مصرف پودر آب پنیر چه تاثیری روی چاقی و لاغری دارد؟

خواص پودر پروتیین برای چاقی و لاغری

مصرف پودر آب پنیر چه تاثیری روی چاقی و لاغری دارد؟

مصرف پودر آب پنیر چه تاثیری روی چاقی و لاغری دارد؟ 842 562 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری به عنوان یکی از مواد با ارزش و متفاوت در گروه پروتئین‌ها، می‌تواند به کاهش وزن و یا افزایش آن (منظور از چاقی در این مقاله، افزایش حجم توده عضله‌ها است) کمک کند. این ماده با داشتن مقادیر مختلفی از اسید آمینه‌های ضروری، قادر است تا به سرعت در بدن شما جذب شود. در ادامه به بررسی اثرات استفاده از این ماده برای دو حالت چاقی و لاغری می‌پردازیم.

فهرست این مقاله (با کلیک روی هر عنوان به محتوای مورد نظر هدایت می‎‌شوید) مخفی کردن

خواص مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری چیست؟

پودر آب پنیر یکی از انواع مکمل‌های غذایی است که نوشیدن آن در طب سنتی نیز پیشنهاد شده است. این ماده 20 درصد از شیر را تشکیل می‌دهد. شما می‌توانید آن را زمانی که یک ماست تهیه می‌کنید و روی آن آب جمع شده است مشاهده کنید. این ماده می‌تواند در هضم آسان، تامین املاح فراوان، خاصیت آنتی اکسیدانی و نیز رشد و تراکم مواد معدنی استخوان مفید باشد. همچنین آب پنیر با داشتن پروتئین در افزایش توده عضلانی موثر بوده و در بدنسازی، چاقی و لاغری استفاده می‌گردد.

خواص پودر آب پنیر برای چاقی

مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری می‌تواند در افراد اثرات مختلفی داشته باشد. پروتئین‌ها یکی از اجزای جدا نشدنی بدن هستند که انسان‌ها برای بدنسازی بیشتر از آن استفاده می‌کنند. این ماده می‌تواند در ساختن اجزای مختلف بدن از جمله تاندون‌ها، اندام‌ها و پوست و نیز هورمون ها، آنزیم‌ها، انتقال دهنده‌های عصبی و مولکول‌های مختلف استفاده شود.

امروزه پودر آب پنیر در مکمل‌های پروتئینی، شیک‌ها، جایگزین‌های وعده‌های غذایی و نیز میله‌های پروتئینی اضافه می‌شود. دلیل آن را نیز می‌توان محتوای آمینو اسیدهای آن دانست از جمله لوسین آنابولیک‌ترین اسید آمینه (محرک رشد) که در تحریک رشد انسان‌ها موثر است.

بسته به اینکه برنامه روزانه شما به چه شکل است، می‌توانید با مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری اقدام کنید. در واقع استفاده از این ماده در بخش چاقی به مفهوم افزایش حجم عضله‌ها است. ورزشکاران می‌توانند با استفاده از پروتئینی که در این ماده وجود دارد، آن را در رژیم غذایی خود قرار داده و با افزایش میزان مصرف ماده پروتئین در برنامه غذایی خود، به حفظ عضلات و افزایش انرژی خود کمک کنند. استفاده از این ماده شامل اسید آمینه‌های مختلفی است که به همین خاطر باعث مزایایی از جمله رشد اندازه و توده عضلات می‌شود. از دیگر دلایلی که می‌توان در افزایش حجم بدن با مصرف این ماده بیان کرد، باید گفت:

  • وجود بلوک‌های ساختمانی اسیدهای آمینه و پروتئین که باعث افزایش رشد عضلانی می‌شود.
  • ترشح نمودن هورمون‌هایی از نوع آنابولیک که رشد عضلات را تحریک می‌کند.
  • وجود آمینو اسید لوسین که در تحریک سنتز پروتئین عضلانی موثر می‌باشد.

از سوی دیگر مصرف این ماده می‌تواند به رشد استخوان‌های شما و تقویت آن کمک کند که باعث می‌شود تا فیزیک بدن شما نیز رشد کند. بهتر است در صورتی که مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری صورت می‌گیرد، از یک متخصص که در زمینه تغذیه مشاوره می‌دهد، کمک بگیرید. این ماده را در کنار مواد غذایی مناسب با یک برنامه ورزشی استفاده نمایید. همچنین استفاده از این مواد می‌تواند در تامین مواد معدنی از جمله کلسیم، ویتامین‌های B2 , B6 و نیز ویتامین‌های محلول در آب مورد استفاده قرار گیرد.

