کاربرد اسید سیتریک در از بین بردن جرم کتری

کاربرد اسید سیتریک در از بین بردن جرم کتری

کاربرد اسید سیتریک در از بین بردن جرم کتری

کاربرد اسید سیتریک در از بین بردن جرم کتری 840 560 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

شاید تا به حال برای این‌ که اجازه ندهید رسوب آهک درون کتری لذت نوشیدن یک فنجان چای کاملاً دلپذیر را برایتان خراب کند، راه‌های مختلفی را از جمله استفاده از اسید سیتریک را امتحان کرده باشید.

شاید در اینترنت دیده باشید که از روش‌های متنوعی برای پاک‌کردنِ رسوبات داخل کتری استفاده می‌شود. اما باید دقت داشته باشید که برخی از آن روش‌ها می‌توانند مشکلاتی از جمله تغییر بو و مزۀ چای را به دنبال داشته باشند.

در این مقاله نحوۀ رسوب‌زداییِ سریع، آسان و طبیعیِ یک کتری با اسید سیتریک آورده شده است و در کنار آن از دیگر مزایای اسید سیتریک نیز صحبت شده است.

طعم خوش یک لیوان چای

در فرهنگ ما، مصرف چای از کتری و قوری، قِدمَت و طرفداران بسیاری را برای خود جمع کرده‌ است. علی‌رغم اینکه در سالیان اخیر، قهوه توانسته است جایگاه ثابتی را برای نوشیدن در بین افراد مختلف و مخصوصاً جوانان پیدا کند، اما هنوز چای، از جایگاه محبوب خود در میان مردم، دور نشده است.

با اینکه ممکن است در هنگام مصرف چای، کتری دارای رسوبات مختلفی شود و مردم به هر شکلی که شده(حتی با مصرف اسید سیتریک) نسبت به از بین بردن آن رسوبات اقدام ‌کنند، اما هنوز چای از فکر و لبان برخی از مردم جدا نشده است.

اولین چیزی که می‌تواند گوارایی یک فنجان چای را از یک چای‌خور حرفه‌ای بگیرد، تکه‌های رسوباتی است که همراه با آب جوشِ داخل کتری به داخل فنجانتان وارد شده‌اند. حتی تصور اینکه بخواهید رسوبات آهکی کتری را همراه با چای بنوشید، کاملاً آزاردهنده و ناخوشایند است.

در ابتدا با ما همراه شوید تا ببینیم که اصلاً این رسوبات آهکی داخل کتری چه هستند و چه اثراتی برای ما دارند؟

سنگ آهک چیست و آیا برای شما مضر است؟

گفته می‌شود که رسوبات داخل کتری از جنس آهک هستند و تمیزکردن آن با استفاده از اسید سیتریک به راحتی انجام می‎شود. ابتدا بررسی می‌کنیم که سنگ آهک چیست و در ادامه می‌بینیم که آیا اسید سیتریک قابلیت از بین بردنِ این رسوبات را دارد یا خیر؟

اولاً، بیایید تا ببینیم که اصلاً رسوب آهک چیست؟

به نظر شما رسوبات آهکی داخل کتری چه هستند؟

رسوب آهک، یک سری بقایای سفیدِ گچیِ بی‌ضرری هستند که در وسایلی که از آب استفاده می‌کنند جمع می‌شوند. به‌ عنوان مثال می‌توان از وسایلی که در آن‌ها رسوبات آهکی و گچی جمع می‌شوند به کتری، قهوه‌ساز، ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی اشاره کرد.

اگرچه ممکن است به اشتباه اسید سیتریک را به‌عنوان یکی از راه‌های پیشگیری و جلوگیری از رسوب‌زدگی کتری معرفی کنند، اما باید بدانید که رسوب آهک مشخصاً در مناطقی که دارای آب با سختیِ بالایی هستند رایج‌تر است.

بدین‌شکل در آبِ غنی از مواد معدنیِ این مناطق، غلظت‌های بالاتری از کلسیم و منیزیم در آب حل می‌شود و در حین تبخیر رسوبات آهکی بر دیواره و مناطق مختلف کتری باقی می‌مانند.

جالب است آهک رسوب‌شده در کتری برای سلامتی شما کاملاً بی‎‌ضرر است و نوشیدن آن برای شما بد نیست. بهتر است بدانید که کلسیم و منیزیم هر دو مواد معدنی موجود در بدن هستند، بنابراین مصرف آن‌ها در آب جوش داخل کتری خطری ندارد.

