تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک

تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک

تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک

تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک 840 472 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک یکی از دستورالعمل‌های ایمن و بهداشتی برای نگهداری طولانی‌تر این ماده است. در محصولات کنسرو شده، اسید سیتریک به عنوان یک نگهدارنده بسیار موثر عمل می‌کند. اسید سیتریک موجود در رب گوجه فرنگی از فساد این محصول جلوگیری کرده و می‌تواند مانع رشد باکتری‌های مضر در آن باشد. در ادامه با ما باشید تا بیشتر راجع به نحوه تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک و نکات مختلف پیرامون آن بپردازیم.

نحوه تهیه رب خانگی چگونه است؟

در تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک، می‌توان ترکیبات مختلفی را مشاهده کرد که در ادامه به صورت کامل راجع به آن بحث می‌کنیم. از جمله مواد چاشنی که در بسیاری از دستورات غذایی به عنوان یک نیاز روزانه مردم استفاده می‌شوند، می‌توان به رب‌ها اشاره کرد.

رب‌ها همان گوجه‌های فرآوری شده‌ای هستند که با مواد دیگر برای ماندگاری بالاتر به صورت قوطی‌های رب گوجه فرنگی ارائه می‌شوند. این نوع مواد غذایی همچنین دارای ارزش غذایی خوبی است از جمله ویتامین A، ویتامین C، کارتنوئید، فلاونوئید و غیره.

در روند تهیه این ماده غذایی می‌توان به دو صورت اقدام کرد. اولین مورد، روش تهیه آن به صورت سنتی است که در آن مواد مختلفی از جمله گوجه، نمک و نیز روغن مایع استفاده می‌شوند. سپس بر روی شعله آن را حرارت داده و هم می‌زنند.

در نهایت نیز آن را در ظروف دربسته کامل نگهداری می‌کنند. اما در مدل‌های جدید، می‌توانید اقدام به تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک کنید که می‌تواند به عنوان یک ماده نگهدارنده استفاده شود. در ادامه ابتدا روش تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک بیان شده سپس نقش این ماده را بیشتر بررسی می‌کنیم.

تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک

تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک

یکی از نکاتی که لازم است در تهیه رب خانگی با اسید سیتریک به آن توجه کنیم، کنسرو کردن و حفظ رنگ و طعم، مزه و ویژگی‌های این ماده است تا بتوان کیفیت بالاتری را در پخت غذا داشت.

با این وجود کسانی که اطلاعات کافی ندارند، دستورالعمل‌های نامناسب و غیربهداشتی را به کار می‌برند که باعث می‌شود تا عوامل باکتری زا در کار نهایی از بین نرفته و نیز نگهداری آن به خوبی انجام نشود. طرز تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک می‌تواند مزایای مختلفی داشته و به عنوان یک ماده مهم در کنسرو کردن و نگهداری طولانی مدت آن درنظر گرفته شود.

حال در ابتدا نحوه تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک را بیان می‌کنیم که برای این کار ابتدا بایستی مواد زیر را آماده کنید:

مواد موردنیاز مقدار موردنیاز
گوجه فرنگی 7 کیلوگرم
برگ بو 2 عدد
سیر 1 حبه
نمک 1 قاشق چایخوری
اسید سیتریک 1 قاشق چایخوری

حال با تهیه این مواد داریم:

 • در قدم اول بایستی گوجه فرنگی را کامل در آب شسته و با گرفتن هسته‌ها، آن را تمیز کنید.
 • حال بایستی آن را به 4 قطعه تقسیم نموده و در یک ظرف دربسته برای حدود 12 ساعت نگهداری کنید.
 • حال آن را حرارت دهید. در این حین بایستی آن را در یک ظرف ریخته و به مدت 1 ساعت آن را کامل هم بزنید تا مرتب هم بخورد.
 • در قدم بعدی بایستی شعله زیر قابلمه را کم کرده و وقتی که حجم آن کمتر از نصف شد، آن را از روی حرارت بردارید.
 • سپس آن را بر روی یک الک فشار دهید.

نکته: برخی از افراد برای این کار از غذاساز یا مخلوط کن استفاده می‌کنند. توصیه ما این است که برای جلوگیری از ورود هوای اضافی به گوجه‌ها، این کار را نکنید.

