پاک کردن با اسید سیتریک

پاک کردن با اسید سیتریک

پاک کردن با اسید سیتریک

پاک کردن با اسید سیتریک 600 400 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

شما برای تمیز کردن سطوح از چه ماده‌ای استفاده می‌کنید؟ آیا اسیدسیتریک را می‌شناسید. اگر اسم آن آشنا به نظر می‌رسد احتمالاً به این دلیل است که آن را روی برچسب‌ها مشاهده کرده‌اید. این ماده در مواد غذایی گرفته تا محصولات زیبایی وجود دارد. اگرچه بسیاری از مردم اطلاع ندارند؛ اما اسید سیتریک یک پاک کننده عالی و کاملاً طبیعی برای خانه شما است.

جوش‌شیرین اغلب به‌عنوان بهترین ماده تمیزکننده معرفی می‌شود. این ماده برای انواع سطوح قابل‌استفاده است و بو را از بین می‌برد. جوش‌شیرین حتی به حفظ درخشش کمک می‌کند. در این مقاله سعی داریم در مورد اسیدسیتریک و کاربرد پاک‌کنندگی آن بیشتر صحبت کنیم.

اسیدسیتریک چگونه ساخته می‌شود؟

سیتریک اسید یک ترکیب اسیدی است که به‌طور طبیعی در مرکبات یافت می‌شود؛ پاک کردن با اسیدسیتریک یکی از راه‌های تمیزکاری است. این‌که اسیدسیتریک قابل‌هضم است و در غذا استفاده می‌شود آن را به یک انتخاب بی‌ضرر برای نظافت منزل تبدیل می‌کند.

می‌توانید بدون نگرانی سطوح را تمیز کنید. اسیدسیتریک یک اسید آلی ضعیف با فرمول شیمیایی C6H8O1 است. کاربرد این ماده معمولاً افزودنی مواد غذایی، پاک‌کنندگی و مکمل غذایی است. اسیدسیتریک به مرکبات طعم ترش می‌دهد.

در سال 1784 یک محقق سوئدی برای اولین بار این ترکیب را از آب‌لیمو جدا کرد که به دو صورت سیتریک مونوهیدرات یا آبدار و سیتریک آن هیدرات یا خشک وجود دارد. اسیدسیتریک بو و رنگ ندارد و این‌یکی از مزیت‌های پاک کردن با اسیدسیتریک است.

تا دهه 1900 از آب‌لیمو جدا می‌شد. بعد از آن دانشمندان این ترکیب را از قارچ سیاه و آسپرژیلوس نیگر نیز توانستند تولید کنند. امروزه گفته می‌شود که برای تولید این ترکیب 99 درصد آن از طریق منابع مصنوعی (تخمیر میکروبی و واکنش شیمیایی) و تنها یک درصد به‌طور طبیعی (میوه مرکبات) ساخته می‌شود. روش‌های ساخت اسیدسیتریک عبارت‌اند از:

 • تولید از طریق تخمیر میکروبی
 • تهیه از طریق واکنش‌های شیمیایی
 • تولید از طریق طبیعی

اسیدسیتریک با بدن شما چه می‌کند؟

اسید سیتریک در خوراکی ها به عنوان یک افزودنی و طعم دهنده بی بو وبی رنگ استفاده می شود که طعم ترش به خواراکی ها می دهد. این اسید ضعیف بی خطر به عنوان یک خوراکی در بدن تغییراتی ایجاد میکند که در پایین به انها اشاره شده است: ترکیب اسیدسیتریک فواید و مضرات متعددی برای بدن دارد.

فواید اسیدسیتریک برای بدن:

ممکن است دارای اثرات ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی باشد.

 • بهبود عملکرد اندام‌های داخلی
 • جلوگیری از سنگ کلیه
 • مفید برای سلامت پوست
 • پاک‌کننده خانگی
 • ضدعفونی‌کننده
 • سلامت کلیه
 • حفظ غذا

مضرات اسید سیتریک برای بدن:

 • سوزش پوست
 • چشم‌درد
 • مشکلات دندان
 • درد معده
 • تنگی نفس و اثر سوء روی ریه

تأکید می‌شود که مبتلایان به بیماری آسم و آلرژی و کسانی که ریه حساسی دارند باید در استفاده از آن دقت کنند و از ماده‌های اسیدی پاک‌کننده جهت تمیز کردن استفاده کنند. کسانی که در معرض استنشاق این ترکیب قرار می‌گیرند با علائمی مانند آسم، تنگی نفس و خس‌خس سینه مواجه می‌شوند.

آیا می‌توان اسیدسیتریک را لمس کرد؟

ازآنجایی‌که اسید سیتریک به‌طور طبیعی در مرکبات یافت می‌شود می‌توان آن را لمس کرد. هنگام پاک کردن با اسیدسیتریک در صورت لمس آن اگر پوست شما به آن آلرژی داشته باشد سوزش جزئی، حس سوزن سوزن شدن و قرمزی موقت اتفاق خواهد افتاد.

علاوه بر این در صورت تماس با چشم طبق غلظت و زمان تماس این ماده با چشم اثراتی مانند تحریک چشم تا نابینایی کامل به‌جا خواهد گذاشت. در صورت تماس 20 الی 30 دقیقه چشم را با آب ولرم یا آب‌نمک بشویید.

پاک کردن با اسید سیتریک

جایگزین‌های طبیعی مواد شوینده

استفاده از مواد شوینده شیمیایی برای تمیز کردن و پاک کردن قسمت‌های مختلف خانه می‌تواند مضرات زیادی ازجمله بروز آسم و حساسیت برای شما داشته باشد. به همین دلیل جایگزین‌های طبیعی مانند اسیدسیتریک وجود دارند که می‌توانید با خیال راحت از آن‌ها برای تمیز کردن خانه استفاده کنید.

