مالتودکسترین در بدنسازی

مالتودکسترین در بدنسازی

مالتودکسترین در بدنسازی

مالتودکسترین در بدنسازی 861 574 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

مقاله زیر می‌تواند برای افرادی که کار بدنسازی انجام می‌دهند و درحال آموزش اصول اولیه هستند کاربردی باشد. همچنین مربیان با سابقه و کارکشته نیز می‌توانند برای به‌روز‌رسانی اطلاعات خود از این مقاله استفاده کنند. شما با مطالعه این مقاله خواهید دانست که مالتودکسترین چیست و آیا مصرف آن برای سلامت بدن عوارضی به‌دنبال دارد یا نه.

مالتودکسترین چیست؟

نشاسته‌ای که ما از سیب زمینی ، برنج و سایر مواد دارای نشاسته می‌گیریم و سفید رنگ است ماده اولیه‌ی ساخت مالتودکسترین به‌حساب می‌آید. در صورت افزودن این ماده به غذا شاهد افزایش طعم و عطر و همچنین زیاد شدن ماندگاری غذا خواهیم بود. این ماده غذایی به صورت روتین می‌تواند در مکمل‌ها و شیر‌های مخصوص بالا بردن وزن استفاده شود. آیا احتمالا شما به‌دنبال این هستید که بدانید مصرف این ماده خطری به دنبال دارد یا خیر، پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

مالتودکسترین در بدنسازی

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) که معمولاً مواد غذایی مختلف را بررسی می‌کند و بر روی آن‌ها تأیید یا عدم تأیید می‌چسباند مالتودکسترین را به‌عنوان یک ماده غذایی بی‌خطر شناسایی کرده و افزودن آن را به مواد غذایی مختلف و یا شیر بدون ضرر دانسته است. جایگاه این ماده غذایی در جدول ارزش‌های غذایی در قسمت کربوهیدرات‌ها است.

افرادی که کار بدن‌سازی انجام می‌دهند احتیاج دارند که مواد مغذی بسیاری را از طریق مواد خوراکی جذب کنند. حال استفاده از مالتو دکسترین به‌عنوان یک مکمل و کمکی می‌تواند برای افرادی که علاقه‌ای به مصرف زیاد مرغ ماهی و… ندارند مفید باشد. همچنین مالتودکسترین به‌علت این‌که یک نشاسته‌ی خالص شده‌است سرعت جذب بالاتری نسبت به مواد غذایی دیگر دارد و می‌تواند برای بدنسازانی که می‌خواهند بدنی خوش فرم و زیبا داشته باشند مفید باشد.

تهیه‌ی مالتودکسترین برای مصرف در بدنسازی

هرچند که در نگاه اول با توجه به این‌که مالتو دکسترین از مواد گیاهی مانند ذرت سیب‌زمینی برنج و بدست می‌آید تولید آن را ساده فرض کنید، اما برای بدست آوردن این نشاسته خالص فرایندهای بسیار زیادی باید پشتش سر گذاشته شود و می‌توان گفت نحوه تهیه آن بسیار پیچیده است.

نحوه تهیه مالتودکسترین را می‌توان بدین صورت شرح داد که ابتدا لازم است نشاسته را بپزیم و سپس با اضافه کردن انواع آنزیم و یا اسید به آن باعث تبدیل شدن نشاسته به قطعات بسیار ریز شویم. این آنزیم‌ها می‌توانند شامل باکتری‌هایی که مقاوم به دمای بالا هستند یا همان آلفا آمیلاز باشند.

طی انجام این فرآیند یک ماده پودری شکل که می‌توان آن را در آب محلول کرد بدست می‌آید. که رنگ سفید و طعمی تقریباً خنثی دارد.  درنهایت طی هیدرولیز کردن این ماده، شربت ذرت و مالتودکسترین به وجود می‌آید که تفاوت آن‌ها در میزان قندشان است. که در مالتودکسترین ما کم‌تر از بیست درصد قند و در شربت ذرت بیشتر از بیست درصد قند را مشاهده می‌کنیم

عوارض مصرف مالتودکسترین

همان‌طوری‌که قبلاً ذکر کردیم سازمان غذا و داروی آمریکا مالتودکسترین را یک ماده کاملاً بی‌خطر برای استفاده در انواع مکمل و افزودن به مواد غذایی مختلف دانسته است. جایگاه ملتودکسترین در جدول ارزش غذایی قسمت کربوهیدرات‌ها است. همچنین طی مطالعه‌ی برنامه‌ی غذایی رایج در آمریکا دانستیم که کربوهیدرات از شصت و پنج درصد انرژی مصرفی تجاوز نمی‌کند.

پس بهتر است که ما کربوهیدرات‌هایی را مورد استفاده قرار بدهیم که اندکی پیچیده‌تر باشند و دارای فیبر باشند تا به‌صورت ناگهانی و سریع باعث بالا رفتن قند خون ما نشود. همچنین می‌دانیم که مالتودکسترین شاخص گلیسمی بسیار بالایی دارد و می‌تواند قند خون ما را فوراً بالا ببرد و جذب آن شود.

از طرفی طی تحقیقاتی که انجام‌شده است این ماده می‌تواند میزان باکتری‌های روده را جابه‌جا کند و تعادل آن را برهم بزند و از این طریق باعث ایجاد بیماری در انسان شود. همچنین قند مالتودکسترین می‌تواند باعث افزایش برخی باکتری‌ها مانند ecoli شود که در بیماری خود ایمنی نقش دارند.

از طرفی افرادی که به‌دنبال کاهش وزن و لاغری هستند نباید از مالتو دکسترین استفاده کنند زیرا این قند باعث جذب سریع انرژی شما می‌شود. برخی افراد نیز سابقه حساسیت دارند و با مصرف مالتودکسترین ممکن است حساسیت در آن‌ها بروز کند و علائمی مانند بثورات پوستی و آسم و یا سایر مشکلات تنفسی و گرفتگی عضلات در آن‌ها رخ بدهد. افرادی که به بیماری سلیاک دچار هستند نیز باید مراقب باشند و از مالتودکسترینی که از گندم مشتق شده‌است استفاده نکنند تا دچار عواقب ناخواسته نشوند.

فواید مالتودکسترین برای بدنسازی

یکی از فواید بزرگ مالتودکسترین برای بدنسازان این است که می‌تواند به‌سرعت کربوهیدرات مورد نیاز آن‌ها را در اختیارشان قرار بدهد و باعث افزایش وزن و حجم دهی ورزشکاران شود. ازآن‌جایی‌که مالتودکسترین یک کربوهیدرات سریع الهضم است آن را به‌صورت ترکیبی با نوشیدنی‌ها و میان وعده‌های مختلف ارائه می‌دهند. همچنین برای هضم مالتودکسترین نیازی به آب زیاد نداریم و برای حفظ قدرت یک ورزشکار این ماده می‌تواند بسیار مناسب باشد.

از طرفی چون این ماده می‌تواند فورا جذب خون شود و قند خون را بالا ببرد می‌تواند برای افرادی که دچار هایپوگلایسمی مزمن هستند می‌تواند مفید باشد و قند خون آن‌ها را سریع بالا بیاورد.