اسید سیتریک در غذای سگ ها چه کاربردی دارد؟

اسید سیتریک در غذای سگ ها

اسید سیتریک در غذای سگ ها چه کاربردی دارد؟

اسید سیتریک در غذای سگ ها چه کاربردی دارد؟ 860 573 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

اسید سیتریک یا C6H8O7 در غذای سگ ها چه کاربردی دارد؟ در پاسخ به این پرسش می‌توان به دو نکته مهم اشاره کرد. این نوع اسید‌های ضعیف که در میوه‌ها و سبزیجات هم یافت می‌شوند، می‌توانند برای نگهداری، تنظیم PH و تامین انرژی استفاده شوند که در قسمت جلوتر بیشتر راجع به آن صحبت می‌کنیم. اسید سیتریک در غذای سگ مضر نیست، اما مقادیر زیاد آن می‌تواند باعث مسمومیت و برخی مشکلات گوارشی در این حیوانات شود.

غذای سگ چیست؟

اسید سیتریک در غذای سگ ها چه کاربردی دارد؟ توجه به موادی که در تهیه غذاهای حیوانات به کار رفته است، بسیار مهم می‌باشد. یکی از موضوعاتی که کمتر در نگهداری حیوانات به آن توجه می‌شود، تامین غذای آنها است. فراهم کردن غذای مناسب برای این دسته از حیوانات می‌تواند به جلوگیری از مریض شدن، کوتاهی عمر و ضعف آنها کمک کند. با این حال بسیاری از کسانی که مسئولیت نگهداری از آنها را قبول می‌کنند، در این رابطه اطلاعات صحیحی ندارند و به تدریج منجر به بیمار کردن و کاهش عمر آنها با خوراندن غذاهای بی‌کیفیت و حتی غیرمرتبط می‌کنند. از سوی دیگر، عدم توجه به شیوه نگهداری صحیح از غذای حیوانات نیز می‌تواند به تغذیه آنها صدمه بزند.

غذای سگ شامل یکسری مواد غذایی مشخص است که بهترین انتخاب‌ها در این زمینه عبارتند از: ماهی قزل آلای خشک، نان کامل، میگو، ماست، عسل. همچنین شما می‌توانید به این دسته از حیوانات غذاهای خشک نیز بدهید. این نوع منابع غذایی می‌توانند برای مدت طولانی‌تری نگهداری شوند. در ادامه با ما باشید تا به بررسی یک پرسش مهم اینکه اسید سیتریک در غذای سگ ها چه کاربردی دارد؟ بپردازیم و با تاثیراتی که این ماده بر غذای سگ‌ها می‌گذارند، آشنا شویم.

اسید سیتریک در غذای سگ ها چه کاربردی دارد؟

به طور کلی، اسید سیتریک یک نوع اسید آلی ضعیف است که می‌تواند در خوراک حیوانات و مواد غذایی کنسرو شده مانند رب به کار برود. مقدار اسیدی بودن این ماده بسیار کم است به حدی که می‌توانید آن را از میوه‌ها و سبزیجات نیز دریافت کنید. در قدم اول برای اینکه علت استفاده از اسید سیتریک در غذای سگ ها را بیان کنیم، می‌توان به دو نکته مهم اشاره کرد که عبارتند از:

  • این ماده می‌تواند در نگهداری مواد غذایی به عنوان یک ماده نگهدارنده استفاده شود. از سوی دیگر، شما می‌توانید آن را به عنوان یک ماده تنظیم کننده PH به کار ببرید.
  • کاربرد دیگر اسید سیتریک در غذاها و خوراک حیوانات، به عنوان طعم دهنده در نوشیدنی‌ها نیز می‌باشد.

نقش اسید سیتریک در غذای حیوانات خانگی

تاثیرات اسید سیتریک در غذای سگ ها چیست؟

برخی دیگر از دلایل مطرح شده برای اینکه اسید سیتریک در غذای سگ ها چه کاربردی دارد؟، به شرح زیر می‌باشند:

  • نگهدارنده چربی: شاید مهم ترین پاسخ به این پرسش، استفاده از اسید سیتریک به عنوان یک ماده نگهدارنده چربی باشد. آنتی اکسیدان‌های اسید سیتریک نیز نقش موثری در خوراک حیوانات دارند. این موارد، موادی هستند که به جلوگیری از اکسید شدن چربی‌ها و مواد محلول در چربی (از جمله ویتامین های A و E) کمک می‌کنند. هنگامی که چربی اکسید می‌شود، طعم آن خراب شده و ارزش غذایی خود را از دست می‌دهد.
  • فراهم کردن انرژی لازم برای فعالیت سلول‌ها: اسیدها به عنوان موادی هستند که انرژی لازم برای فرآیندهای سلول‌ها را تامین می‌کنند. به همین خاطر از آنها در خوراک این دسته از حیوانات استفاده می‌شود تا در برخی فعالیت‌های سلولی اعم از جذب فسفر، عملکرد روزنه، قدرت احیاکنندگی و غیره از آن استفاده گردد.
  • نگهداری از مواد غذایی: استفاده از این ماده می‌تواند در غذاهای خشکی که معمولا قابلیت نگهداری طولانی مدتی دارند، می‌تواند به عنوان ماده نگهدارنده و نیز عاملی در جلوگیری از رشد کپک‌ها باشد. صاحبان سگ و گربه عادت کرده‌اند که غذای خشک آنها برای هفته ها و ماه‌ها داشته باشند. بنابراین واضح است که استفاده از این ماده برای جلوگیری از زنده ماندن و رشد کپک‌ها یا باکتری‌ها به کار گرفته شود. این ویژگی نگهدارنده می‌تواند به ویژه در غذاهای با سطوح چربی بالا مهم باشد.

نکته: به این مورد توجه کنید که غذاهای سگ و گربه، که اغلب حاوی مقادیر قابل توجهی چربی هستند، به شدت در معرض اکسیداسیون می‌باشند. غذاهای کنسرو شده از هوادهی محافظت می‌شوند، اما غذاهای خشک برای حفظ مواد خود به آنتی اکسیدان نیاز دارند.

با پرداختن به این پرسش که اسید سیتریک در غذای سگ ها چه کاربردی دارد؟ لازم است به دو نکته مهم نیز توجه کنید:

  • اسید سیتریک در مقادیر زیاد برای این حیوانات مناسب نمی‌باشد. میوه‌هایی مانند پرتقال و نارنگی اسید سیتریک کمی دارند و معمولا تا زمانی که در مصرف آن زیاده روی نکنید برای سگ شما بی خطر هستند. اما مراقب مرکباتی به اندازه پرتقال یا نارنگی باشید. سایر غذاها با مرکبات کم که برای سگ‌ها بی خطر هستند عبارتند از یافا، گریپ فروت، پرتقال و پوملو. اگرچه این میوه‌ها مرکبات کمی دارند، اما قند بالایی داشته و فقط به عنوان میان وعده مصرف می شوند.
  • از سوی دیگر این ماده می‌تواند سیستم گوارشی سگ‌ها را تحریک کرده و عوارضی همچون اسهال و استفراغ را در آنها ایجاد نماید.
  • تحقیقات نشان داده است که غذاهای سگ که قبل از تغذیه مرطوب شده‌اند (یعنی آب یا مایع دیگری به غذا اضافه شده است) و حاوی اسید سیتریک باشند، باعث افزایش 320 درصدی خطر نفخ در مقایسه با غذاهای بدون اسید سیتریک می‌شوند.

پرسش های متداول اسید سیتریک در غذای سگ ها

در قسمت انتهایی از مقاله بررسی نقش و اهمیت اسید سیتریک در غذای سگ ها، می‌خواهیم به برخی سوالات رایج در این زمینه بپردازیم که به شرح زیر می‌باشند:

  • آیا اسید سیتریک در غذای سگ ها خطرناک است؟

نکته: برخی از افراد ممکن است در رابطه با استفاده از اسید سیتریک در غذای سگ ها این پرسش را داشته باشند که آیا استفاده از این ماده ‌خطر دارد یا خیر؟ در پاسخ باید گفت نگهدارنده‌های طبیعی از جمله اسید سیتریک می‌توانند مانند ویتامین E، رزماری و غیره بدون خطر استفاده شوند. اما لازم است به چند نکته که در بخش قبلی بیان شد، توجه کنید.

  • نقش اسید سیتریک در غذای سگ ها چیست؟

در غذای حیوانات خانگی، اسید سیتریک یک افزودنی رایج است که بیشتر در سیستم ذخیره چربی (آنتی اکسیدان) استفاده می‌شود. متخصصان تغذیه این ماده را یک ترکیب عملکردی طبیعی می‌دانند.

اسید سیتریک در غذاهای حیوانات خانگی به عنوان مکمل در سیستم‌های آنتی اکسیدانی مواد نگهدارنده استفاده می‌شود. مواد معدنی اکسید کننده را کی‌لات می‌کند و از گسترش رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌نماید. بسیاری از غذاهای حیوانات خانگی حاوی دوزهای پایین اسید سیتریک هستند که به عنوان یک نگهدارنده مفید و طبیعی استفاده می‌شود. مقادیر کم در این غذاها هیچ عارضه ای ایجاد نمی‌کند و نباید نگران کننده باشد.