 • حال قدم بعدی در تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک آن است که با الک کردن کامل گوجه‌ها، آن را یکبار دیگر به قابلمه برگردانید.
 • یک ظرف دیگر برداشته و درون آن را با اسید سیتریک پر کنید. آن را هم بزنید.
 • حال نوبت آن است که محتوای اسید سیتریک را به گوجه‌ها بیفزایید.
 • در کنار این کار، می‌توانید مواد دیگر اعم از برگ بو، نمک و نیز حبه سیر را نیز اضافه کنید.
 • حال حرارت را کم کرده و بگذارید تا رب به حالت غلیظ برسد.
 • زمانی که این وضعیت را دیدید، می‌توانید رب را از روی حرارت برداشته و آن را کنار بگذارید.
 • صبر کنید تا خنک شود و آن را در یک ظرف شیشه‌ای محکم و تمیز بریزید.

توجه کنید که در تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک، استفاده از این ماده تداخلی در طعم رب ایجاد نمی‌کند. چراکه یک ماده افزودنی بدون طعم است.

تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک

نکات لازم در تهیه رب گوجه فرنگی با اسید سیتریک

برخی از نکاتی که می‌توان راجع به تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک بیان کرد عبارتند از:

 • هنگام انتخاب گوجه فرنگی برای رب، از گوجه فرنگی‌هایی که بیش از حد رسیده یا کدر، ترک یا آسیب دارند استفاده نکنید.
 • اضافه کردن قوام دهنده‌هایی مانند آرد و نشاسته به محصولات گوجه فرنگی از پیش کنسرو شده بی‌خطر است. با این حال، توصیه می‌شود که موادی مانند سس کچاپ و سوپ را بلافاصله قبل از سرو غلیظ کنید.
 • شایع ترین علل فساد محصولات رب گوجه فرنگی خانگی، فرآوری ناکافی و آب‌بندی ناقص است. گوجه‌فرنگی‌هایی که برای از بین بردن باکتری‌های مقاوم در برابر کپک و حرارت به اندازه کافی فرآوری نشده‌اند، ممکن است در طول نگهداری فاسد شوند.
 • پودر اسید سیتریک را می‌توانید در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی و یا مواد شیمیایی از جمله زکیه تجارت به صورت آنلاین نیز خریداری کنید.

نقش اسید سیتریک در رب خانگی چیست؟

با بررسی کامل راهنمای تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک، حال باید به نقش این ماده در این دستورالعمل بپردازیم. اسید سیتریک را می‌توانید در تهیه رب گوجه فرنگی، به عنوان یک ماده نگهدارنده استفاده نمایید.

گوجه فرنگی را می‌توان با کنسرو کردن، خشک کردن، انجماد یا ترشی کردن نگهداری کرد و وقتی غذاها در خانه کنسرو می‌شوند، ایمنی در درجه اول به میزان اسید موجود در محصول بستگی دارد.

از آنجایی که رب گوجه فرنگی پرمصرف‌ترین محصول کنسرو خانگی و از محصولات فاسد شدنی است، بایستی موادی برای نگهداری آن اضافه کنیم. اگرچه گوجه فرنگی اغلب به عنوان یک ماده غذایی با اسید بالا در نظر گرفته می‌شود، اما محققان ایمنی مواد غذایی اکنون می‌دانند که سطوح pH (اسید) گوجه فرنگی و سایر میوه‌ها می‌تواند تحت تاثیر عوامل زیادی از جمله آب و هوا، خاک، تنوع و رسیدگی خیلی با یکدیگر فرق کند.

به دلیل این تفاوت در سطوح اسید، سازمان‌های غذا و دارو توصیه می‌کنند که اسید سیتریک را به تمام محصولات کنسرو شده گوجه فرنگی اضافه کنید. خوردن غذاهای کنسرو شده اشتباه نیز خطرناک است.

غذاهای کنسرو شده بسیار کم اسید ممکن است به باکتری‌هایی تبدیل شوند که باعث بوتولیسم می‌شوند و یک نوروتوکسین کشنده تولید می‌کنند. روند تهیه رب خانگی با استفاده از اسید سیتریک، افزودن این اسید به کنسرو گوجه فرنگی خانگی یکی از راه‌های پیشگیری از بوتولیسم است.