فواید و کاربردهای سوربیتول

کاربرد و فواید سوربیتول

فواید و کاربردهای سوربیتول

فواید و کاربردهای سوربیتول 1000 625 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

سوربیتول به عنوان نوعی قند فواید و کاربردهای فراوانی دارد. از فواید سوربیتول میتوان به نفش آن در جلوگیری از پوسیدگی دندان، کنترل قند خون ، مراقبت از پوست و … نام برد. در این مقاله به این فواید می‌پردازیم.

جایگزینی سوربیتول به‌جای شکر

سوربیتول 50 تا 60 درصد، شیرینی قندی دارد. این یکی از مهم‌ترین دلایلی است که جایگزینی قند تنها با سوربیتول را چالش‌برانگیز می‌کند. برای همان میزان شیرینی، دو برابر سوربیتول لازم است.

به‌ندرت امکان جایگزینی شکر با دو برابر مقدار سوربیتول وجود دارد. مشکل اصلی، حجم و وزن دو برابر نیست‌، بلکه یک تجربه کمتر خوشایند از قسمت معده فرد است که سوربیتول بیش‌ازحد می‌تواند موجب آن شود.

هیچ الکل قندی دیگری که در غذاها مجاز باشد، به‌اندازه سوربیتول، ملین نیست. شما می‌توانید تقریباً دو برابر بیشتر از الکل‌های قند و نزدیک به چهار برابر بیشتر از اریتریتول، پیش از آنکه مشکلی ایجاد کند، از این ماده استفاده کنید؛ اما سوربیتول چند خاصیت دیگر دارد که باعث محبوبیت آن در کاهش قند می‌شود. در ادامه با ما باشید تا بیشتر به عوارض، مضرات، کاربرد و فواید سوربیتول به‌طور کامل بپردازیم.

کاربرد سوربیتول به عنوان قند و شکر

فواید سوربیتول در کنترل قند خون و دیابت

دیابت بیماری است که در آن گلوکز خون یا قند خون بیش‌ازحد بالا است. دیابت دو نوع مختلف دارد. در رابطه بااینکه سوربیتول دقیقاً چه تأثیری بر قند خون دارد؟ می توان گفت از فواید سوربیتول این که  در واقع اثر آن کمتر از قند معمولی است.

به گفته یک کارشناس تغذیه، الکل‌های قندی، شیرین‌کننده‌های محبوب در بین بیماران دیابتی و افرادی که رژیم‌های کم کربوهیدرات دارند، هستند؛ زیرا بدن آن‌ها را به‌طور کامل آن را جذب جریان خون نمی‌کند.

کاربرد و فایده سوربیتول این امکان را ایجاد می‌کند، به مدیریت سطح قند خون کمک کرده و از افزایش سن جلوگیری کند و برای انسولین نیز کمک کند. هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که ثابت کند سوربیتول تأثیر قابل‌توجهی بر دیابت نوع اول دارد‌، اما مطالعات نشان داده‌اند که ممکن است تأثیر قابل‌توجهی بر دیابت نوع دو داشته باشد. در دیابت نوع دو، بدن مقاومت به انسولین ایجاد می‌کند و مولکول‌های موردنیاز گلوکز را جذب نمی‌کند‌، درنتیجه قند خون به‌آرامی افزایش می‌یابد.

محققان مطالعه‌ای بر روی موش‌های دیابتی برای ارزیابی اثر سوربیتول بر گلوکز انجام دادند. آن‌ها اشاره کردند که این ماده ممکن است باعث افزایش جذب گلوکز در روده و عضلات بدون وجود انسولین شود.

این مطالعه نشان می‌دهد که اثر سوربیتول، ممکن است باعث افزایش جذب گلوکز و کاهش سطح قند خون در بیماران دیابتی شود. کاربرد و فایده سوربیتول ممکن است جایگزین قابل‌توجه و ایمن برای قند باشد.

فواید سوربیتول در کنترل دیابت

فواید سوربیتول برای گوارش و مراقبت از پوست

از فواید سوربیتول در رابطه با یبوست و سلامت گوارش باید گفت، مطالعات در این حوزه همچنین نشان می‌دهد که سوربیتول ممکن است کمک قابل‌توجهی در کاهش یبوست و شل شدن مدفوع داشته باشد. این ماده در اسمز (گذرندگی) موثر است‌، بنابراین آب را به روده بزرگ می‌کشد و ممکن است منجر به سهولت مدفوع کمک کرده و حرکات روده را تقویت کند.

با این حال‌، شما باید قبل از استفاده از آن به‌عنوان راهی برای رفع یبوست با پزشک مشورت کنید؛ زیرا مقدار زیاد مکمل ممکن است مدفوع را بیش‌ازحد شل کرده و باعث اسهال شود.

آب‌رسانی و پیری در مراقبت از پوست: سوربیتول یک ماده مرطوب‌کننده است که ماده‌ای است که به جذب و حفظ رطوبت در بدن کمک می‌کند. برای مثال، کرم‌ها و لوسیون‌های مختلف بدن ممکن است حاوی سوربیتول باشند.

این ممکن است به جلوگیری از پیری نیز کمک کند. با پیر شدن بدن‌، پوست نیز پیر می‌شود. با افزایش سن، هیدراتاسیون خود را از دست می‌دهد و سوربیتول در محصولات مراقبت از پوست ممکن است با تأمین رطوبت به پوست‌، علائم پیری را کاهش دهد.

این ماده یکی از چندین ماده مرطوب‌کننده است‌، از دیگر مواد در این دسته، می‌توان به عسل‌، گلیسیرین‌، پانتنول‌، اوره‌، ژلاتین‌، اسید هیالورونیک‌، اسیدهای هیدروکسی آلفا (اسید گلیکولیک‌، اسید لاکتیک‌، سدیم پیرولیدین‌، ​​اسید کربوکسیلیک)‌، پروپیلن گلیکول و بوتیلن گلیکول اشاره نمود.

فواید سوربیتول در مراقبت از پوست

بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان

از فواید سوربیتول همچنین می توان گفت یک جایگزین ایمن‌تر از قند برای دندان‌ها باشد. البته قابل‌ذکر است که ممکن است دستگاه گوارش آن را به‌طور کامل تجزیه نکنند، باکتری‌های موجود در دهان نیز نمی‌توانند آن را تجزیه کنند‌، این ممکن است از پوسیدگی دندان و سایر مشکلات دندانی جلوگیری کند.

معمولاً باکتری‌های موجود در پلاک قند موجود در بدن را متابولیزه کرده و اسیدی آزاد می‌کنند که سپس مینا را می‌شکند و به‌تدریج از قدرت دندان‌ها می‌کاهد؛ اما ازآنجاکه باکتری‌ها نمی‌توانند سوربیتول و سایر الکل‌های قند را تجزیه کنند‌، ممکن است پوسیدگی دندان را کند کرده و از ایجاد حفره‌‌ها در دندان‌ها جلوگیری کند. انواع مختلفی از محصولات لثه و خمیردندان وجود دارد که حاوی این ماده هستند.

فواید سوربیتول در بهداشت دهان و دندان

شرکت زکیّه تجارت با داشتن تجربه‌ای بالغ بر 20 سال در حال حاضر نماینده دو شرکت بزرگ و مطرح تولید کننده اسید سیتریک در جهان به نام‌های ENSIGN و TTCA می‎‌باشد. جهت دریافت اطلاعات در خصوص نحوه خرید از طریق صفحه تماس با ما از مشاوره کارشناسان ما بهره گیرید.