تری سدیم سیترات در شوینده ها چه کاربردی دارد؟

تری سدیم سیترات در شوینده ها چه کاربردی دارد؟

تری سدیم سیترات در شوینده ها چه کاربردی دارد؟ 840 560 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

یکی از مواد مهمی که برای تولید شوینده‌ها در کارخانه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، تری سدیم سیترات است. این ماده خاصیت نرم‌کنندگی داشته و بیشتر به صورت پودر سفید یا بی‌رنگ وجود دارد. مواد شوینده‌ای که کیفیت بالایی دارند از ترکیب این ماده که خانواده اسیدها است با مواد اولیه مختلفی تشکیل می‌شوند. با ما همراه باشید تا اطلاعاتی درباره سدیم سیترات برای شما شرح دهیم.

فهرست این مقاله (با کلیک روی هر عنوان به محتوای مورد نظر هدایت می‎‌شوید) مخفی کردن

تری سدیم سیترات چیست؟

نمکی از اسید سیتریک به نام سیترات سدیم وجود دارد. اسید سیتریک اسید آلی بوده که به طور طبیعی در گیاهان و حیوانات موجود است. این ماده را می‌توان در انواع مرکبات، ذرت و سایر مواد غذایی یافت. طبق تحقیقات انجام شده در دو انس آب پرتقال حدود ۵۰۰ میلی‌گرم از سدیم سیترات وجود دارد. اسید سیتریک یک اسید آلفا هیدروکسید بوده و در شوینده‌ها دارای کاربرد بسیاری است. با پیشرفت علم و کشف تری سدیم سیترات، صنایع مختلفی از این ماده استفاده می‌کنند.

سدیم سیترات چه فایده ای دارد؟

اغلب از سدیم سیترات به عنوان تنظیم کننده ph محصولات شوینده استفاده می‌شود. این ماده موجب نرم‌کنندگی آن شده و در تولید مایع لباسشویی شایع است. از  تری سدیم سیترات برای تولید نرم کننده‌ها و شامپوهای مختلف استفاده می‌شود. این ماده بی‌خطر بوده و برای مراقبت از بدن و تمیز کردن آن کیفیت مطلوبی دارد. تحقیقات نشان داده که سدیم سیترات تحریک کننده و یا حساس کننده پوست نیست. به خصوص برای تولید شامپو بچه می‌توان از این ماده به عنوان یک ماده مطلوب برای پوست حساس بچه‌ها بهره گرفت.

چگونگی ساخت سدیم سیترات

سدیم سیترات را با خنثی کردن اسید سیتریک به وجود می‌آورند. اسید سیتریک از طریق میوه یا مواد غذایی دیگر و توسط تخمیر مخمر تولید می‌گردد. مایع با فیلتراسیون از یکدیگر جدا شده و اسید سیتریک به صورت ته نشین از آن جدا خواهد شد. برای ساخت این ماده با حذف یون‌های سختی، سورفاکتانت نیز حذف می‌شود تا ماده کاملا کاربردی شود.

سدیم سیترات در شوینده های مختلف

سدیم سیترات به دلیل توانایی ترشح مثبت در یون‌های کلسیم و منیزیم سازنده در شوینده‌های لباسشویی مناسب است. این ماده بر خلاف فسفات بی‌خطر بوده و به علت حلال بودن در مواد شوینده مایع بیشتر استفاده می‌شود. یکی از اجزای اصلی مواد شوینده ماشین لباسشویی مبتنی بر سورفاکتانت که آلودگی را از پارچه‌ها جدا می‌کند، سدیم سیترات است. تری سدیم سیترات در مواد شوینده موجب از بین رفتن لکه‌های چربی و لکه‌های بسیار سخت می‌گردد. مراقبت از رنگ و بافت پارچه نیز توسط این ماده انجام شده و به طور کامل نگهدارنده پارچه است.

اگر از سدیم سیترات به درستی و با دستور مشخصی در تولید شوینده‌ها استفاده شود تولیدات بهتری انجام خواهد شد. اکثر مایع‌های لباسشویی که در کشور ما تولید می‌شوند از سدیم سیترات برای نرم‌کنندگی بهتر استفاده می‌کنند. تولیدکنندگان داخلی یکی از اجزای مهم برای تولید شوینده‌ها را سدیم سیترات می‌دانند.

سیترات تری سدیم چه کاربردهایی دارد؟

از تری سدیم سیترات در تولید مواد منفجره، شوینده‌ها و مواد پاک کننده خانگی به عنوان بافر استفاده می‌شود. همچنین این ماده کاربردهای دیگری نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مواد شیمیایی آبکاری شده برای نیکل و مس، لایه‌های خمیر کاغذ، صنعت نساجی، مواد شیمیای عکس و… اشاره کرد.

سخن پایانی

همان طور که از مطالب بالا متوجه شدید نقش سدیم سیترات در تولید انواع شوینده اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. به طور کلی می‌توان گفت که این ماده باعث رشد زیادی در تولید شوینده‌های مختلف شده و کیفیت آن‌ها را افزایش داده است. از سدیم سیترات در صنایع مختلفی نیز استفاده می‌شود که توضیحات آن‌ها در این مقاله نمی‌گنجد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های درج شده در این مطلب تماس بگیرید.