وجود اسکوربیک اسید در ادرار نشانه چیست؟

آسکوربیک اسید در ادرار نشانه چیست

وجود اسکوربیک اسید در ادرار نشانه چیست؟

وجود اسکوربیک اسید در ادرار نشانه چیست؟ 843 562 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

بسیاری از افراد در آزمایش ادرار خود با مثبت بودن وجود اسکوربیک اسید در ادرار مواجه می‌شوند. بعدازآن اولین سؤالی که برای همه آن‌ها پیش می‌آید این است که وجود اسکوربیک اسید در ادرار خوب است یا بد؟

وجود این ماده در ادرار نشانه چیست؟ اسکوربیک اسید همان ویتامین c محلول در آب است. به این معنی که این ویتامین در آب حل می‌شود نه در چربی. به همین دلیل در بدن ذخیره نمی‌شوند، بلکه مقدار موردنیاز آن از طریق مایعات به بافت‌های بدن شما می‌رسند و مقدار اضافی آن از طریق ادرار باید دفع شود.

درنتیجه اگر شما قبل از آزمایش ادرار خود مقدار بیش‌ازحد نیاز بدن خود، اسکوربیک اسید یا همان ویتامین c مصرف کرده باشید، در آزمایش شما وجود این ماده مثبت خواهد شد. تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید تا دراین‌ارتباط اطلاعات دیگری را با یکدیگر بررسی کنیم.

اسکوربیک اسید، ویتامین موردنیاز بدن

ویتامین c یکی از ویتامین‌های موردنیاز بدن است که بدن، خود آن را تولید نمی‌کند. در این صورت این ماده باید در رژیم غذایی قرار داشته باشد و به بدن برسد. این ماده در مرکبات، توت‌ها، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، فلفل، کلم، کلم بروکلی، اسفناج و … وجود دارد و می‌توان آن را از این طریق به بدن رساند. علاوه بر آن اسکوربیک اسید به‌صورت مکمل خوراکی، کپسول و قرص‌های جویدنی نیز در دسترس است.

این ماده باید به مقدار موردنیاز به بدن برسد. فقدان ویتامین c در بدن منجر به کم‌خونی، خونریزی لثه، کبودی و ترمیم ضعیف زخم می‌شود. همچنین اگر به مقدار زیاد نیز مصرف شود از طریق ادرار دفع خواهد شد. علاوه بر آن ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند که در ادامه بیشتر درباره آن‌ها صحبت کرده‌ایم.

وجود آسکوربیک اسید در ادرار

خطر سنگ کلیه توسط اسکوربیک اسید اضافی

یکی از مواد مغذی موردنیاز بدن اسکوربیک اسید است که برای تشکیل عروق خونی، غضروف، عضله و کلاژن به آن نیاز است. علاوه بر آن بدن برای روند بهبودی به ویتامین c نیاز خواهد داشت؛ اما مصرف بیش‌ازاندازه این ماده چه عواقبی دارد؟

اگر دوزهای بالا از مکمل‌ها را مصرف می‌کنید، باید منتظر سنگ کلیه باشید. ویتامین c اضافی در بدن مقدار اگزالات را در ادرار افزایش می‌دهد. اسید اسکوربیک اسید اضافی به‌عنوان اگزالات از بدن دفع می‌شود. این ماده که از طریق ادرار می‌خواهد از بدن خارج شود، در برخی موارد ممکن است که به مواد معدنی بچسبد. این امر موجب تشکیل کریستال‌هایی می‌شود که می‌توانند سنگ کلیه بسازند؛ بنابراین مصرف زیاد مکمل‌ها و ویتامین c می‌تواند منجر به سنگ کلیه شود.

مثبت بودن آزمایش ادرار ازنظر اسکوربیک اسید

وجود اسکوربیک اسید در ادرار موجب تداخل‌های شایع در پدهای معرف شیمی ادرار خواهد شد. این به چه معنی است؟ بعد از مصرف زیاد ویتامین c، اسکوربیک اسید اضافی از طریق ادرار دفع خواهد شد. وجود این ماده در ادرار باعث می‌شود که پدهای دیگر که معرف خون، گلوکز، نیتریت و … هستند به‌خوبی واکنش ندهند. درنتیجه در اندازه‌گیری آن‌ها تداخل ایجاد خواهد شد.

بهتر است که پزشکان قبل از گرفتن آزمایش از آزمایش دهندگان سؤال کنند که آیا ویتامین c مصرف می‌کنند یا خیر. همچنین بعد از آماده شدن نتیجه آزمایش، اگر ازنظر اسید اسکوربیک مثبت بود، آزمایشگاه بهتر است این نتیجه را در یادداشتی به پزشک مربوطه اطلاع دهد. البته همه پدها نمی‌توانند وجود این ماده را در ادرار تشخیص دهند و این می‌تواند در برخی موارد خطرساز باشد. به‌عنوان‌مثال وجود این ماده در ادرار می‌تواند با از دست دادن خون مثبت در ادرار ایمنی بدن بیمار را به خطر بی اندازد.

سخن پایانی

ازآنجایی‌که آزمایش ادرار معمول است، اطمینان از نتیجه درست آزمایش اهمیت زیادی دارد. اسید اسکوربیک یکی از موادی است که وجود آن در ادرار می‌تواند منجر به تجزیه‌وتحلیل اشتباه ادرار شود. به همین علت تولیدکنندگان پدهای معرف شیمی ادرار سعی می‌کنند با گنجاندن آزمایشات اضافی، تجزیه‌وتحلیل ادرار را بهبود بخشند. تنها در این صورت است که می‌توان تداخل‌های رایج را شناسایی کرد.

2 دیدگاه