نقش اسید فسفریک در پسته و فواید آن

اسید فسفریک در پسته

نقش اسید فسفریک در پسته و فواید آن

نقش اسید فسفریک در پسته و فواید آن 840 560 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

پسته یکی از محبوب‌ترین آجیل‌های روز دنیا است که علاوه بر طعم شیرین و خوش‌مزه‌ای که دارد دارای فواید بسیار زیادی برای بدن انسان نیز می‌باشد و یک منبع قوی از پروتئین و همچنین آنتی‌اکسیدان‌ها است. خوشبختانه خاورمیانه درزمینهٔ کشت و تولید پسته جزو برترین‌ها است. ماده معدنی به‌کاررفته در پسته فسفر است که این ماده معدنی خود پیش ساز ساخت اسید فسفریکی است که آن را می‌توان به‌صورت طبیعی در بدن انسان نیز یافت. درنهایت این اسید فسفریک ساخته‌شده در بدن انسان تبدیل می‌شود به سه مدل نمک معدنی که بعد‌ها می‌توان از آن به‌عنوان کود‌های مورداستفاده برای کشاورزی بهره برد.

اسید فسفریک موجود در پسته و فواید آن

ماده‌ای که باعث می‌شود مواد مفید و مغذی موجود در پسته آزاد شود همین اسید فسفریک است. درصورتی‌که ما از کود شانه‌دار استفاده کنیم عملاً نباید امیدی به کشت یک پسته مرغوب داشته باشیم زیرا این کود تقریباً خاک را خنثی کرده و باعث می‌شود مواد موردنیاز و مغذی به پسته نرسد.

البته قابل‌ذکر است که پسته برای رشد تنها به فسفر و نیتروژن و پتاسیم نیازمند نیست بلکه سایر مواد مغذی مانند روی، مس، آهن، منیزیم و بور نیز برای رشد و بالا رفتن مرغوبیت پسته موردنیاز هستند.

یکی از عللی که خاک با ph بالا به‌خصوص ph هفت به بالا را نامرغوب می‌کند نیز همین مورد است که خاکی با این ph و قلیایی‌ات زیاد، میزان بور و مس بسیار کمی دارد.

در سالیان قبل از سال ۲۰۰۰ فردی بانام پیکانسو توانست طرحی ارائه دهد که در آن به‌واسطه تزریق کود اسیدی به همراه انواع مختلفی از سولفات‌های آهن و روی توانست سطح اسیدی بودن خاک را تنظیم کند و به‌عبارت‌دیگر با کاهش ph خاک توانست موجب جذب مفید آهن و روی توسط ریشه‌ درختان بشود.

چه نوع خاکی برای کشت پسته مناسب‌تر است

یکی از مفیدترین و محبوب‌ترین آجیل‌های جهان که از قدیم به‌صورت گسترده در خاورمیانه کشت می‌شود، پسته است. این آجیل علاوه بر طعم و بوی بی‌نظیر دارای خواص غیرقابل‌انکار و چشمگیری نیز هست.

ازجمله این خواص می‌توان به خاصیت‌های آنتی‌اکسیدانی و پروتئین‌های مفید برای بدن اشاره کرد. اسید فسفریک در حقیقت یکی دیگر از مواد مفید موجود در پسته است که به‌واسطه ماده معدنی فسفر ساخته می‌شود.

علت این‌که این ماده گاهی به‌عنوان کود استفاده می‌شود این است که اسید فسفریک درنهایت به سه نوع از نمک‌های فسفر تبدیل می‌شود که خواص بی‌نظیری برای خاک دارند.

پسته یکی از مقاوم‌ترین درخت‌های جهان به‌حساب می‌آید. به‌طوری‌که این گیاه می‌تواند در شدیدترین سرماها و گرماها و همین‌طور کم آب‌ترین زمین‌ها دوام بیاورد. خشک‌سالی‌ها و کم‌آبی‌های ده‌ساله نیز نمی‌توانند درخت پسته را از پا دربیاورند.

درخت پسته معمولاً با زمین‌های شنی که اغلب غنی از مس هستند و خاکی شور دارند رابطه خوبی دارد و بالعکس درزمینهٔایی با خاک رس که جذب آب و رطوبت زیادی دارد نمی‌تواند به‌خوبی رشد کند. برای همین است که شهر‌هایی نظیر کرمان و قم که خاکشان شور است می‌توانند به‌خوبی رشد کنند.

تأثیرات اسید فسفریک بر روی درخت پسته و خاکی که در آن پسته کشت می‌شود

در حقیقت اغلب خاک‌های موجود در سرزمین ایران به‌خصوص مناطقی که در آن فرآیند کشت پسته طی می‌شود به حالت آهکی هست. به همین دلیل برای این‌که بتوانیم وضعیت شیمیایی خاک‌ها بخصوص خاک‌های سدیمی را بهبود ببخشیم و اصلاح کنیم نیاز هست که از یک سری مواد اسیدزایی و شیمیایی برای تعدیل کردن و بهبود پی اچ خاک استفاده کنیم.

این اتفاق کمک می‌کند که پایداری خاک بالا برود و چگالی ظاهری و همچنین نفوذ ریشه دست‌مایه تغییر شود درنتیجه سولفات‌های آلی فرصت رشد بیشتری در خاک پیدا می‌کند و نهایتاً بذر ما جوانه‌زنی بهتری را تجربه خواهد کرد.

فواید مصرف اسید فسفریک

اولین موردی که موجب شده است استفاده از اسید فسفریک بسیار در میان کشاورزان محبوب باشد قیمت مناسب و کارایی فوق‌العاده آن است‌. از دیگر فواید اسید فسفریک می‌توان به این موضوع اشاره کرد که اسید فسفریک در حقیقت یک منبع سرشار از اسید به‌حساب می‌آید که می‌تواند اسید موردنیاز خاک را تأمین کند.

همچنین اسید فسفریک به علت دارا بودن سطح بالای فسفر می‌تواند فسفر موردنیاز درخت پسته را به‌طور کامل فراهم کند. به‌طوری‌که گفته می‌شود اسید فسفریک حدود پنجاه‌ودو درصد فسفر محلول در خود دارد که گیاه می‌تواند آن را جذب کند و نیازهای خود را مرتفع سازد.

همچنین فرایند بهبودسازی و اصلاح خاک نیز به‌واسطه اسید فسفریک صورت می‌پذیرد. یکی دیگر از فواید این کود بی‌خطر بودن آن برای پوست انسان و غالب فلزات است درنتیجه‌ی این ایمن بودن می‌توان با خیال راحت و بدون در نظر گرفتن تدابیر ایمنی خاص از این کود استفاده کرد. نقش قارچ کشی از دیگر نقش‌های خاص و فواید مهم اسید فسفریک است.

کلام آخر

با توجه به فواید گوناگونی که برای اسید فسفریک ذکر شد و همچنین با توجه به بررسی و مرور نیازهای درخت پسته و خاکی که قرار است پسته دران کشت شود. نتیجه می‌گیریم که بهتر است در زمین‌های زراعی خود که برای کاشت پسته آن را آماده می‌کنیم از کودهای حاوی اسید فسفریک استفاده نماییم تا محصولی مرغوب‌تر و باکیفیت‌تر داشته باشیم.