در مورد نقش اسید فسفریک در نوشابه چه میدانید؟

استفاده از اسید فسفریک در نوشابه

در مورد نقش اسید فسفریک در نوشابه چه میدانید؟

در مورد نقش اسید فسفریک در نوشابه چه میدانید؟ 840 560 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

اسید فسفریک یک ماده شیمیایی پرکاربرد، بدون رنگ و بو که با فرمول شیمیایی H3PO4 نشان داده می‌شود. این اسید در 2 گرید صنعتی و خوراکی تولید می‌شود که اسید فسفریک معمولا با 80% گرید صنعتی و 85% گرید خوراکی به فروش می‌رسد و به عنوان مواد اولیه محبوب در بین تولیدکنندگان مواد غذایی شناخته شده است. برخی از کاربرد اسید فسفریک شامل: برطرف کردن زنگ زدگی فلزات، مفید در دندان پزشکی، مواد اولیه کودهای کشاورزی، از ترکیبات اصلی شوینده های خانگی، مفید در صنایع غذایی، نوشیدنی ها و … می‌باشد. اما نقش اسید فسفریک در نوشابه چیست؟

چرا از اسید فسفریک در نوشابه استفاده می‌شود؟

یکی از ترکیباتی که برای تهیه نوشابه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اسید فسفریک است. از اسید فسفریک در نوشابه به عنوان یک طعم دهنده مجاز استفاده می‌کنند که این ماده می‌تواند طعم تند و دلچسبی را در نوشابه ایجاد کند. اسید فسفریک در نوشابه طعمی ترش ایجاد می‌کند که این ترشی در کنار شیرینی شکر نوشابه، آن را تبدیل به یک نوشیدنی پرطرفدار کرده است. اما اینها تنها دلیل کافی برای استفاده از اسید فسفریک در نوشابه نیست، یکی از مهم‌ترین دلیلی که تولیدکنندگان از این اسید برای محصولات خود استفاده می‌کنند، خاصیت نگهدارندگی و افزایش ماندگاری محصول و جلوگیری از رشد باکتری ها است که همین موضوع باعث افزایش طول عمر نوشابه ها می‌شود.

علاوه بر نوشابه از اسید فسفریک خوراکی در فرآورده های نان و شیرینی برای ایجاد طعم ملایم، افزایش ماندگاری و کاهش رشد باکتری ها و کپک ها استفاده می‌کنند. تقریبا تمامی افراد از ضررهای نوشابه برای سلامتی مطلع هستند، ولی همچنان این نوشیدنی طرفداران خاص خودش را دارد، مخصوصا در کنار غذاهای فست فودی فوق‌العاده پرکاربرد است.

نوشابه و خطرات اسید فسفریک برای سلامتی انسان

اسید فسفریک در بسیاری از غذاها وجود دارد که مصرف بیش از حد آن باعث مشکلات کلیوی، قلبی، تحلیل رفتن عضلات و افزایش ریسک ابتلا به پوکی استخوان می‌شود. برخی از مردم بیشتر از اینکه آب بنوشند، نوشابه مصرف می‌کنند که باعث مشکلاتی در سلامتی آنها می‌شود. به طور کلی نوشابه های گازدار و انرژی زا، علاوه بر اینکه استخوان های انسان را تخریب می‌کنند، بلکه به هر عضوی از بدن به مرور آسیب می‌رسانند.

البته این خطرات در افراد مسن بیشتر به چشم می‌آید، به همین دلیل توصیه می‌کنیم از مصرف بیش از حد نوشابه مخصوصا در افراد مسن که مستعد پوکی استخوان هستند، خودداری کنند. برخی دیگر از خطرات اسید فسفریک در نوشابه که می‌تواند به سلامت انسان صدمه وارد کند، آسیب به مینای دندان ها، بروز سنگ کلیه و بیماری های کلیوی، پوسیدگی دندان، پوکی استخوان، آسیب رساندن به بافت ها، پیری زودرس، کاهش تراکم استخوان ها، خطر ابتلا به دیابت نوع دو، باعث کاهش مواد مغذی در بدن و … می‌شود.

نکته: مصرف بیش از اندازه اسید فسفریک سبب پوسیدگی دندان ها می‌شود، به همین دلیل پس از هر بار نوشیدن نوشابه، بهتر است دندان های خود را مسواک بزنید در غیر این صورت میزان قند در نوشابه دندان های شما را لکه دار می‌کند و همچنین اسیدیته آن مینای دندان شما را از بین می‌برد.

جمع بندی:

در این مقاله نقش اسید فسفریک در نوشابه را با شما به اشتراک گذاشتیم. اسید فسفریک این ماده شفاف بی رنگ و بو است، علاوه‌بر کاربرد فراوانی که در صنایع مختلف دارد و ماندگاری مواد غذایی را افزایش داده و در صنعت مواد غذایی مفید باشد، می‌تواند خطراتی را هم برای سلامتی انسان به همراه داشته باشد که به برخی از آنها در مقاله اشاره کردیم.