کاربرد اسیدسیتریک در تمیزکاری موجب این جایگزینی شده است. به‌عنوان‌ مثال برای تمیز کردن سینک ظرف‌شویی از ترکیب آب و آب‌لیمو، برای تمیز کردن رسوب شیرآلات از سرکه سفید، برای تمیز کردن لکه روغن ماشین از کف حیاط از نوشابه و پاک کردن سرویس بهداشتی از جوش‌شیرین و سرکه استفاده کنید.

اسیدسیتریک قوی‌تر است یا سرکه؟

سرکه نیز یک ماده ضدعفونی‌کننده مانند اسیدسیتریک است. گفته می‌شود که سرکه طبیعی مقداری اسیدسیتریک در خود دارد. سرکه سفید به‌عنوان پاک‌کننده وسایل خانه استفاده می‌شود که دلیل آن خاصیت اسیدی آن است. این ماده می‌تواند جرم را از لوازم شیشه‌ای، کتری، قوری، دستگاه قهوه‌جوش و … پاک کند.

پاک کردن سطوح با اسیدسیتریک چگونه است؟

ازآنجایی‌که گفته شد یکی از موارد استفاده از اسیدسیتریک پاک‌کنندگی آن است. می‌خواهیم بدانیم چگونه می‌توان سطوح را با آن تمیز کرد. اسیدسیتریک باکتری‌ها و کپک‌ها را می‌کشد. به همین علت برای ضدعفونی کردن مناسب است. این ترکیب در محصولات تمیزکننده زیادی استفاده می‌شود. در ادامه تمیز کردن سطوح مختلف را توسط اسیدسیتریک بررسی خواهیم کرد.

تمیز کردن حمام با اسیدسیتریک

برای تمیز کردن سرامیک‌ها در حمام کافی است یک گریپ‌فروت را نصف کرده و روی سرامیک بزنید. کلسیم ایجادشده و لکه‌های روی وان با اسیدسیتریک در گریپ‌فروت حل می‌شود. سینک حمام را با مخلوطی از یک قسمت آب‌لیمو و دو قسمت نوشابه تمیز کنید.

یک اسپری را با دو قاشق غذاخوری اسیدسیتریک با یک لیتر آب گرم پرکنید. سپس روی دوش اسپری کنید. از مخلوط بخار اسیدسیتریک و سرکه نیز برای تمیز کردن آینه استفاده کنید. در حین تمیز کردن حتماً دستکش بپوشید.

پاک کردن توالت با اسید سیتریک

برای تمیز کردن توالت نیز از نوشابه‌های گازدار، اسیدسیتریک و این قبیل مواد طبیعی می‌توانید به‌جای مواد شوینده استفاده کنید. اسیدسیتریک را باید با آب گرم مخلوط‌ کنید. این مخلوط را در سطح توالت بریزید و منتظر بمانید که به‌طور کامل جرم‌ها در آن حل شوند.

پاک کردن آشپزخانه با اسید سیتریک

از این ماده در آشپزخانه می‌توان چندین استفاده کرد؛ زیرا دارای سطح PH ایده آل است که باکتری‌ها را از بین خواهد برد. اسید سیتریک تمیزکننده‌ای همه‌جانبه است. یک قسمت اسید سیتریک را با یک قسمت سرکه مخلوط‌ کنید و از آن برای تمیز کردن ظروف، ماشین ظرف‌شویی، میز آشپزخانه، قهوه‌ساز، کتری و … استفاده کنید. از آن می‌توانید برای تمیز کردن نقاط مختلف اتاق نشیمن نیز استفاده کنید.

نحوه خرید اسید سیتریک

اسیدسیتریک در فروشگاه‌های مختلف در دسترس است. نحوه خرید بستگی به میزان و نوع اسیدسیتریکی دارد که قصد خرید آن را دارید. مقادیر کم را می‌توانید در فروشگاه‌های مواد غذایی خریداری کنید. مقادیر بیشتر را باید به‌صورت عمده خریداری کنید؛ بنابراین به دنبال خرید عمده این ترکیب در سوپرمارکت‌ها نباشید.

مقدار عمده را معمولاً از فروشگاه‌های عرضه مواد موردنیاز رستوران‌ها می‌توان خریداری کرد. یکی از آسان‌ترین راه‌ها نیز برای خرید اسیدسیتریک خرید آنلاین و اینترنتی است. فروشندگان اینترنتی ظروف کوچک و بزرگ اسیدسیتریک را به فروش می‌رسانند که می‌توانید برای پاک کردن با اسیدسیتریک از آن‌ها خرید کنید.

شرکت زکیّه تجارت با همکاری کادری مجرب و کارآمد با داشتن تجربه ای بالغ بر بیست سال، ارائه دهنده انواع مواد اولیه محصولات بهداشتی و شیمیایی می باشد. این شرکت هم اکنون نمایندگی فروش دو شرکت بزرگ و مطرح تولید کننده اسید سیتریک در جهان به نام‌های ENSIGN و TTCA را دارا می باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می تواند از طریق صفحه تماس با ما جزئیات بیشتری را دریافت کنید.

کلام آخر

اسیدسیتریک ترکیبی است که از آن برای تمیز کردن لوازم‌خانگی نیز استفاده می‌شود. از این ترکیب برای کارهای مختل دیگر نیز استفاده می‌شود که برای خرید آن می‌توانید آن را به‌صورت آنلاین و راحت بدون مراجعه به‌جایی خریداری کنید. در این مقاله سعی کردیم شما را با این ترکیب ضدعفونی‌کننده بیشتر آشنا کنیم. بهتر است قبل از پاک کردن با اسیدسیتریک و استفاده از آن اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید.