تری سدیم سیترات دی هیدرات چیست؟

تری سدیم سیترات دی هیدرات چیست

تری سدیم سیترات دی هیدرات چیست؟

تری سدیم سیترات دی هیدرات چیست؟ 861 574 شرکت بازرگانی زکیه تجارت

تری سدیم سیترات دی هیدرات یا نمک ترش، نمکی بلوری حاصل از تخمیر اسید سیتریک است که این بلورهای سفید ترش مزه به عنوان طعم دهنده انواع نوشیدنی ها مثل آب میوه، سودا و نوشیدنی های انرژی زا مورد استفاده قرار می گیرد. تری سدیم سیترات دی هیدرات پایه ای مزدوج از اسیدی ضعیف و عامل بافر بیولوژیکی است زیرا مقابل تغییرات pH مقاومت بالایی دارد. تری سدیم سیترات دی هیدرات بیشتر جهت تهیه بافر سدیم با هدف بازیابی آنتی ژن نمونه های بافتی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای تری سدیم سیترات دی هیدرات

تری سدیم سیترات دی هیدرات به عنوان ماده ای ضد انعقاد خون استفاده می شود. تری سدیم سیترات دی هیدرات همچنین در پیشگیری از سنگ های کلیه نیز کاربرد دارد که این عملیات از طریق خنثی سازی اسید اضافی در خون و ادرار صورت می گیرد. کنترل pH نیز از دیگر کاربردهای تری سدیم سیترات دی هیدرات است.

تری سدیم سیترات دی هیدرات به عنوان ماده ای قلیایی و عامل بافر یا امولسیون کننده و جدا کننده نیز استفاده می شود. تری سدیم سیترات دی هیدرات حتی به عنوان جزئی از محلول های آبرسانی دهان هم کارایی دارد. تری سدیم سیترات دی هیدرات از تشکیل سنگ های بالقوه دردناک در بدن بیماران خاص جلوگیری می کند یا گاهی به عنوان ملین یا در روند درمان ریفلاکس معده قابل استفاده است.

موارد استفاده از تری سدیم سیترات دی هیدرات

تری سدیم سیترات دی هیدرات اغلب به مایعات بسیار اسیدی اضافه می شود تا به خنثی سازی آنها کمک کند و باعث ایجاد ماده ای ژل مانند شود البته زمانی که مایعات دارای اسیدیته بالای PH5 باشند، ژلیزاسیون صورت نمی گیرد. کاهش اسیدیته مایع را با افزودن مستقیم تری سدیم سیترات دی هیدرات به محلول ژل شده می توان انجام داد البته غلظت 0.5 گرم تا 2 گرم در لیتر مایع باید قبل از افزودن ماده ژل کننده حل شود.

تری سدیم سیترات دی هیدرات با کاهش  کلسیم موجود در مایعات از لخته شدن زودرس جلوگیری می کند. ناگفته نماند که تری سدیم سیترات دی هیدرات به عنوان تثبیت کننده کیفیت غذا را بهبود می بخشد. تری سدیم سیترات دی هیدرات همچنین در ساخت سس های پنیری فوق العاده نرم کاربرد دارد و از انسجام چربی در بستنی جلوگیری می کند.

خصوصیات و ویژگی های تری سدیم سیترات دی هیدرات

تری سدیم سیترات دی هیدرات در مواردی به عنوان ماده نگهدارنده در محصولات آرایشی و بهداشتی مانند شامپوها و نرم کننده های موی سر، صابون ها و کرم های ضدآفتاب و خمیر دندان های کودک هم استفاده می شود. در پایان به عنوان یکی دیگر از کاربردهای تری سدیم سیترات دی هیدرات می توان به خاصیت آن در کلات کردن فلزات اشاره کرد. گفتنی است  بازیابی تری سدیم سیترات دی هیدرات با از بین بردن ناخالصی ها در pH 9 تا 13 و غلظت مایع حاصل در pH 10 تا 13 از تخمیر اسید سیتریک صورت می گیرد.

فرمول مولکولی تری سدیم سیترات دی هیدرات  C 6 H 9 N a 3 O 9  یا  C 6 H 5 N a 3 O 7 . 2 H 2 O

وزن مولکولی تری سدیم سیترات دی هیدرات 294.1گرم در مول