی‌کننده و تمیزکننده برای از بین بردن آلودگی‌ها از بین بردن کلسیم صابون، لکه‌های آب سخت، آهک و زنگ‌زدگی‌ها نیز استفاده می‌شود و همچنین موارد دیگر مانند: پاک‌کننده‌های فرش، صابون‌های ظرف، شوینده‌های لباسشویی، خوشبوکننده هوا و… .

و ازآنجایی‌که اسیدسیتریک برخی از باکتری ویروس‌ها را از بین می‌برد، این ماده در اسپری حشرات، محصولاتی که قارچ یا جلبک‌ها را از بین می‌برد ضدعفونی‌کننده دست و برخی از بافت‌هایی که برای دمیدن بینی است استفاده می‌شود.

نکاتی در مورد ضدعفونی کردن با اسید سیتریک

«از مواد شوینده غیر سمّی یا موادی که حاوی اسید سیتریک هستند استفاده کنید.»

یک پاک‌کننده قوی که حاوی اسید سیتریک است را استفاده کنید تا سخت‌ترین لکه‌ها را از بین ببرد.

ضدعفونی کردن منازل با اسید سیتریک بسیار آسان است؛ زیرا این ماده در پاک‌کننده‌ها استفاده می‌شود و این اسید به عنوان ماده تمیزکننده معجزه‌آسا معروف است.

توالت خود را با اسید سیتریک ضدعفونی کنید:

سرویس بهداشتی جایی است که همیشه باید تمیز و عاری از آلودگی باشد. شما می‌توانید به‌جای استفاده از محصولات معمولی و شیمیایی از محصولات حاوی اسیدسیتریک که اسید قوی هستند استفاده کنید.

دوش، وان، سینک ظرف‌شویی و کانتر را با این ماده تمیز کنید:

مایع ضدعفونی‌کننده حاوی اسید سیتریک، باعث از بین بردن باکتری‌ها می‌شود. برای ضدعفونی کردن سطوح آن را اسپری کنید و بگذارید حداقل 20 ثانیه بماند، سپس آب‌کِشی بفرمایید.

«بدون آسیب وارد شدن به ریه‌ها باکتری‌ها سطوح خود را از بین ببرید.»

اکثر مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده حاوی مواد شیمیایی هستند و اکثر مردم هنگام تمیز کردن وان دوش و حمام نفس خود را حبس می‌کنند؛ چون این ماده سمی است اما مایع‌های ضدعفونی‌کننده حاوی اسید سیتریک بدون هیچ ماده شیمیایی تمام باکتری‌ها را از بین می‌برد؛ چراکه این ماده با کاهش دادن PH باکتری‌ها، باعث می‌شود کپک، قارچ و باکتری‌ها را از بین بروند.

کاربرد اسید سیتریک در ضدعفونی کننده ها

ضدعفونی‌کننده خوب خصوصیات ذیل را باید داشته باشد

1. طیف گسترده داشته باشد و بتواند گستره وسیعی فعالیت ضد میکروبی را دارا باشد.
2. باقی‌مانده نداشته باشد و اثری روی سطوح نگذارد.
3. کم‌ترین میزان سمی بودن را داشته باشد.
4. تداوم فعالیت ضد میکروبی داشته باشد به‌گونه‌ای که باقی‌مانده آن، اثرات ضد میکروبی روی سطوح داشته باشد.
5. باید محلول در آب باشد.
6. خواص ضدعفونی‌کننده قابل قبولی داشته باشد.

خاصیت ضدعفونی‌کننده اسید سیتریک

این ماده در صابون‌ها و مواد شوینده لباسشویی استفاده می‌شود، زیرا آب توسط اسید نرم می‌شود. مهم‌ترین دلیل آن داشتن خاصیت اسید آلی، کلاتینگ و بافر کننده آن است. اسید سیتریک با خاصیت لکه بری بالا برای تمیزکننده سطوح چوبی و همچنین لکه‌ها چربی لباس مؤثر است.

مضرات استفاده از اسیدسیتریک در ضدعفونی‌کننده‌‎ها

طبق نظر سازمان غذا و دارو FDA اسید سیتریک به‌طورکلی در محصولات غذایی و غیر غذایی، ایمن شناخته می‌شود هنوز هم برخی از کارشناسان فکر می‌کنند که تحقیقات بیشتری لازم دارند.

• سوزش پوست: وقتی برای مدتی با پوست در تماس است باعث سوزش، تورم کهیر شود.
• درد و سوزش چشم: اگر اسید سیتریک وارد چشم بشود، ایجاد درد و سوزش می کند. اگر این اتفاق افتاد آن‌ها را به مدت چند دقیقه با آب بشویید؛ و اگر از لنز استفاده می‌کنید بهتر است لنز را خارج کنید.

نتیجه‌گیری

اسید سیتریک یک اسید الی ضعیف است که در مرکبات یافت می شود از این اسید به عنوان ضدعفونی کننده و پاک کننده در بسیاری از ظروف ووسایل استفاده میشود اسید سیتریک با خاصیت لکه بری بالا لکه های سخت را ازبین می برد به همین دلیل در برخی از محصولات نمیز کننده استفاده می‌شود.