مشکلی که رسوب آهک در کتری دارد و بسیاری را مجبور به استفاده از اسید سیتریک یا دیگر مواد می‌کند این است که می‌تواند چای شما را کمی خراب یا فاسد کند.

با این وجود، مشکل بزرگ‌تر تأثیر رسوب آهک بر لوازمی است که از آن‌ها نام بردیم. رسوب آهک می‌تواند طول عمر کتری شما را کاهش دهد زیرا باعث خوردگی و پوسیدگی عناصر آن می‌شود.

رسوبات ته‌نشین‌شدۀ آهک نیز بر کارایی انرژی کتری شما تأثیر منفی می‌گذارند. این بدان معناست که برای گرم‌کردن آب زمان بیشتری طول می‌کشد و انرژی گرمایی و در نتیجه هزینۀ بیشتری را مصرف می‌کند.

نتیجه آن می‌شود که در حالی‌که می‌توانستید با استفاده از موادی مانند اسید سیتریک آن را تمیز کنید، حالا بایستی آن را خیلی زودتر از موعد با یک کتریِ نو عوض کنید؛ چراکه رسوبات باعث کاهش طول عمر آن شده است.

به‌ طور خلاصه، در حالی که رسوب آهک برای سلامتی بدن شما مضر نیست اما بهتر است به طور منظم رسوبات آهکی وسایلتان را جدا کنید. انجام این کار باعث طولانی‌شدن عمر لوازم شما و صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود، به خصوص اگر در مناطقی زندگی کنید که دارای آب با درجه سختی بالا هستند.

خوشبختانه، رسوب‌زداییِ کتری واقعاً آسان است. شاید بگویید که می‌توانید رسوب‌زداهای گران‌قیمت شیمیایی را که مشخص نیست از چه موادی در ساخت و تولیدشان استفاده شده‌ است بخرید؛ با این حال، نظر ما بر این است که پول خود را پس‌انداز کنید و از روش‌های طبیعی و در عین حال موثر برای رسوب‌زداییِ کتری خود استفاده کنید.

نحوۀ رسوب‌زدایی کتری با اسید سیتریک

باید بگوییم که استفاده از اسید سیتریک روشی است که اکثریت کسانی که تجربۀ کار با آن را دارند ترجیح می‌دهند تا برای رسوب‌زداییِ طبیعی کتری از آن استفاده کنند.

برای رسوب‌زدایی تنها کاری که باید انجام دهید این است که 1 قاشق غذاخوری اسید سیتریک را فراهم کنید و سپس کتری خود را به اندازۀ نصف حجمش آب کنید و سپس اسید سیتریک را به آن اضافه کنید.

شعلۀ زیر کتری را روشن کنید و اجازه دهید تا محلول آب و اسید سیتریک جوش بیاید و سپس یک ساعت به همین شکل بگذارید به حال خود بماند.

در مرحلۀ بعد، آب و اسید سیتریکِ داخلِ آن را بیرون بریزید و هر گونه رسوب آهکیِ باقیمانده در داخل کتری را بشویید. در این مرحله، رسوبات باقیمانده باید به راحتی از بین بروند.

در نهایت، کتری خود را به خوبی بشویید و حالا کار تمام شد!

نکتۀ قابل توجه این است که اسید سیتریک مزه‌ای باقی نمی‌گذارد، بنابراین دیگر نیازی به جوشاندن مجدد کتری نیست.

رسوبات کمتر برابر است با عمر بیشترِ کتریِ شما!

آیا با دیگر مزایای شگفت‌انگیز اسید سیتریک آشنا هستید؟

اسید سیتریک یکی از محصولات طبیعیِ تمیزکنندۀ بی‌نظیری است که در برابر رسوبات آهکی، مقاومت متوسطی را از خود نشان داده است. این موضوع به این دلیل است که اسید سیتریک، اسیدِ بسیار غلیظ میوه است.

علاوه‌بر این، اسید سیتریک برای تهیۀ اسپری تمیزکننده نیز می‌تواند به شکل فوق‌العاده مؤثری عمل کند. شما می‌توانید باقیماندۀ اسید سیتریکی که برای زدودن رسوبات آهکیِ داخل کتری خود استفاده کردید، را برای تهیۀ اسپری تمیزکننده مصرف کنید.