تاثیر پودر پروتیین روی چاقی و لاغری

خواص مصرف پودر آب پنیر برای لاغری

در رابطه با مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری در حالتی که شما می‌خواهید از آن برای کاهش وزن خود استفاده کنید، لازم است بگوییم:

  • پروتئین آب پنیر می‌تواند در ایجاد و افزایش حس سیری شما موثر باشد. به همین خاطر می‌تواند در صورت استفاده صحیح، منجر به کاهش وزن شما شود.
  • همچنین اثرات دیگر مصرف پودر آب پنیر برای کاهش وزن، افزایش میزان سوزاندن کالری در حدود 80 – 100 کالری در روز است.
  • از اثرات مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری می‌توان گفت این ماده می‌تواند میل به خوردن میان وعده دیروقت را به نصف کاهش داد.
  • شما می‌توانید با جایگزینی سایر منابع کالری با پروتئین آب پنیر، در کنار ورزش‌هایی از جمله وزنه‌برداری، در حدود 3.5 کیلوگرم کاهش وزن را تجربه کنید. این ماده همچنین منجر به بیشتر شدن توده عضلانی بدون چربی نیز خواهد شد.

بنا به گفته متخصصین، مصرف آب پنیر تنها در صورتی می‌تواند به شما نتیجه بدهد که ورزش منظم داشته باشید. اگر بخواهیم تاثیر آن به صورت درصدی را بیان کنیم، مصرف آب پنیر تا 70 درصد و ورزش تا 30 درصد موثر است.

 مصرف پودر آب پنیر

این ماده محصولی جانبی از تولیدات پنیر می‌باشد. یکی از نکاتی که لازم است در مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری به آن توجه کنید، این مورد است که این ماده خود به تنهایی طعم جذابی برای خوردن ندارد. به همین جهت است که از آن در کنار دیگر طعم دهنده‌ها استفاده می‌شود. شما می‌توانید از پودرهای با طعم شکلات، وانیل و توت فرنگی در کنار این ماده استفاده کنید.

همچنین راهکار دیگر آن است که آن را به صورت طعم دار از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مکمل تهیه کنید. بیشتر پروتئین های آب پنیر  که به صورت طعم دار تولید می‌شوند، مزه خوبی دارند و می‌توانند در کنار موادی مانند اسموتی ها نیز استفاده شوند.

از سوی دیگر در مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری به این نکته توجه کنید که چندین نوع محبوب از این پروتئین‌ها وجود دارند که تفاوت آنها در میزان پردازش آنها است. از جمله:

  • کنسانتره: این مورد بهترین طعم را داشته و در حدود 70 – 80 درصد پروتئین می‌باشد. همچنین دارای لاکتوز (قند شیر) و نیز چربی است.
  • ایزوله: این نوع 90 درصد پروتئین دارد و لاکتوز و چربی آن کم است. توجه کنید که در این مدل، مواد مفید در پروتئین آب پنیر کمتر است.
  • هیدرولیز شده: با توجه به این که آب پنیر هیدرولیز شده از قبل هضم شده است، می‌توان آن را سریعتر جذب نمود و در حدود 28 – 43 درصد سطح انسولین آن نسبت به ایزوله بیشتر است.

برای مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری در حالتی که می‌خواهید عضله سازی کنید، استفاده از آن قبل، بعد یا حین تمرین تاثیرگذار است. مصرف بیش از حد این ماده مشکلاتی را از جمله اختلالات گوارشی، اسهال، گرفتگی، تهوع، نفخ، درد را به همراه دارد. بنابراین توصیه می‌شود حتما جهت مصرف این ماده به میزان 1-2 پیمانه در حدود 25 – 50 گرم بعد از تمرین اقدام کنید. همچنین توصیه دیگر آن است که  برای مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری از حالت کنسانتره آن استفاده کنید. با این حال اکثر مطالعات از نوع پروتئین وی ایزوله نیز به عنوان یک ماده مصرفی مناسب نام برده‌اند.

نکات احتیاطی در مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری

از جمله نکاتی که باید در مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری توجه کنید، حساسیت به این ماده است که ممکن است برای برخی افراد ایجاد شود. از سوی دیگر نیز کسانی که نمی‌توانند لاکتوز را مصرف کنند، باید این ماده را با حساسیت بیشتر مصرف نمایند.

از سوی دیگر، تاثیر مصرف پودر آب پنیر برای چاقی و لاغری زمانی مشخص می‌شود که رژیم غذایی شما فاقد پروتئین نباشد. اثرات دیگر این ماده منجر به کاهش فشار خون، قند خون و کاهش علائم استرس و افسردگی است که باید به آنها توجه نمایید. کسانی که دارای مشکلات کلیوی و کبدی هستند، بهتر است قبل از مصرف از پزشک خود مشورت بگیرند. برای کسانی که میزان مصرف پروتئین آنها در روز بالا است، مصرف این ماده نمی‌تواند تاثیرات قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. توجه کنید که مصرف این ماده توسط غالب مردم جهان بدون مشکل ارزیابی شده است.